Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez matit1 » 6 marca 2020, 13:37

Nie ma za co :)
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez mirror » 8 marca 2021, 12:18

Mam prośbę. U mnie w pokoju wisi aktualnie takie coś.
Obrazek
Wie może któryś z Was w jakich latach były produkowane te żyrandole albo jaka jest nazwa producenta? Może jest jakiś katalog by sobie pooglądać, dowiedzieć się coś o nim? Mój jest granatowy ale widziałam też inne kolory i z dwiema kulami. Pytam bo lubię wiedzieć co u mnie wisi.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez qba » 8 marca 2021, 13:29

Początek lat 90. Trudno mi zidentyfikować dokładnie producenta gdyż w tamtym czasie mnóstwo zakładów rzemieślniczych i elektromechanicznych produkowało oprawy w tym stylu. Elementy ze stali lakierowanej proszkowo, mosiężne detale i kuliste klosze, często ze złoconym paskiem. Jakakolwiek naklejka powinna być ukryta w podsufitce.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Wojtek26162 » 2 stycznia 2022, 18:10

Oświetlenie mojego pokoju po drobnych, które miały miejsce już ze dwa lata temu, ale jakoś zwlekałem z pokazywaniem tego, co teraz mnie oświetla ;) Poprzedni stan pokazywałem już kiedyś (strona 134 tego wątku), o ile oprawa 4x18W na suficie jest bez zmian, to oświetlenie pośrednie na szafkach już tak. Bardzo rzadko używam tej oprawy sufitowej, w sumie od montażu nie będzie mieć większego przebiegu niż 100 godzin, ponieważ nie podoba mi się oświetlenie które świeci prosto z góry, na dodatek nie do końca równomierne, zdecydowanie lepsze jest dla mnie pośrednie. Przechodząc do rzeczy czas pokazać moje obecne oświetlenie pokoju, którego na co dzień używam ;) Na szafkach mam 5 opraw z łącznie 8 świetlówkami, z przodu są belki 2x18(20)W, 2 sztuki OSOm-220, z czego jedna wyposażona w świetlówki T8 Piła 865 + Osram 880, a druga z świetlówkami T12 Piła Warm White 20W + Lisma LD 20W (Daylight) oraz belka Zext 2x18W z rurami Piła 850 + Philips 840, natomiast w tylnej części mam belkę BM-140 z rurą Piła 40W 765 oraz cienki pod szafkowy Philips z rurą Kanlux T5 21W 840. Tylko oprawa Philips ma elektronikę, na szczęście z ciepłym zapłonem, natomiast reszta opraw ma stateczniki magnetyczne, jedna belka OSOm, BM-140 i Zext są uzbrojone w dławiki VS do rur 36/40W (wymieniłem, ponieważ dławik zext mnie w ogóle nie przekonywał, był wykonany z aluminium i wyraźnie niedociążał świetlówki, świeciły ciemniej i miały problemy z odpalaniem), natomiast w dwóch pozostałych belkach Polskie stateczniki FL niestety wydawały dźwięki, a ja nie lubię takich dławików i drażni mnie ich dźwięk więc wymieniłem. W drugiej OSOm jest oryginalny FL, gdyż tutaj akurat trafiła się cicha sztuka FL-4000 :) Trochę może razić ta instalacja, wiem, że te przewody kują w oczy, ale mi to nie przeszkadza i oczywiście wszystko jest połączone profesjonalnymi złączkami, nie ma żadnych tzw. "raup". To oświetlenie sprawuje się mi naprawdę dobrze, mam w pokoju wystarczająco jasno, a klimat mieszania barw świetlówek to coś co od zawsze bardzo mi się podobało, tak samo jak zapłon świetlówek na magnetykach :) Mieszanka rur T12 o gorszym RA i T8 8xx jest dla mnie w sam raz, mam na raz zarówno klimat grubasów jak i dobre światło rur T8, są to co prawda tylko 8xx a mogły być także 9xx, ale mi RA 80 w zupełności wystarcza:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji podgląd na stan żarnika lismy - świetlówka świeci już prawie 3 lata i powoli zbliża się jej koniec, żarnik prawie cały rozżarzony więc już niedługo powinna zacząć migać, na wymianę mam już przygotowanego Svetex LD 20W ;)

Obrazek

Oświetlenie szafy - wcale się tutaj nie ograniczałem :mrgreen: Zastosowana jest oprawa Elgo OKW-218 z świetlówkami Luna T8 18W 865 i Osram T12 20W 640, a także oprawa podszafkowa Polam Gostynin 11.U.007 z świetlówką Osram 13W 765. RA może tutaj nie jest najlepsze, ale to oświetlenie w zasadzie służy tylko jako pomoc w znalezieniu czegoś w tej szafie, jest raczej rzadko używane:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta plątanina przewodów po prawej jest go ogarnięcia w czasie ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następna rzecz z mojego pokoju - moja mała "ekspozycja". Jest umiejscowiona na 3 regałach różnej wielkości, tutaj oświetlenie zbudowałem z wykorzystaniem świetlówek miniaturowych w mocach 6W, 8W i 13W, prawie wszystkie pracują na statecznikach magnetycznych które bez problemu udało się pomieścić między oprawkami, ale jest też wepchana jakaś chińska podszafkowa oprawa na rurę 13W. Zastosowałem świetlówki w barwach 6500K oraz 4000K, a w najmniejszym regale który ma tylko jedno źródło jest zielony Polam 6W :) To oświetlenie dla mnie jest strzałem w dziesiątkę, regały są fajnie oświetlone i jest to na pewno ciekawy widok, jedynie problem jest z plątaniną przewodów, ale w miarę uporządkowałem, dwa dławiki są spięte trytykami aby je uciszyć - ten sposób choć nie jest profesjonalny to się nawet sprawdza :twisted: Niestety jakość zdjęć nie powala ale myślę, że widać coś, generalnie jeżeli chodzi o samą ekspozycję to ze względu na brak oprawek E40 i ograniczoną ilość miejsca jest ona dość minimalistyczna:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze wyjdę poza obszar mojego pokoju, pokazywany wtedy raster 4x18W w stanie obecnym, jakieś niecałe 2 lata temu wpakowałem mu Lismę 20W :mrgreen: Pomimo, że pracuje na stateczniku elektronicznym z ciepłym zapłonem to ani rura ani statecznik nie protestują, całość bardzo fajnie działa a świetlówka nie ma nawet najmniejszych okopceń, pozostałe świetlówki to już zwykłe T8 (Piła 765, Piła 865 i Osram 840):

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Kuba123 » 3 stycznia 2022, 10:32

Światła raczej nie brakuje, jak w rzeczywistości świeci ta Luna?
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Wojtek26162 » 8 stycznia 2022, 18:35

Jak typowa markowa 865, to jest jakiś lepszy chińczyk ;)
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez galad » 15 października 2022, 12:39

Kolejna zmiana w oświetleniu moich kilku m2 :lol:
Było
Obrazek
następnie było
Obrazek
Jest obecnie, klimat lat 60, oprawa oz/2
Obrazek
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez famabud » 15 października 2022, 16:07

Kula zdecyodwanie najlepsza i najbardziej neutralna. Do pomieszczeń zamkniętych jak najbardziej pasuje. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez amisiek » 15 października 2022, 16:09

Do takiej oprawy (tylko na E40) zapakowałem kiedyś hqi-t-250/D. I wtedy było naprawdę sporo światła :)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez KaszeL » 15 października 2022, 16:47

Dopiero HQI-BT 400W/D daje jako taki komfort w pomieszczeniu ~20m2 :D To były czasy...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości