Podstawowe pojęcia techniki świetlnej

Podstawowe pojęcia techniki świetlnej

Postprzez Michal » 25 sierpnia 2008, 22:46

Aby ułatwić początkującym, zbieramy najważniejsze określenia w tym krótkim wątku.

Strumień świetlny-całkowita ilość światła wypromieniowana przez żródło światła.Jednostka: lumen[lm]
Skuteczność świetlna-określa ilość światła emitowanego przez określone żródło do pobieranej przez nie energii.Jednostka: lumen/wat [lm/W]
Swiatłość-odnosi się do ilości światla emitowanego przez żródło na jednostkę kąta bryłowego(lumen/steradian)w określonym kierunku.Wykorzystując tą informację można stworzyć wykresy światlosci oprawy.Jednostka: kandela [cd]
Luminancja-określa ilość światła,która jest widziana przez obserwatora.Jeśli np.powierzchnie są oświetlone to luminancja zależy zarówno od poziomu natężenia oświetlenia jak i od własciwości refleksyjnych powierzchni.Jednostka: cd/m2
OlśnienieWarunki widzenia,które odczuwa się jako nieprzyjemne lub w których występuje obniżenie zdolności rozpoznawania przedmiotow,na skutek nieodpowiedniego rozkładu lub zakresu luminancji.
Natężenie oświetlenia-określa ilość światła na jednostkę powierzchni w określonym punkcie czyli ile światła pada na określone miejsce.Natężenie oswietlenia mierzy sie luksomierzem.Jadnostka: lux [lx] = lm/m2
Sprawność świetlna oprawy-jest to stosunek strumienia świetlnego wypromieniowanego przez oprawę do strumienia żrodła w oprawie.
Sprawność oświetlenia-stosunek strumienia świetlnego padającego na powierzchnę odniesienia do sumy strumieni świetlnych lamp.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Podstawowe pojęcia techniki świetlnej

Postprzez amisiek » 29 września 2010, 17:23

Lampa - wbrew potocznym określeniom jest to jedynie źródło światła. Lampą jest żarówka, rtęciówka, świetlówka i inne. Ten przedmiot, który nazywa się potocznie lampą to oprawa.

Lampy dzielimy na lampy żarowe, w których źródłem światła jest żarnik, element rozgrzany do temperatury białego żaru przez przepływający prąd elektryczny, oraz wyładowcze, w którym źródłem światła jest gaz w stanie wzbudzenia, podtrzymywanym przez wyładowanie elektryczne.
Lampami żarowymi są żarówki i halogeny. Lampami wyładowczymi są świetlówki, lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe (czasami oznaczane na tym forum skrótem MH) oraz łukowe.

Cechą charakteryzującą lampę jest rodzaj (sodowa, rtęciowa, żarówka, świetlówka), moc (70W, 150W, 250W...), trzonek (E27, E40, Rx7s, G12), w przypadku niektórych źródeł także temperatura barwowa, określana najczęściej trzycyfrowym kodem. Przykład określenia - Lampa metalohalogenowa 70W, trzonek G12, barwa 942 albo lampa rtęciowa 250W E40.

Obrazek
Na zdjęciu - żarówka wstrząsoodporna firmy Helios. Autor zdjęcia - Whites86.

Obrazek
Na zdjęciu - lampa metalohalogenkowa Philips CDM-T 35W (trzonek G12, barwa /930). Autor zdjęcia - amisiek.

Oprawa - urządzenie, które po obsadzeniu właściwym źródłem światła, będzie kształtować i kierować światło zgodnie z potrzebami, do których oprawa została zaprojektowana. W oprawie do wyładowczych źródeł światła zazwyczaj mieści się także osprzęt.

Obrazek
Na zdjęciu - popularna oprawa zewnętrzna Elgo Strada. Autor zdjęcia - amisiek.

Obrazek
Oprawy świetlówkowe OSO podczas pracy. Autor zdjęcia - famabud.

Obrazek
Oprawa świetlówkowa SELENIA Lux Media 1x36W, lampa to Philips TL-D 90 Deluxe /965. Autor zdjęcia - amisiek.

Pod kątem miejsca wykorzystywania wyróżniamy oprawy zewnętrzne, przeznaczone do pracy na zewnątrz pomieszczeń oraz wewnętrzne, które zostały zaprojektowane do pracy w pomieszczeniach.
Pod względem czasu produkcji, oprawy dzielimy na współczesne, które są nadal produkowane oraz na klasyczne, których produkcji już zaprzestano.

Elementem oprawy, który bezpośrednio łączy się ze źródłem światła (czyli lampą) jest oprawka. Najczęściej spotyka się oprawki gwintowane (wkręcane) E14, E27, E40, kołkowe G8,5 i G12, dwustronnie trzonkowane Rx7s, Rx7s-24.

Osprzęt - urządzenia elektrotechniczne niezbędne do eksploatacji lampy. Mogą nimi być: statecznik, zapłonnik, kondensator, elektroniczny układ zapłonowy. Lampy muszą być odpowiednio połączone z elementami osprzętu, zgodnie z właściwym schematem. Przykłady schematów można znaleźć w tym wątku.
Osprzęt w oprawach może znajdować się w osobnej komorze - wtedy mówimy, że występuje komora lampowa (czyli miejsce w oprawie, gdzie znajduje się lampa, oraz komora osprzętu, gdzie znajduje się osprzęt.
Obrazek
Na zdjęciu - oprawa zewnętrzna OUR125 ze zdjętym kloszem i pokrywą osprzętu, przystosowana do lamp wyładowczych sodowych i metalohalogenkowych. W komorze osprzętu jest widoczny statecznik (ciemny, prostopadłościenny) oraz zapłonnik (jaśniejszy, beczkowy). Autor zdjęcia - DocBrown.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości