Oświetlenie tablic reklamowych

Dyskusje na temat sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach, podświetlanych znakach drogowych i wszelkich innych podświetlanych oznaczeniach na zewnątrz

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez latarnik » 18 marca 2022, 21:28

Koło roku 2000 pojawiły się w Krakowie, oświetlały tablice reklamowe będąc zamontowane kloszem do góry. Możliwe, że można je nadal spotkać.

W USA jest częstotliwość sieci 60 hz, w przeciwieństwie do naszych 50 hz. Czy pomimo tego, można użyć amerykańskiego dławika z odczepem na 240V w naszej sieci?
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez AsXSn » 18 marca 2022, 23:25

Tamtejszy osprzęt mógł by nie pracować poprawnie przy niższej częstotliwości mimo użycia odczepu 240V, rdzeń autotransformatora bo to się tam stosuje zamiast dławików szeregowych mógł by się grzać, parametry prądu podawanego na lampę nie były by też odpowiednie, pozostaje jeszcze możliwość użycia odczepu na napięcie zasilania 277V jeżeli takowe jest, wtedy taki statecznik powinien pracować w miarę dobrze przy zasilaniu prądem o częstotliwości 50Hz.
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez Kuba123 » 19 marca 2022, 02:03

W starszym poście famabuda z 2012 roku na tabliczce znamionowej wyraźnie pisze 50 Hz, tak więc ewidentnie naświetlacze te były produkowane na europejski rynek

famabud napisał(a):
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez trojmiejski » 19 marca 2022, 14:28

Choć na przykładzie M-250A w Polsce potencjalnie można by rozważyć opcję, że wstawiono lokalny osprzęt, osobiście jestem przekonany, że wstawiono tam oryginalny amerykański osprzęt. Weźmy to na logikę, skoro producent dał własną tabliczkę znamionową z konkretnymi parametrami, to należy założyć, że jest też osprzęt zgodny z tymi parametrami. Jakby to był goły korpus bez osprzętu to naklejkę by zapewnił podmiot składający to tutaj. Poza tym te oprawy są też i w Australii, miejscu gdzie też mają 50Hz, a jednak geograficznie odległym. W przypadku opraw ulicznych dystrybucją zajmuje się producent, tu mogło by tak być, że firma od reklam podpisała umowę na wyłączność z producentem Holophane i to klient wewnętrznie dystrybuował między pododdziałami w poszczególnych państwach. Przy światowej skali w tym przypadku, producentowi Holophane opłacałoby się samemu opracować osprzęt na różne systemy zasilania.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez trojmiejski » 22 marca 2022, 13:22

W poszukiwaniach ocalałych naświetlaczy Holophane natrafiłem na inny billboard który w sumie ma 6 takich naświetlaczy (po 3 na stronę), tym razem o mocy 400W każdy. W sumie dopiero teraz po fakcie człowiek się zorientował jak bardzo powszechne były kiedyś te naświetlacze. Właśnie przez wysoką powszechność człowiek ignorował je jako pospolity widok niczym się wyróżniający. Dostrzeżenie tego nastąpiło po zwróceniu uwagi na to jak wiele z nich zostało obecnie zamienionych na naświetlacze LEDowe. Nawet w bezpośrednim otoczeniu tego billboardu z zachowanymi naświetlaczami MH są dwa inne, mniejsze billboardy, które jeszcze niedawno też miały naświetlacze MH tego producenta (stwierdzone na podstawie GSV), a obecnie mają LEDy. Widok na stronę bez reklamy:
Obrazek

Obrazek

Druga strona:
Obrazek

W tych egzemplarzach na szczęście naklejki z danymi technicznymi się zachowały:
Obrazek

Obrazek

Naświetlacze LEDowe stosowane w zamian za naświetlacze MH Holophane:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naświetlacz LEDowy innego gatunku:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez trojmiejski » 27 marca 2022, 19:37

Amerykańskie naświetlacze w akcji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez Wojtek26162 » 28 sierpnia 2022, 19:33

Naświetlacze Holophane z Katowic:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez Lampka » 2 września 2022, 22:39

A czy kojarzy ktoś jeszcze reklamy podświetlane od spodu świetlówkami jak te z pierwszych postów?

Jakieś 8 lat temu zaczął się bum na modernizację tych wszystkich szyldów na LEDy i w ciągu kilku lat praktycznie wszystkie sieci handlowe poszły w tym kierunku. A pamiętam jeszcze z 15-20 lat temu jak chodząc po mieście lub po pasażu w centrum handlowym wyszukiwałem szyldy gdzie siedziały miniatury 4W i 6W :)
Teraz znaleźć świetlówkową reklamę to niezły wyczyn mam wrażenie, chyba że gdzieś takie nadal działają.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez JeD » 3 września 2022, 08:59

Lampka napisał(a):A czy kojarzy ktoś jeszcze reklamy podświetlane od spodu świetlówkami jak te z pierwszych postów?

Jakieś 8 lat temu zaczął się bum na modernizację tych wszystkich szyldów na LEDy i w ciągu kilku lat praktycznie wszystkie sieci handlowe poszły w tym kierunku. A pamiętam jeszcze z 15-20 lat temu jak chodząc po mieście lub po pasażu w centrum handlowym wyszukiwałem szyldy gdzie siedziały miniatury 4W i 6W :)
Teraz znaleźć świetlówkową reklamę to niezły wyczyn mam wrażenie, chyba że gdzieś takie nadal działają.


Działają do czasu aż rurki padną, wtedy wsadzają zamienniki led ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie tablic reklamowych

Postprzez Lampka » 4 września 2022, 21:22

JeD napisał(a):
Lampka napisał(a):A czy kojarzy ktoś jeszcze reklamy podświetlane od spodu świetlówkami jak te z pierwszych postów?

Jakieś 8 lat temu zaczął się bum na modernizację tych wszystkich szyldów na LEDy i w ciągu kilku lat praktycznie wszystkie sieci handlowe poszły w tym kierunku. A pamiętam jeszcze z 15-20 lat temu jak chodząc po mieście lub po pasażu w centrum handlowym wyszukiwałem szyldy gdzie siedziały miniatury 4W i 6W :)
Teraz znaleźć świetlówkową reklamę to niezły wyczyn mam wrażenie, chyba że gdzieś takie nadal działają.


Działają do czasu aż rurki padną, wtedy wsadzają zamienniki led ;)


Niby tak, ale nawet wsadzania tub zamiast świetlówek za wiele nie spotkałem, albo nie zauważyłem by tak było. Chociaż w przypadku przystanków autobusowych czasem widziałem taki sposób ledyzacji tych dużych reklam, które są na ściankach (wsadzanie tub zamiast świetlówek).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sygnalizacja i oznakowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości