Sklepy oświetleniowe w PRL

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez qba » 1 stycznia 2021, 17:23

mateusz napisał(a):No proszę - to musiał być wtedy chyba powiew nowoczesności. Wydawało mi się, że moda na takie kule w ogrodach pojawiła się jakoś w połowie lat 90...

Też mnie to nieco zaskakuje, ale już dawno odkryłem, że kule zarówno do ogrodu jak i mieszkań zaczęły pojawiać się już w połowie lat 80. Kojarzę dobrze te oprawy z ta czarna "czapką". To zresztą zamalowany lub zaklejony u góry klosz. Były bardzo popularne na początku lat 90 w ogrodach i przed nowymi domami, na równi z oprawami Polam Gdańsk. Zresztą je chyba można było używać i wewnątrz i na zewnątrz.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez Lampka » 7 stycznia 2021, 02:33

Też mnie dziwi ten wybór oprawy ogrodowych w tamtym czasie. Zwłaszcza, że lata 80-te to jeszcze czasy, gdy wciąż popularność wiodły plafony P w różnych rodzajach kloszy.
Tak swoją drogą ciekawe, czy w tamtych czasach można było też kupić jakieś dedykowane oprawy pod numery domów, np. jakieś seryjnie produkowane wersje latarenek adresowych :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez OUKS340 » 9 stycznia 2021, 01:56

Lampka napisał(a):Też mnie dziwi ten wybór oprawy ogrodowych w tamtym czasie. Zwłaszcza, że lata 80-te to jeszcze czasy, gdy wciąż popularność wiodły plafony P w różnych rodzajach kloszy.
Tak swoją drogą ciekawe, czy w tamtych czasach można było też kupić jakieś dedykowane oprawy pod numery domów, np. jakieś seryjnie produkowane wersje latarenek adresowych :)

Chyba raczej nie było seryjnej produkcji latarenek adresowych :? Myślę, że produkowały je jakaś spółdzielnia inwalidów albo lokalne zakłady ślusarskie. Ta druga wersją jest bardziej prawdopodobna ponieważ latarenki różnią się wyglądem zależnie od miasta w którym świeciły. Niewiele tej różnicy ale zawsze jest. U nas bardzo popularne były też ramki z szybą i namalowanym numerem budynku umieszczone w wykutej wnęce. Oczywiście jeżeli budynek był murowany. Na prywatnych budynkach bardzo popularne były właśnie plafoniery typu P.
OUKS340
 
Posty: 1923
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez galad » 10 stycznia 2021, 13:41

Przynajmniej w Katowicach i okolicach, można powiedzieć, że na willach z lat 70-80 plafoniera typu P to był i jest nadal najpopularniejszy sposób oznaczania posesji nr. Fakt że z ilości zainstalowanych tego typu opraw świeci może z 15%, a szkoda, przecież można by tam zaaplikować jakiegoś 2W filamenta i by sobie to świeciło co noc, ale ludzie nie zwracają na takie rzeczy uwagi.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez Lampka » 11 stycznia 2021, 13:59

OUKS340 napisał(a):Chyba raczej nie było seryjnej produkcji latarenek adresowych :? Myślę, że produkowały je jakaś spółdzielnia inwalidów albo lokalne zakłady ślusarskie. Ta druga wersją jest bardziej prawdopodobna ponieważ latarenki różnią się wyglądem zależnie od miasta w którym świeciły. Niewiele tej różnicy ale zawsze jest. U nas bardzo popularne były też ramki z szybą i namalowanym numerem budynku umieszczone w wykutej wnęce. Oczywiście jeżeli budynek był murowany. Na prywatnych budynkach bardzo popularne były właśnie plafoniery typu P.


Numeratory podtynkowe są popularne w wielu miastach w Polsce, m.in w Łodzi jest ich bardzo dużo, czy też w Zamościu. Przy modernizacjach najczęściej wnęki są zamurowywane, a na elewacji montowane nowe plafoniery, ale widziałem też miejsca, gdzie specjalnie były one zostawiane i obrabiane w nową ramkę.
Jeśli chodzi o latarenki to pewna ich część była produkowana przez lokalnych rzemieślników i zakłady blacharskie, ale jest kilka rodzajów, które ewidentnie były projektem rozpowszechnianym na skalę całego kraju lub przynajmniej całego województwa. Te latarenki były składane w oparciu o dopracowany szablonowy projekt. Jednym z przykładów są wersje latarenek spotykane u mnie w mieście, które całe były z blachy, a cyfry podświetlane za pomocą dziurek pod nimi. Spotkałem je również w innych miastach górnego śląska, jak również na dolnym śląsku, a nawet na pomorzu. W tym przypadku opcja produkcji ich przez spółdzielnie wchodzi w grę, podobnie jak były produkowane niektóre rodzaje opraw ulicznych i plafonier.
Plafony P stosowane jako oznaczenie adresów można spotkać popularnie zwłaszcza na wsiach i w dzielnicach domków, zapewne dlatego, że były one łatwo dostępne i były to praktycznie jedyne plafoniery nadające się do tego celu, produkowane masowo w latach 70-80. Chociaż na niektórych domkach - również w Katowicach - także widuję latarenki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez qba » 24 maja 2021, 15:31

Witryna sklepu oświetleniowego. To musi być końcówka lat 70, albo początek 80. Dużo opraw Polam Radom (m.in podłogowa typ 004) z tyłu widać zaś oprawę Polam Poznań ze szklanych prostopadłościanów, znaną m.in z filmu "Miś" oraz luksusowych hoteli jak Victoria w Warszawie czy Merkury w Poznaniu. Zdjęcie pochodzi z profilu "Bazar wspomnień PRL"
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez OUKS340 » 24 maja 2021, 18:50

A druga od wejścia jest oprawa na świetlówki miniaturowe. Mam takową :) Dalej w prawo mamy grzybek z sypialni Kiepskich :D
OUKS340
 
Posty: 1923
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez Lampka » 27 maja 2021, 00:19

Ja tam na suficie widzę fajne klasyki, jakieś świetlówkowe kwadraty z mlecznym kloszem :) Ale oprawy na wystawie tez ciekawe, widać że wybór był całkiem duży.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez qba » 28 maja 2021, 15:34

Takie coś znalazłem. To już musi być końcówka lat 80. Dużo opraw Spółdzielni Rzemieślniczej "Centrum" z Warszawy. Ale i jednego zwisu Polam Wieliczka się dopatrzyłem. Źródło strona Kalisz nasze miasto.
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Sklepy oświetleniowe w PRL

Postprzez qba » 24 listopada 2021, 10:23

Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości