Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Dyskusje na temat fabryk produkujących oprawy, procesów produkcji, technologiach i tp

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez ousd » 26 października 2012, 21:03

To dobra informacja :!:
Ale szkoda że tak mało idzie na nasz kraj... :cry:
ousd
 

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez Lampka » 26 października 2012, 22:26

To teraz ja się wypowiem. Co było produkowane, głównie z dziedziny świetlówek kompaktowych, wiem, bo interesowałem się tym także z pasji co do przebiegu produkcji świetlówek SL*.
Otóż produkcja markowych produktów Philipsa zaczęła się w Pile w 1992 roku. Z września 1992 roku mam najstarszą polską SL*Prismatic, świecącą dzienną barwą, a dostaną - we Włoszech ;) W lutym 1993 roku zmieniła się średnica SL na tą znaną i popularną 64 mm (wcześniej były szersze). Jednak do 1994 roku prawie cała produkcja kompaktów (elektronicznych oraz SL) szła za granicę. Do nas czasem sprowadzano holenderskie. Także od 1992 roku w pilskim zakładzie Philips zaczął wytwarzać kompakty też dla innych firm, np. SL'ki dla takich firm, jak Mazda, Osram, Radium, Leuci, Splendor, Hema, Sylvania i inne. Wcześniej tak samo je robił dla innych firm, ale w Holandii. Ogólnie polski zakład bardzo szybko stał się dość istotną fabryką na terenie Europy, w której Philips wytwarzał oświetlenie. Od czasu, gdy z produkcją ruszył polski zakład, w Holandii świetlówek SL produkowano bardzo mało, a od 1996 roku już tylko w Polsce. Także w sierpniu 1996 roku w Polsce zaczęto produkować kuliste kompakty, które do tego czasu robiła tylko Holandia. W 1997 roku zapoczątkowano produkcję kompaktów o typowo "żarówkowym" kształcie, najpierw w Holandii. Do Polski ich wtedy nie sprowadzano - swoją "premierę" w 1997 roku miały głównie za granicą. W Polsce dopiero w 1998. Do 1998 roku, w naszym kraju produkowano część kompaktów na nasz rynek, a część na eksport. Te na nasz rynek potrafiły znacznie różnić się szatą graficzną opakowań oraz samym napisem firmy (tzn. rozmieszczeniem w nim danych) w stosunku do eksportowanych już choćby do Niemiec. Dla przykładu już w sierpniu 1996 roku pojawiły się serie SL'ek w zielonych opakowaniach "Ecotone", na rynki zagraniczne, za to w Polsce aż do jesieni 1998 roku były one w starych pudełkach zielono - czerwonawych. W Polsce komapkty o kształcie żarówki zaczęto produkować wiosną 1998 roku (mam z maja, czerwca...) i na jesieni zaczęły się pojawiać popularnie w polskich sklepach. W sierpniu 1998 roku także SL'ki zmieniły się - choć z zewnątrz niewiele się zmieniły, to w istocie zastosowano do nich miniaturowe dławiki zmieszczone w obudowie, wycofano się z produkcji modeli SL o mocy 9w, a wyższe moce zamieniono na 17 i 21w zamiast 18 i 25w. Tak to trwało do 2000 roku. Mimo, że produkcję SLek z dławikami zakończono około maja 2000, to w naszych sklepach były one popularne jeszcze po 2000 roku. Za granicą natomiast już od razu w 2000 roku wysyłano elektroniczne ich wersje (obecnie nadal w produkcji pod nazwą Exterieur). Wniosek - z reguły byliśmy w tyle jeśli chodzi o postęp i nowości techniczne, mimo, że u nas to produkowano. Co do klasycznych elektronicznych Philipsów PLE/C, PLE/T (z prostymi i łukowymi rurkami), to od 1995 roku przez cały czas przeplatały się partie z naszego kraju i holenderskie. Obecnie jednak w Holandii już chyba nawet świetlówek liniowych się nie produkuje (nie wspominając o kompaktach). Po 2000 roku w Polsce wytwarzano głównie kompakty z kloszami i "profesjonalne" rurkowe o długiej żywotności, a tanie rurkowe "Economy" w 2001 roku zaczęto masowo sprowadzać z Chin. Do tego czasu produkcja modeli "Economy" była w Polsce i trochę w Holandii. Po 2001 roku w naszym kraju nadal produkowane były te rurkowe "tanie" kompakty, ale w bardzo małych ilościach.

Zastnanawia mnie jeszcze kwestia polskich świetlówek liniowych. Wiadomo, że w 1990 roku w Pile zaczęto produkować świetlówki o rurze średnicy 26 mm. Wtedy też zaczęto nabijać na nich napis już nie Polamp, a Pila. Zmiana na miała miejsce zapewne jesienią 1990 roku, bo z sierpnia 1990 mam jeszcze rurę z napisem Polamp (fotka w wątku o mojej kolekcji). Jednak wizualnie te Piły T8 bardziej przypominają mi rury Tungsrama, niż Philipsa. Poza tym aż do 1993 roku, gdy zaczęto u nas produkować Piły T12 o trzonkach typowo "philipsowych", to miały je nadal takie, jak za czasów Polama. Dodam jeszcze, że od 1992 roku niektóre świetlówki pod napisem "Pila" produkowano we Francji, a Polamp-Pabianice T8 w niemieckim zakładzie Narvy ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez qba » 26 października 2012, 23:46

Na opakowaniach zwykłych żarówek było napisane Polamp Piła jeszcze pod koniec lat 90, dopóki dane nanoszone były na opakowanie pieczątką.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez ousd » 27 października 2012, 09:45

Mam jeszcze takie pudełko po żarówce ;)
ousd
 

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez Lampka » 27 października 2012, 12:56

Tak, ale to na żarówkach. Na świetlówkach od 1990 roku było napisane tylko "PILA" ;) Zastanawia mnie, czy technologię do produkcji rur T8 dostarczył Philips (w końcu to było rok przed wykupieniem Piły przez Philipsa), czy może technologia dostarczył np. Tungsram, którego rury T8 z przełomu lat 80/90 są niemal identyczne, jak u pierwszych T8 Piła (mam na myśli sposób powstawania zaciemnień, trzonki oraz napis).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez qba » 27 października 2012, 13:33

To ja mam jakąś starą 200tkę z pieczątka Polamp, a na opakowaniu (kartonowa tubka), jest napisane Polam Piła. Rury chyba były raczej od Phillipsa, niz Tungsramu. Phillips właściwie cały czas współpracował z polskimi zakładami oświetleniowymi na długo przed ich wykupieniem.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez Lampka » 28 października 2012, 16:53

Możliwe, bo od końca 1989 roku zaczęły się też pojawiać ekranowane elektrody na świetlówkach ;) Coś musiało też spowodować zmianę napisu na "PILA" zamiast "Polamp".
Dla rozróżnienia - świetlówki Polamp-Piła to były te, mające oznaczenie P-12 (w pieczątce na świetlówce pisane na ogół przez napisem "POLAMP"). Na lampach wysokoprężnych, np. sodowych napis też wyglądał podobnie.

Dodam jeszcze, że świetlówki kompaktowe "PILA" zaczęto produkować w Polsce w 1997 roku. Z października i listopada 1997 spotkałem piwrwsze serie, następne z marca 1998. Miały one szeroko pozginaną rurkę, tworzącą szerokie "2U". Taką samą rurkę, jak stosowaną w świetlówkach Philips SL*. Co ciekawe, na kompaktach Pila z marca 1998 jest nawet napisane "SL Electronic" (na tych z '97 roku samo "Electronic") ;) Ich obudowy były kwadratowe, jak u ówcześnie wytwarzanych elektronicznych kompaktów Philipsa.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez qba » 28 października 2012, 18:18

Może zmiana nazwy była po to, by nie mylono z pabianickim zakładem? ja też trafiałem na różne dziwne przypadki pilskich źródeł światła. Kiedyś miałem żarówkę typu Softone, a w opakowaniu Pila, ale takim czarnym, jak żarówki reflektorowe pakowano w latach 90. Nie pamiętam, co miała na pieczątce, ale chyba miała tam logo Phillipsa, a nie Pila. Softy na pewno robili w Polsce w Pabianicach i dostępne były zanim się na półkach pojawiły oryginalne softone. Możliwe, że były tez produkowane w Pile, ale głównie na eksport. W Polsce tego typu żarówki popularne się stały dopiero w drugiej połowie lat 90, mimo, że na zachodzie były już wcześniej znane. Mimo że w jednym sklepie u mnie leżały na półkach pabianickie pastelluxy od 1992r, to jakoś nikt ich nie chciał kupować. "Co to za dziwne żarówki, w jakimś bladym kolorze". U mnie w szkole były od 1990r rury T12 Polamp ciepłobiałe o takim łososioworóżowym lub lekko pomarańczowym zabarwieniu. Potem jak zaczęły się przepalać, to wstawiano Pile w barwach dziennych i chłodnobiałych. za mojej kadencji w podstawówce nie było jeszcze żadnej rury T8. Wspomniane Pile miały pieczątke z charakterystycznym logiem PILA, mocą i napisem daylight lub Cool White.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez Lampka » 29 października 2012, 19:35

Z tego, co raz słyszałem, to był okres, że także kompakty SL* przez jakiś czas zdarzały się w kartonikach bez rysunku. Mogło to być jakoś koło 1994 lub '95 roku i raczej to była jakaś krótka seria.
Od początku, jak Philips wszedł już ostatecznie na nasz rynek, wykupując Polama-Piłę, świetlówki liniowe zaczęły się także pojawiać Made in France (we Francji Philips produkował także liniowe T8 i T12 pod własną marką). Może sama zmiana nazwy na "PILA" (na świetlówkach liniowych) była już zapowiedzią wykupu przez Philipsa tych zakładów...
Swoją drogą zastanawia mnie, do kiedy Polamp - Warszawa wytwarzał świetlówki. Najnowsze T12, jakie spotkałem, wyglądające niezmiennie w stosunku do rur z lat 80, mam z 1994 roku jeszcze. Oto foty rury 20w Polamp (Warszawa) z pierwszego kwartału 1994 roku:

Obrazek
Obrazek

Spotkałem także świetlówki T8 z połowy lat 90, na których napisane jest "Polamp":

Obrazek

Widać, że świetlówka ta jest wyprodukowana w Niemczech, w zakładzie produkującym rury również dla takich firm, jak Narva, Starlicht albo Thebo. Możliwe, że świetlówka ta jest jednak wyprodukowana na zlecienie Polamp-Pabianice. Oto porównanie świetlówek T8 Polamp-Pabianice z lat 90 (ta z samym tylko napisem "Polamp" jest najstarsza):

Obrazek
Obrazek

Widać, że trzonki mają takie same, tylko najnowszy Polamp-Pabianice ma nieco inny.
Swoją drogą, przydałby się wątek poświęcony także Polamowi ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co będzie teraz produkowane w zakładach Philipsa w Pile?

Postprzez Paweł » 27 grudnia 2014, 01:59

Z końcem bieżącego roku roku zostanie zamknięta fabryka świetlówek w holenderskim Roosendaal która działała od 1948 roku. Jedynym zakładem produkcji niezintegrowanych lamp fluorescencyjnych marki Philips w Europie staje się Piła :!:

Philips ogłosił też, że we wrześniu 2016 zakończy po 55 latach istnienia fabryka w holenderskim Terneuzen produkująca stateczniki do świetlówek, w przyszłym roku zacznie się proces przenoszenia produkcji również do Piły.
Wcześniej z Terneuzen przeniesiono do Piły produkcję żarówek wszystkich typów oraz świetlówek kompaktowych (a jak wiemy później do Chin).


Fabryka lamp wyładowczych w belgijskim Turnhout zwalnia z kolei 170 pracowników. Philips szacuje, że do końca 2018 sprzedaż zmniejszy się o 30%.

W 2012 roku Philips sprzedał nowej firmie Nordeon fabrykę świetlówek we francuskim Chalon.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Producenci opraw oświetleniowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości