Żyrandole w czasach PRLu

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 8 października 2013, 21:23

Skany kart paru popularnych żyrandoli z PRL:
jeden z najpopularniejszych - Polam - Piła 12.z.701,
Obrazek
co ciekawe spotkałem się z późniejszą wersją tego zwisu z końca lat 80, o oznaczeniu 726, a w zasadzie niczym sie nie różnił.
Rzadsza wersja 703 z dwoma kloszami:
Obrazek
12.Z.707
Obrazek
POLAM MEOS 09.z.041, jedna z najpopularniejszych opraw z rastrem u dołu, zazwyczaj o kloszu we wściekłych jaskrawych kolorach
Obrazek
równie popularna wersja, ale bez regulacji wysokości, szczaególnie pospolita w stołówkach i świetlicach ośrodków wczasowych, choc dawno temu na forum pojawiło się zdjęcie w sali lekcyjnej: Obrazek
Kolejny typ, jak się okazuje blaszany, a ja długi czas sądziłem, że też są z tworzywa ( może była tez wersja z tworzywa, ale w katalogu jej nie ma): Obrazek
Okazuje się, że i Polam Pabianice miał w swej skromnej ofercie zwisy z regulowaną wysokością. Jeszcze czegoś takiego na żywo nie widziałem.: Obrazek
Kolejny regulowany zwis produkcji Polam Wieliczka 15.Z.090: Obrazek Wisiał taki w domowym gabinecie lekarza do którego chodziłem. W sumie zaskoczyła mnie jego waga, bo zawsze wydawały mi sie takie ciężkie. Niestety z powodu kształtu klosza oświetla niewielką powierzchnie i nie rozprasza światła. taki wewnętrzny odpowiednik oprawy - grzyba.
Równiez Polam - Wieliczka, z powszechnie znanymi kloszami: Obrazek
I na koniec 15.Z.093. Te żyrandole ( lub bardzo podobne wykonane w spółdzielni rzemieślniczej z Nowej Huty) miały niebywałą tendencję do spadania samoczynnie z sufitu. Spotkałem się co najmniej 4 razy ze spadnięciem tego typu żyrandola.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 21 stycznia 2015, 00:30

Dość popularny typ żyrandola z lat 70. Polam Wieliczka Częściej jednak występował z mlecznymi kloszami w kształcie kielichów:
Obrazek
1 z 12 żyrandoli oświetlających stołówkę wydziału historycznego UAM. To chyba jakaś produkcja na zamówienie była, chociaż kształty szklanych elementów wskazują, że to Polam Poznań ( wcześniej Lumet) i tam zapewne były wykonane. Żyrandole są na 4 żarówki, obecnie świecą kompaktami.
Obrazek
Ostatnio edytowano 19 kwietnia 2022, 14:12 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez Beton » 21 stycznia 2015, 01:27

Rewelacyjne! Szczególnie 9.z.003. Widać design, zamysł projektanta. Nic dziwnego, że na takie żyrandole znajdują się kupcy za trzycyfrowe sumy. Właściwie, już kilka lat temu się zastanawiałem, jak takie fajne i pomysłowe żyrandole mogą być wyrzucane na śmietnik/sprzedawane za 10zł, skoro w sklepie sprzedają takie ohydne badziewia lub oczka halogenowe. Ludzie po kilku latach "nowoczesnego minimalizmu" i przesyceniem wszystkiego niklem/aluminium zapragnęli zwykłych, ładnych lampek/żyrandoli? Czy może dali się znowu przekupić, że w tej chwili modne jest umeblowanie w stylu LOFT :lol: ?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez robert03 » 21 stycznia 2015, 09:54

qba napisał(a):1 z 12 żyrandoli oświetlających stołówkę wydziału historycznego UAM. To chyba jakaś produkcja na zamówienie była, chociaż kształty szklanych elementów wskazują, że to Polam Poznań ( wcześniej Lumet) i tam zapewne były wykonane. Żyrandole są na 4 żarówki, obecnie świecą kompaktami.

To raczej szersza produkcja. W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej wszystkie korytarze oświetlone są kinkietami lub żyrandolami z takimi szklanymi motywami. Średnio na kinkiet przypada z tego co pamiętam 6 żarówek :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez jacekk » 21 stycznia 2015, 12:09

Ciekawe ile waży ten szklany żyrandol, wygląda na naprawdę masywny, a jeśli jest tam 4-6 źródeł więc mały nie jest. Ogólnie te "nasze" żyrandole były jakoś lepiej wykonane niż te które widywałem w skandynawii a pochodzące z podobnych czasów. Tam dominuje blacha i różne dziwaczne plastikowe kształty, zwłaszcza w domach architektów można spotkać istne dziwolągi.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 21 stycznia 2015, 20:04

jacekk napisał(a):Ciekawe ile waży ten szklany żyrandol, wygląda na naprawdę masywny, a jeśli jest tam 4-6 źródeł więc mały nie jest. Ogólnie te "nasze" żyrandole były jakoś lepiej wykonane niż te które widywałem w skandynawii a pochodzące z podobnych czasów. Tam dominuje blacha i różne dziwaczne plastikowe kształty, zwłaszcza w domach architektów można spotkać istne dziwolągi.
Masz rację, wiele wzorów Polamu było wręcz kopią ówczesnej Ikei, tylko dużo solidniej wykonane. Żyrandole ze stołówki UAM są rzeczywiście spore - raczej do wysokich pomieszczeń. Kinkiety z tej serii także są w tym budynku. Te akurat mają po 4 źródła w oprawkach skierowanych w dół, ale widziałem także w innym budynku 6 żarówkowe - 3 w dół i 3 w górę.
Beton napisał(a):Rewelacyjne! Szczególnie 9.z.003. Widać design, zamysł projektanta. Nic dziwnego, że na takie żyrandole znajdują się kupcy za trzycyfrowe sumy. Właściwie, już kilka lat temu się zastanawiałem, jak takie fajne i pomysłowe żyrandole mogą być wyrzucane na śmietnik/sprzedawane za 10zł, skoro w sklepie sprzedają takie ohydne badziewia lub oczka halogenowe. Ludzie po kilku latach "nowoczesnego minimalizmu" i przesyceniem wszystkiego niklem/aluminium zapragnęli zwykłych, ładnych lampek/żyrandoli? Czy może dali się znowu przekupić, że w tej chwili modne jest umeblowanie w stylu LOFT :lol: ?
Tak, a te blaszaki Polam Wieliczka to na allegro stoją po 200 - 300 zł. 9.z.003 też mi się podobają. Kiedyś oświetlały jedną z aptek w Kołobrzegu i w 1992r zastosowano w nich już kompakty Osram. Ostatni zwis 04.z005 ze szklanym kloszem pojawił się ostatnio na OLX. Zastanawiam się, czy go nie kupić, choć ten styl średnio mi odpowiada.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez toomm40 » 14 października 2016, 20:12

dawno tu nic nie było, więc zapodam taki oto ciekawy żyrandol . tego typu lampy podobały mi się najbardziej ,jeśli chodzi o dawne oprawy wewnętrzne . wykonawcą jest chyba jakaś spółdzielnia Metaloplastyka (?)
3 żarówki świeca na sufit, a czwarta od dołu, trochę to dziwne w sumie, mogły by być wszystkie u góry .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

wkręciłem do niego SL, może sobie go powieszę w pokoju ...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

albo z fasonami

Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 15 października 2016, 01:57

Wielu artystów zajmujących się metaloplastyką i kowalstwem artystycznym wytwarzało w tym stylu żyrandole w latach 70 i 80 PRL. Mój wujek - pracujący w zakładzie ślusarskim zrobił swego czasu podwójny kinkiet z kwietnikiem, który wisiał u dziadków na ścianie nad pianinem. Trzy żarówki w górę i jedna w dół to celowy zabieg. Ta dolna miała oświetlać np stół, zaś górne świecić w sufit. Zazwyczaj dolna i górne podłączone były na osobnych obwodach. Żyrandole w tym wykonaniu częste były w rożnych obiektach publicznych, muzeach, kościołach. W L.O im Kopernika w Kołobrzegu był (i chyba dalej jest) wielki żyrandol i boczne kinkiety z blachy miedzianej wykonane przez lokalnego plastyka S. Piętkę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez Gismot » 27 stycznia 2018, 23:04

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 28 stycznia 2018, 07:26

Ciekawy. Bakelitowo - porcelanowe oprawki stare, ale chyba po dziś dzień produkowane - ze dwa lata temu kupiłem taką w Praktikerze. Sama oprawa wygląda mi na wyrób rzemieślniczy niż Polam, ale mogę się mylić.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości