Zapomniane lampy

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Zapomniane lampy

Postprzez mateusz » 24 sierpnia 2010, 17:56

Ja tego nie wyrzucę. Raz, że nie jest moja poza tym lubię ją, ma może z 50 lat i sporo pamięta.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 6 października 2010, 12:18

moog napisał(a):Reflektorki Polam-Piła. Nówki sztuki z allegro. Nawet mają metki.

Też mam dwa takie , wersję z wbudowanym włącznikiem, rok produkcji 1989. Mają porcelanowe oprawki. I tez zupełnie nowe, zapakowane w oryginalną folię je otrzymałem. Mam tez 2 żyrandole, ale niestety już mocno wyeksploatowane, jeden nie ma rastrów, a wbudowane włączniki nie działają. Przy 60w żarówce wcale nie topią się rastry ani oprawka. Ktoś wkręcał do takich reflektorków setki i potem narzekał, że są do niczego. ja mojego używam od kilku miesięcy z 60tką, a raster ciągle jest biały. Takie podobne reflektorki produkował tez Polam Gdańsk. Miałem w domu kiedys cały komplet złożony z lampy podłogowej, z dwoma przesuwanymi reflektorkami i potrójnego żyrandola. Były lakierowane na czekoladowy brąz i na oko wydawały się trwalsze od tych z Piły, ale stalowa osłona żarówki była klejona do reszty i w lampie stojącej po prostu odpadły. Przy kupionych przeze mnie pilskich reflektorkach też były etykiety
Obrazek
Obrazek
W ogóle wszelkich reflektorków to mam kilkanaście sztuk: polskie, niemieckie. Parę też trafiło na śmietnik, bo nie nadawało się do użytku.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 3 grudnia 2011, 17:27

Odświeżam wątek po ponad roku. Czy ktoś zna ten typ? Zapomniana oprawa na biurko równie zapomnianego zakładu Polam Meos z Warszawy, z lat 70/80. Znalazłem na czeskiej stronie www.nanovo.cz . Po raz pierwszy widzę stołową wersję, ale ten klosz jest mi doskonale znany, bowiem wielokrotnie widziałem potrójny żyrandol z takich właśnie kloszy i z regulowaną wysokością, także w innych kolorach. Wisiał taki u znajomej mojej matki, u sąsiadki mojego kolegi, można też zobaczyć takowy w jednej ze scen filmu "Cesarskie cięcie" (1987), oraz "Kogel Mogel"(1988) (przynajmniej w dwóch scenach, wisiały takie w redakcji "Życia Warszawy")
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez Marek140 » 16 grudnia 2011, 22:02

moog napisał(a):Wygląd ogólny lampy:

coś podobnego ;)
http://allegro.pl/swiatlo-na-dyskotece-w-latach-60-70-i1993843275.html
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Zapomniane lampy

Postprzez cieszyn » 16 grudnia 2011, 22:11

A tak, ta kostka z dziurami w ściankach to się dobrze przypomina, nie mówię, że jest brzydka, ale ten okres, okres PRL miał też w swoim dorobku nieco koszmarków - także w technice oświetleniowej
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 18 kwietnia 2012, 20:02

Oprawa podłogowa Zakładów Porcelany Elektrotechnicznej Polam - Mysłakowice. Dostałem ją dziś od mojego kolegi i wieloletniego sąsiada, bo sprzątał w przybudówce i miała iść na śmietnik. (Na złom za to poszły dwa zwisy Polam Piła 12Z 415R czarny i czerwony. Chciałem je zabrać, ale były w tak opłakanym stanie, że lepiej poszukać na allegro, albo Tablicy). Był to dość popularny model w latach 70. Widać taką m. in w filmie "Miś" . Strasznie jest ciężka, waży ok 20 kilo. Stała kiedyś u babci kolegi w pokoju. Ja po raz pierwszy zobaczyłem ją w 1990r. Miała wówczas walcowaty duży żółty abażur. Jeszcze nie wiem, co z nią zrobię, czy zostanie odnowiona, czy się jej pozbędę.
Obrazek
Obrazek
Drewniana lampka nocna, stoi u mojej cioci w kuchni na parapecie. Ciocia ma zresztą jeszcze drugą, bliźniaczą lampkę, która stoi w pokoju, również na parapecie. Pochodzą z lat 80. Pamiętam je jeszcze z dzieciństwa, jak były w starym mieszkaniu cioci. Pierwotnie miały białe abażurki z materiału. Ta druga zresztą do dziś ma oryginalny. Od tej najpewniej się zniszczył. Swego czasu ( jakoś w II połowie lat 90) w jedną z nich była wkręcona 100tka :D.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez ousd » 19 kwietnia 2012, 13:35

Ja raz do podobnej lampki wkręciłem 100tkę :twisted: i aż abażur się przypalił (dziś świeci tam 60tka, ale brązowa plama na abażurze jest :evil:
ousd
 

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 20 czerwca 2012, 14:43

Ostatni mój nabytek, dość długo poszukiwany. POLAM RADOM 14.B 007. 250V, 1x60W Czy ktoś w ogóle pamięta ten zakład? Produkowali oni bardzo różne typy opraw. Taka ze stolikiem, jak stoi w salonie u Kiepskich to tez jest Polam Radom. Klosz nie jest do niczego przykręcony, tylko włożony w stalową obręcz, gdzie można go ustawiać w dowolnym położeniu. Zawsze bardzo mi się one podobały. Były w różnych klorach, ale ja najczęściej widywałem właśnie w takim jak ta moja.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez FOX » 20 czerwca 2012, 19:30

Moda powoli powraca na takie lampy i porządnie odnowione lub w stanie b. dobrym osiągają coraz wyższe ceny na serwisach typu allegro :)
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 20 czerwca 2012, 20:41

Ja za tą dałem 60 zł. To bardzo solidna w całości stalowa konstrukcja i w zasadzie nie ma się tam co zepsuć lub złamać. Wymiana przewodu i oprawki nie jest żadnym problemem, podobnie jak odmalowanie. Dodam, że istniała też wersja podłogowa tej oprawy, z dwoma kloszami, o symbolu 14.P 007.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości