Stare oprawy żarówkowe

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re:

Postprzez qba » 1 listopada 2016, 18:57

Utilizer napisał(a):Ten stelaż tych opraw wygląda jak rurki PCV do przewodów
Ale to emaliowana stal.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez slaweklampy » 5 listopada 2016, 07:36

Te oprawki to rzadkość jest.

Ul. Sambora.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 1 lutego 2017, 11:22

Ostatnio zdobyłem takiego dziwoląga, wysokości ok 180 cm. Przypomina oprawę ogrodową.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
jak się okazało, produkcja PPZ Gerpol, czyli ten zakład to nie tylko oprawy gabinetowe z poziomymi żarówkami. Typ 5A, 1x60W i jeszcze tajemnicze literki EM. Swoją droga to już od dawna podejrzewałem, że może być to ta firma.
Obrazek
Opraw, mimo dość oryginalnego wyglądu, nie jest pozbawiona licznych wad. Jedną z nich jest bardzo krótki przewód zasilający
Obrazek
Ponadto elementy korpusu są wykonane z plastikowych rurek :? , a nie ze stali, jak to zazwyczaj mialo w podobnych oprawach miejsce. Prawdopodobnie je wymienię na stalowe, co na pewno doda oprawie stabilności.
Ten model oprawy ogólnie jest mi znany od niemal 30 lat. Tak, mam tez i mniejszą wersję w nietypowej wysokości ok 100 cm, czyli już za dużo na lampę stołową, a jeszcze za mało na podłogową.
Obrazek
Obrazek
Po raz pierwszy oprawy owe zobaczyłem w marcu lub kwietniu 1990 r na wystawie sklepu, co ciekawe nie oświetleniowego, a ... jubilera. Już nie pamiętam, czy służyły one za dekorację witryny, czy były towarem na sprzedaż. W każdym razie najpierw stały rządkiem trzy, metrowej wysokości, jakiś czas później wymienione na wyższe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez slaweklampy » 4 lutego 2017, 09:41

Elementy z tworzyw sztucznych są lżejsze od metalowych i tańsze, ma to znaczenie przy przenoszeniu oprawy.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez MRP200 » 4 lutego 2017, 13:55

slaweklampy napisał(a):Elementy z tworzyw sztucznych są lżejsze od metalowych i tańsze, ma to znaczenie przy przenoszeniu oprawy.

Prędzej łatwość wytwarzania takich elementów z tworzyw sztucznych. Wtryskarka robi tylko psssik do formy i po chwili mamy gotowy do zamontowania element, którego nie musimy nawet malować. Technika odlewania metodą wtryskową została technologicznie tak udoskonalona, że dziś tą metodą odlewa się nawet elementy ze stopów metali, jak np. aluminium.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 4 lutego 2017, 14:07

Oprawy są bardzo lekkie, pomimo, że z wyglądu wydają się ciężkie. ma na to wpływ nieobciążona niczym podstawa oraz elementy z tworzywa. Niestety ma to wpływ na stabilność oprawy. Ogólnie większość opraw wytwarzanych sposobem rzemieślniczym w tamtym okresie (2 polowa lat 80) ma podstawy tylko z wytłoczonej blachy. Wyroby Polamu były lepsze pod tym względem, podstawa była dociążona ołowiem, żeliwem, lub nawet i cementem, co zapewniało oprawie mniejszą wywrotność, ale także wpływało na jej ciężar. mam oprawę podłogowa Polam Radom, to waży chyba z 10 kilo. PPZ Gerpol to była tzw firma polonijna z kapitałem zagranicznym. Oprawy te, choć z wyglądu miały być eleganckie wykonane są tanim kosztem. Firma miała w swej ofercie oprawy z bardziej szlachetnych materiałów, jak marmur, mosiądz i szkło.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez slaweklampy » 31 sierpnia 2017, 06:47

Stara oprawa wisząca ze szklanymi elementami.

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 20 grudnia 2017, 00:32

Oprawa z 1977r projekt Jerzy Słuczan Orkusz (1924 - 2002) https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Słuczan-Orkusz produkcja Polam Poznań. Przed laty te oprawy były na wyposażeniu luksusowych hoteli jak Victoria w Warszawie i Merkury w Poznaniu. Widać je w licznych filmach i serialach z lat 70 i 80 ( m.in. Miś, Kontrakt, Tulipan) oraz w teledysku Anny Jurksztowicz "Diamentowy kolczyk"
Obrazek
Ma inne starsze oznaczenie A 4055/2 2x60W wbudowany tyrystorowy regulator natężenia oświetlenia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Abażur do niej mam, ale w kawałkach. Miałem już kiedyś taką oprawę, tyle że ze sznureczkami i 2x 40w, tyle że nie wiem za bardzo co się z nią dzieje.
Ostatnio edytowano 20 grudnia 2017, 09:38 przez qba, łącznie edytowano 2 razy
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez toomm40 » 20 grudnia 2017, 00:42

ciekawe, czy by tam świetlówki SL weszły . abażur pewnie nie dotykał by ich, ale obawiam się ,że z wkręceniem mógłby być problem, bo oprawki są mocno schowane w maskownicy , a lampy SL mają tylko smukły gwint, potem od razu się mocno rozszerzają są zatem grubsze od zwykłej żarówki .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 20 grudnia 2017, 00:47

Widziałem kiedyś SL w takiej oprawie. Wchodzą bez problemu. Większą przeszkodą dla świetlówek byłby regulator, ale te oprawy występowały z trzema rodzajami wyłączników.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości