Stare sygnalizatory świetlne

Dyskusje na temat sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach, podświetlanych znakach drogowych i wszelkich innych podświetlanych oznaczeniach na zewnątrz

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez moog » 16 marca 2011, 23:10

Znalazłem w internecie zdjęcie sygnalizatora typu DON'T WALK. Nareszcie wiem co tam jest w środku i na jakiej zasadzie działa:
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez Whites86 » 17 marca 2011, 21:00

dobre nigdy bym na to niewpadl ze sa tam neony :!:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez KaszeL » 18 marca 2011, 01:29

Ale numer :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez amisiek » 19 marca 2011, 19:52

Też bym nie wpadł na to, że to neon. Barwa mocno nasycona, to zbyt dobrze świeciło na jakąś smętną żarówkę z filtrami. W LA myślałem, że to diody, ale widać, że stare, dobre neony się sprawdzają.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez Falcon » 11 lutego 2012, 15:39

cieszyn napisał(a):Jak wprowadzano sygnalizację świetlną, to najpierw kierował nią policjant stojąc koło takiego jakby pulpitu sterowniczego, nie wiem (ktoś wie?) natomiast, od kiedy zaczęto stosować automatyczną zmianę świateł? Jeszcze przed wojną, czy dopiero po wojnie?


moog napisał(a):Ten wietnamski policjant zapewne wyłącza sygnalizację i uruchamia żółty migacz, na czas przejazdu kolumny jakichś ważnych pojazdów. Podobnie jak u nas. Ciekaw jestem, jak wyglądało sterowanie ręczne przedwojenną sygnalizacją w czasie deszczu - przecież policjant nie miał żadnej budki i mógł go zabić prąd.



Nie tylko przed wojną ale również po wojnie, nawet w latach 60. stosowano w Polsce ręczne sterowanie sygnalizacją. A żeby milicjant nie marzł, stał na deszczu i żeby miał lepszy widok na skrzyżowanie stosowano taki patent:

Obrazek

Z takiej budki milicjant sterował sygnalizacją na skrzyżowaniu. To zdjęcie przedstwia łódzkie skrzyżowanie ul. Piotrkowskiej z ul. Andrzeja Struga z lat 60.
Łódź nocą > http://picasaweb.google.com/115537145578215473346/OdzNoca
Avatar użytkownika
Falcon
 
Posty: 1350
Zdjęcia: 598
Dołączył(a): 11 stycznia 2012, 23:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez MRP200 » 11 lutego 2012, 20:33

Rozmawiałem jakiś czas temu z seniorem sygnalizacji świetlnej (na emeryturze, ale prowadzi jeszcze własną firmę), odnośnie najstarszych sterowników sygnalizacji świetlnej. Otóż najstarszy sterownik jaki pamięta z Poznania to był sterownik elektromechaniczny, który przypominał bębenkowy programator z pralki Wiatka, tyle że w skali makro. Żałuje, że nawet jednego nie zabrał do kolekcji, bo wszystkie wylądowały na złomie. Oczywiście żeby zmienić program w takim sterowniku trzeba było unieruchomić na jakiś czas sygnalizację, a sam sterownik zabrać na warsztat.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez cieszyn » 11 lutego 2012, 22:30

Ja nie mogę! Wpierw myślałem, że gliniarz siedział w tej czerwonej budce przy przejściu, ale zaraz dostrzegłem tą ambonę na rogu budynku :!: :o :o

Ale patent, cos niesamowitego!
Ciekawe, że tego jakoś nigdzie nie widziałem ani o tym nie słyszałem w latach 60 czy 70tych. Może to było tylko rozwiązanie łodzkie ? :roll:
Kto kojarzy albo słyszał o tym w innej miejscowości :?:

PS - Falcon, możesz podać źródło tego zdjęcia ?

Okazuje się, że budka przetrwała do dziś:

Obrazek

http://v7.cache5.c.bigcache.googleapis. ... _counter=2
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez Falcon » 12 lutego 2012, 02:17

cieszyn napisał(a):Ja nie mogę! Wpierw myślałem, że gliniarz siedział w tej czerwonej budce przy przejściu, ale zaraz dostrzegłem tą ambonę na rogu budynku :!: :o :o

Ale patent, cos niesamowitego!
Ciekawe, że tego jakoś nigdzie nie widziałem ani o tym nie słyszałem w latach 60 czy 70tych. Może to było tylko rozwiązanie łodzkie ? :roll:
Kto kojarzy albo słyszał o tym w innej miejscowości :?:

PS - Falcon, możesz podać źródło tego zdjęcia ?

Okazuje się, że budka przetrwała do dziś:

http://v7.cache5.c.bigcache.googleapis. ... _counter=2


Zdjęcie z mojego postu pochodzi z http://expressilustrowany.pl/akcje_expr ... 28#zdjecie

Na znalezionym przez Ciebie zdjęciu jest budka z innego budynku na rogu ul. Piotrkowskiej i Jaracza w Łodzi. Trochę poszperałem i okazało się, że w latach 60 wiele skrzyżowań ul. Piotrkowskiej (która nie była wtedy deptakiem a główną arterią Łodzi, z tramwajami, autobusami, samochodami i masą pieszych) miało sygnalizację sterowaną właśnie ręcznie.

Budki z zdjęcia z mojego postu już nie ma (nie ma zreszta tej kamienicy, w jej miejscu stoi centrum handlowe), a budka z zdjęcia z Twojego postu została odrestaurowana zaledwie kilka lat temu wraz z renowacją całej kamienicy (oczywiście już bez systemu sterowania i drabiny ;))

Ale niestety nie mam pojęcia czy w innych miastach stosowano takie rozwiązania.
Łódź nocą > http://picasaweb.google.com/115537145578215473346/OdzNoca
Avatar użytkownika
Falcon
 
Posty: 1350
Zdjęcia: 598
Dołączył(a): 11 stycznia 2012, 23:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez moog » 15 lutego 2012, 00:49

Montaż sygnalizatorów w Warszawie, rok 1952, róg Marszałkowskiej i Wilczej:
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare sygnalizatory świetlne

Postprzez moog » 16 marca 2012, 01:47

Whites86 napisał(a):dobre nigdy bym na to niewpadl ze sa tam neony :!:

Kolejne zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sygnalizacja i oznakowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron