Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 9 września 2013, 23:31

acb napisał(a):Graphica nie występuje w oznaczeniu 954, jest 950, które ma ok. 5300K.

Właśnie o tej wersji mówię, chodziło o temperaturę barwową. Klony mają oznaczenie 954 stąd tak. Moja Graphica wisi w belce "salto", która jest zbliżona do klasycznych BNów/BMKSów. Tutaj jest relacja z prac modernizacyjnych, które przeprowadziłem trzy lata temu. Do dziś to świeci (później wymieniłem stateczniki na elektroniczne) i jestem zadowolony.

acb napisał(a):Czemu Oslony z przeciętnym CRI na poziomie 95 dałeś tak nisko? Myślałem, że to całkiem przyzwoite diody, mogące się równać ze światłem MH.

Ponieważ do głównego oświetlenia o stosownej sile preferuję zimniejsze światło, a niestety w katalogu nie widziałem OSLONów w barwie 942 (moja ulubiona). W ogóle ciężko znaleźć LEDy o Ra>90 i temperaturze ponad 3500K. Do MH brakuje im jednego - barwa OSLONów jest nieco niezrównoważona w porównaniu do ceramicznych MH. Z kolei świetlówki T5 mają inną barwę niż T8 mimo tego samego kodu kolorów. Inny luminofor.
Jestem przekonany, że za dwa lata nowsze diody z tej serii o CRI>90 będą wyżej.

acb napisał(a):Na prawdę XM-L jest lepszy, niż dobre T8 840?

Tak, z najlepszego pod względem CRI binu na pewno, bo ma ciągłą czerwień. Widmo świetlówki trójpasmowej 840 wygląda tak:
Obrazek
Porównaj to z widmem diody (karta katalogowa jest w dziale Słownik pojęć - diody LED). Cree poprawił nieco diodki i obecne XM-L są lepsze niż niby ta sama dioda sprzed roku.

acb napisał(a):Domyślam się, że żarówki halogenowe byś dał gdzieś między 5 a 6 pozycją, a zwykłe między 6 a 7.

Tak! ale celowo nie umieszczam w tym zestawieniu.

acb napisał(a):Obawiam się, że tak sumarycznie MH nie wygra sprawnością z Graphicą. HCI-T 150W 942 ma 100 lm/W, a Graphica 36W 950 ma 65 lm/W - ale popatrz, ile światła stracisz na choćby dobrym rastrze, a ile na odbiciu od sufitu - no i jeszcze kwestia równomierności.

Jeśli świetlówka jest w rastrze - zgoda, wtedy jest lepiej, ale z kolei rastry robią wrażenie jaskini z czarnym sufitem między nimi. MH na sufit daje bardzo równomierne światło. Jest to o wiele lepszy komfort życia. Dlatego subiektywnie (tak samo, jak subiektywny jest ten test) MH w oświetleniu pośrednim wygrywa. Daje wrażenie wypełnienia światłem całego pomieszczenia, a tego raster do końca nie potrafi. Z kolei zaletą świetlówek jest szybkość startu i ponownego załączenia - 100% racji.

acb napisał(a):W co "oprawiłeś" swoje domowe świetlówki? Mogę prosić foto? Zastanawiam się ostatnio, jak estetycznie można umieścić T8 w domu. Robiąc taki ranking warto też nie zapominać o COLOR Proof Osrama - choć podobno szczytu nie zdobędzie.

Nie testowalem color proofów dłużej, nie sprawdziłem na amatorskim spektroskopie - po prostu w hurtowni nie mieli takich rur, gdy budowałem oświetlenie. Niestety...
Co do estetyki to będzie problem, ponieważ dzisiejsze oprawy świetlówkowe na T8 to głównie rzeczy albo budowlane (belki, oprawy szczelne itp lub zewnętrzne) albo biurowe (rastry). Bardzo mało naprawdę ładnych opraw do zastosowania w domu. W łazience zdecydowała sprawa praktyczna i wiszą dwie belki.

acb napisał(a):Plafoniera 250 W/ 2 x 150 W + G9 to był mój pierwszy pomysł, ale podobno beznadziejny - a Ty piszesz, że to "naprawdę ładnie świeciło ;)" - czyli jak w końcu z tym jest?

Ładnie świeciło, ale nie nadawało się do dłuższej eksploatacji w tej wersji. Taką plafonierę mogłem powiesić tylko w rogu pomieszczenia, a to dawało gorsze efekty. Co z tego, że ładnie świeci, jak totalnie niepraktyczne w mojej kuchniojadalni? Jako ciekawostkę powiem, że znacznie lepiej sprawdziła się oprawa 70W wąska skierowana na sufit i położona na obrotowej tacce z Ikei (całość stoi na kuchence mikrofalowej). Obracam gdzie chcę (kuchnia/jadalnia), świeci na sufit i jest OK. Ale jeśli dasz radę podobną plafonierę powiesić sensownie na suficie, by nie przeszkadzała nikomu i miała dobre chłodzenie to śmiało da radę. U mnie na ścianie wisi Technolux cracks z MH 35W, ale rzadziej używamy od Livala Mini i przez swoją lokalizację słabszy efekt daje. Chyba ją zdejmę.
Co do dużej plafoniery, to widziałem szklaną w Castoramie, ale nie wiem jakie ma materiały. Niestety dziś sporo szkła matuje się przez folię, która nie wytrzyma żarówki, a zatem nie wytrzyma także MH o większej mocy.

Oprawa reflektorowa ma sens, podobnie rozpraszająca, ale tak naprawdę to musisz stwierdzić co chcesz uzyskać. U kolegi w biurze wisi wielka mleczna kula, w której kiedyś była żarówka 100W. Było ciemno jak (no, wiesz gdzie). Pogadałem z tamtejszym elektrykiem, gdy ludzie narzekali na to, że ciemno w pracy. Teraz tam jest metalohalogen 250W (HQI-T 250/D) i jest świetnie jasno, oprawa rozpraszająca daje radę.

acb napisał(a):Na początek swoich doświadczeń myślałbym o czymś jak Grono Kolegi, tylko pytanie, czy przy 70 W nie ugotuję elektroniki, dając ją do środka?

Przy 70W raczej ugotujesz, bo grzeje się nie tylko lampa, ale także układ zapłonowy. Jeśli układ zapłonowy ma być przy lampie wewnątrz oprawy, 35W to max co można w tej oprawie obsadzić, niestety.
Resztę dopiszę jutro.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 10 września 2013, 21:41

acb napisał(a):Czyli ten reflektor z wrotami odpuścić, tak? Czy w tych na G12 byłby jakiś problem ze wstawieniem elektronicznego? Przy obecnych cenach coraz bardziej się skłaniam w kierunku 70 W.


Zwyczajnie nie wiem czego się spodziewać po takim opisie na aukcji. Może trzeba do gościa zadzwonić i pogadać? Może się po prostu nie znać i stąd taki opis. Jeśli uda się uzgodnić, że dostaniesz to co widać na foto - to już 90% sukcesu. Bardzo podobne oprawy jak te 70W/G12 mam w wykonaniu z lampą 150W/RX7s-24 - jeśli wymiary tych opraw są identyczne - a tak to wygląda - to nie powinieneś mieć żadnego problemu ze zmieszczeniem elektroniki do środka tej lampy. Miejsca jest tam na prawdę sporo. Jak chcesz, to mogę zrobić przy jakiejś okazji fotki. W razie czego tutaj http://allegro.pl/uklad-zaplonowy-trans ... 30386.html masz tanie i co najważniejsze nowe elektroniczne stateczniki do lamp 70W. Sprzedawca ma jeszcze 35W do lampek nocnych :)

EDIT:
Właśnie mi wpadło w łapki, jak byś chciał całkiem niezłe lampki 150W Philipsa, to za 18zł/sztuka na tych aukcjach dostaniesz:
http://allegro.pl/metalohalogen-philips ... 08937.html
http://allegro.pl/metalohalogen-philips ... 12343.html
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 2 października 2013, 23:29

Temat oświetlenia pokoju póki co stoi w miejscu i czeka na powrót Amiśka, ale tak w między czasie warto by się pochwalić, że udało mi się stworzyć fajne światełko w kuchni:

Ogólne: Skan Satellite 2x36W
Podszawkowe: jw, 2x18W

Oprawy wyglądają całkiem ok, niezłe odbłyśniki, stateczniki elektroniczne, niestety zimny start... Na razie świeci jeden Osram Value 36W/852 za 6 zł, ale na dniach przyjdą 4xGraphica 950 - będzie fajnie ;) Warto dodać, że kuchnia ma ok. 4,5-6 m2 (zależy dokąd liczyć).

Jak dużej różnicy powinienem się spodziewać między tym, co mam, a Graphicą?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 2 października 2013, 23:34

acb napisał(a):Jak dużej różnicy powinienem się spodziewać między tym, co mam, a Graphicą?


Kolosalnej wbrew pozorom. Pierwsze wrażenie, jak to słabo świeci (Graphica), drugie wrażenie - jak ładnie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 2 października 2013, 23:46

Raczej nie będzie wrażenia "jak to słabo świeci" jak dam 4 szt. zamiast jednej ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 2 października 2013, 23:54

Wiadomo, ale mówiłem o porównaniu jednostkowym 1 do 1 :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 3 października 2013, 10:45

Dla mnie to był szok, bo to naprawdę świetne źródełko światła jest. U mnie w wersji 965 ale jestem przekonany, że będziesz zadowolony z 950.
Nie ma co na mnie czekać, Tomek (KaszeL) ma niezłe doświadczenie z lampkami i oświetleniem ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 3 października 2013, 16:40

Szok? Dlaczego? Nie wyobrażam sobie, by światło mogło być aż tak wyraźnie lepsze... No, ale - kurier w drodze ;) 965 nie brałem, bo jednak trochę się boję zbyt zimnego światła - pewnie przez stereotypowe skojarzenia z 765, a nawet 852 nieprzyjemnie kontrastuje z resztą żarowego (a raczej odwrotnie ;P). Poza tym 950 ma ponad 10% lepszą sprawność ;) Jak ktoś potrzebuje, to teraz Graphica w ELIGHT od 20 zł - lepszej oferty nie znalazłem.

Wiem, wiem, widzę, że doskonale się uzupełniacie. Jeśli go przekonasz, żeby zebrał zabawki i wybrał się do wawy, to chętnie skorzystam ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez Elektroservice » 3 października 2013, 19:19

Jakiej firmy są stateczniki w tych oprawach SKAN ?
Zapewne jest to jakaś chińszczyzna no name, lepiej to wymienić na coś markowego np włoskie BAG, lub inny markowy osprzęt (tridonic odradzam) obowiązkowo z ciepłym startem.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez litak1 » 3 października 2013, 19:24

Elektroservice napisał(a):Jakiej firmy są stateczniki w tych oprawach SKAN ?
Zapewne jest to jakaś chińszczyzna no name, lepiej to wymienić na coś markowego np włoskie BAG, lub inny markowy osprzęt (tridonic odradzam) obowiązkowo z ciepłym startem.

Ja odradzam Philipsy z ciepłym startem 2x58W u nas zaczynają się sypać po 2 latach temperatura co prawda około 35-40 st,C Padło już 7 w ciągu dwóch miesięcy (płytka czarna, kondy wyschnięte i elektronika smd uszkodzona- naprawa nieopłacalna) :cry: jeszcze zatęsknimy za elektromagnetykami
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości