Zapomniane lampy

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 29 lipca 2016, 18:06

W pustostanie kamienicy w centrum Poznania napotkałem dwa egzemplarze opraw zwieszakowych z serii "REFLEX", zaprojektowanych przez Tomasza Rudkiewicza i produkowanych w latach 80 przez prywatny zakład inż Adama Kowalczyka z Warszawy. Ze względu na dość uniwersalny wygląd jakieś dwa lata temu ich produkcja została wznowiona. W sumie to teraz mam dylemat, bo mam ochotę uratować te oprawy i przywrócić im świeżość.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 3 lipca 2017, 07:39

Oprawa firmy Computex. Firma komputerowa, produkująca oprawy???
Obrazek
Oznaczenia zagraniczne. Ale polski włącznik polski przewód i polska oprawka
Obrazek
Obrazek
Ciężka podstawa z grubej stali, wyprowadzenie przewodu z dolnej części słupa, charakterystyczne dla opraw produkowanych przez prywatne zakłady na terenie Warszawy i w okolicach. Klosz - obleśna kula! :lol: :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oprawy te znam od dawna. Były wersje z kulą do góry, wersje stołowe, miniaturowe nocne i żyrandole od 1 do 5 żarówek. Styl modny na przełomie lat 80/90, ale akurat te oprawy Computex są starsze i to chyba pierwsze w tym stylu oprawy. Małą wersje widać w filmie "Śmierć Johna L" z 1987r.
Tu wyjaśnienie tajemnicy tych opraw. Mogą pochodzić z początku lat 80.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez Lampka » 4 czerwca 2021, 22:55

Być może te oprawy były produkowane na eksport, stąd zagraniczne oznaczenia ;) Moja babcia ma podobny komplet w mieszkaniu, kule w formie żyrandola (4 szt) i jedna jako kinkiet ścienny. Niestety klosze ciężkie do zdejmowania, nie tak jak tutaj na śrubki. Oprawy kupione w 2000r., ale stylistyka podobna.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 5 czerwca 2021, 11:56

Tylko ta podłogowa ma zagraniczne oznaczenia. Mam też trzy stołowe w tej formie i oznaczenia mają "PPZ Computex Łomianki ul Kolejowa 69". Co ciekawe te oprawy produkowano całkiem długo jak na jeden model. Jeszcze w latach 1994/95 można było je spotkać w sklepach oświetleniowych, z tym że te ostatnie wersje miały podstawkę nie wytłoczoną, a tylko okrąg wycięty z blachy. Pierwsze zaś mogły się pojawić nawet około 1982/83. Ja mam tylko te najstarsze wersje. Mają tłoczone podstawy i oprawki bakelitowe z porcelanowym wkładem. Oprawe tą widać m.in w filmie "Kingsajz" oraz "Śmierć Johna L". Dziwne, że zawsze widuję je w kolorze białym. A czarne też istniały, mam dwa kinkiety w czerni. Niedawno ktoś wystawiał na OLX żyrandol tej firmy, podobny do Polam Wieliczka na 6x100W.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zapomniane lampy

Postprzez Lampka » 26 czerwca 2021, 22:31

Wow, 6x100W to już sensowna moc, prawie jak LRF-700 :mrgreen: Wygląda na to, że jednak firma z powodzeniem produkowała te oprawy, ciekawe czy te z lat 94-95 to były nowe, czy raczej leżaki jeszcze z czasów PRLu. Generalnie widzę, że korpus oprawy, do którego mocowano klosz, do złudzenia przypomina kształtem obudowy świetlówek kompaktowych SL* z drugiej generacji, w tym przypadku szczególnie modeli SL* Decor. Chociaż jeżeli te oprawy w tym kształcie korpusu trzymającego klosz, zostały wprowadzone na początku lat 80-tych, to mało prawdopodobne byłoby kopiowanie kształtu od kompaktów SL* Decor, które zostały wprowadzone do produkcji przez Philipsa dopiero jesienią 1985r.

Dla porównania - zdjęcie świetlówki Philips SL* Decor z drugiej generacji, z lutego 1992r.

Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zapomniane lampy

Postprzez qba » 27 czerwca 2021, 04:12

Trudno mi stwierdzić kiedy się dokładnie pojawiły. Karta z UPRP jest z 1982 i są oprawy w wykazie wyrobów. Ale czy to były już te? Najdalsze ślady jakie natrafiłem to wspomniane filmy oba z 1987. Nie wiem kiedy dokładnie wprowadzono po raz pierwszy oprawki OTE 27 zamiast tych z porcelanowym wkładem. ( Chyba coś około 1985/86) Moje wszystkie mają te stare oprawki, a tylko jedna OTE. Pewnie jakiś czas używano obu. Rzeczywiście ten kompakt podobny. W sumie po raz pierwszy mogłem mieć taką oprawę ( w wersji biurkowej) w 2010r, na bazarze na Kole w Warszawie facet sprzedawał, tyle że z jakimś przedwojennym kloszem j sporo za nią chciał, więc się nie zdecydowałem. Potem ktoś na allegro wystawił dwie stołowe ( z kloszem w dół i z kloszem w górę), ale nie pamiętam już czemu ich nie licytowałem. Obecnie mam jedną podłogową, trzy stołowe do kompletu, jedną stołową z podwójnymi rurkami i dwa czarne kinkiety. Wiem jeszcze o jednej stołowej na terenie Poznania.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości