Zegary żarówkowe

Dyskusje na temat sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach, podświetlanych znakach drogowych i wszelkich innych podświetlanych oznaczeniach na zewnątrz

Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 7 marca 2016, 22:11

Zauważyłem, że nie ma takiego tematu, więc zakładam.

Zegary żarówkowe były montowane często na elewacjach dworców lub innych budynków, w tym mieszkalnych (tak jak ten ze zdjęć niżej) znikają w bardzo szybkim tempie - ostatnio zniknęły dwa takie w Gliwicach z remontowane dworca. Niestety, nie wrócą na swoje miejsce.

Zegar z Krakowa - Nowej Huty, który sfotografowałem będąc przejazdem. Znajduje się na jednym z budynków mieszkalnych przy placu centralnym. Pokazuje aktualną godzinę oraz datę :)

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 7 marca 2016, 22:24

Znam dwa. Jak będę w okolicy to wykonam fotografie.

Ileż to radości zawsze dawało wypatrywanie "dziur" z przepalonych żarówek! :)

Na dworcu w Katowicach też chyba kiedyś był?
daylight
 

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 7 marca 2016, 22:26

daylight napisał(a):Znam dwa. Jak będę w okolicy to wykonam fotografie.

Ileż to radości zawsze dawało wypatrywanie "dziur" z przepalonych żarówek! :)

Na dworcu w Katowicach też chyba kiedyś był?


Czynne? Powiedz gdzie, od dawna chcę sfotografować jakiś sprawny, ale typu tych Gliwickich, czyli z dużą ilością żarówek w okrągłych otworach.

Tak, był. Niestety poległ razem z dworcem.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez trojmiejski » 7 marca 2016, 22:27

Na budynku dworca Gdynia Główna też kiedyś taki zegar był, lecz obecnie to przeszłość.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 7 marca 2016, 22:33

Beton napisał(a):Czynne? Powiedz gdzie, od dawna chcę sfotografować jakiś sprawny, ale typu tych Gliwickich, czyli z dużą ilością żarówek w okrągłych otworach.

Czy typu gliwickich... tego nie wiem bo i nie skupiałem się nigdy na tych gliwickich. Żarówek jest dużo, chyba piętnastek.(?)

Godziny z jednego z nich wypatrywałem parę dni temu, więc jeszcze pewnie stoi; i jest poczwórny, na cztery strony świata. 8-)
A ten drugi... dawno nie sprawdzałem, ale też powinien stać.

Ach, zaraz byś chciał wiedzieć! Trzeba wprowadzić trochę napięcia! :twisted: Na dniach zrobię fotki.
daylight
 

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 7 marca 2016, 22:37

daylight napisał(a):
Beton napisał(a):Czynne? Powiedz gdzie, od dawna chcę sfotografować jakiś sprawny, ale typu tych Gliwickich, czyli z dużą ilością żarówek w okrągłych otworach.

Czy typu gliwickich... tego nie wiem bo i nie skupiałem się nigdy na tych gliwickich. Żarówek jest dużo, chyba piętnastek.(?)

Godziny z jednego z nich wypatrywałem parę dni temu, więc jeszcze pewnie stoi; i jest poczwórny, na cztery strony świata. 8-)
A ten drugi... dawno nie sprawdzałem, ale też powinien stać.

Ach, zaraz byś chciał wiedzieć! Trzeba wprowadzić trochę napięcia! :twisted: Na dniach zrobię fotki.


No to czekam i po wrzuceniu fotek proszę o lokalizację :P
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 8 marca 2016, 22:48

Dla rozbudzenia apetytu... :twisted:
Obrazek
daylight
 

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 8 marca 2016, 22:56

No dajże wreszcie wresztę :P
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez qba » 8 marca 2016, 23:21

Jakie żarówki tam siedzą? To tablicówki z jednoskrętką?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 9 marca 2016, 00:16

Nie będę ukrywał, że było mi zupełnie nie po drodze, było obrzydliwie zimno, wilgotno i zaczęło lać. Aparat zaczął się biesić, że mało prądu, że akumulatorki. No trudno, bywa. :P Zgrabiałych dłoni i parcia na pęcherz już nie będę wypominał...

Żarówki to najprawdopodobniej najzwyklejsze E14 15W/220-230V sterowane jak w klasycznym wyświetlaczu 7 segmentowym. Jak w chyba wszystkich tego typu wyświetlaczach dla poprawy trwałości żarówek zastosowano podżarzanie wygaszonych włókien, co widać tylko z bliska w nocy.

I - jak widać - konserwator leci w kulki, bo dziur jest sporo. Ten drugi zegar o którym wiem już niestety nie jest na wyciągnięcie ręki, jest zamontowany na dachu budynku. I jest już mniej spektakularny, zwykły, bo pojedynczy; postaram się tam jutro podjechać.

A gdzie to jest? Nie było by zabawy bez zgadywanek. Podpowiem tylko, że prawie 10 lat temu przez kilkanaście dni ten zegar we wszystkich telewizyjnych programach informacyjnych oglądała cała Polska...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Skróćmy nieco czas naświetlania...
Obrazek
Obrazek
I jeszcze...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Martwa natura z żarówkami: :lol:
Obrazek
daylight
 

Następna strona

Powrót do Sygnalizacja i oznakowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości