Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Wszystkie sprawy organizacyjne i techniczne forum a także skargi wnioski i inne uwagi do adminów

Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2010, 20:16

Od dnia 01.01.2011 wchodzi w życie licencja, chroniąca zdjęcia i materiały na forum. Licencja ta nie jest niczym złym, po prostu reguluje zasady, które nie ograniczają twórcy, ale chronią jego prawa.
Licencja ta obejmuje wszystkie treści Forum, oraz zdjęcia, które zostały opublikowane w Naszej Galerii od 01.01.2011 od godziny 0:01. W przypadku zdjęć, które zostały umieszczone w Galerii przed tą datą, decyzja o ochronie za pomocą licencji CC-BY-NC-SA należy do Autora zdjęcia. Aby uprościć sprawę, przyjmujemy, że ci autorzy, którzy do końca stycznia 2011r. nie zgłoszą sprzeciwu, zgadzają się na ochronę ICH WŁASNYCH PRAW przed kradzieżą i nadużyciami. Dyskusję na ten temat prosimy prowadzić w tym wątku, deklarację prosimy umieszczać jako odpowiedź do tego ogłoszenia.. Brak zgody na objęcie ochroną skutkuje tym, że użytkownik nie może publikować zdjęć po terminie 01.01.2011r.

Oto zasady, którymi kieruje się licencja Creative Commons SA-NC-BY:
- uznanie autorstwa - jeśli np cytuję zdjęcie lub post to wskazuję, kto jest jego autorem. Jest to najważniejsza ochrona, niezbędna dla wszystkich autorów.
- wyłącznie użycie niekomercyjne - nie wolno tworzyć np. kalendarzy ze zdjęciami z forum i potem ich sprzedawać, nie wolno kraść zdjęć, by użyć ich do własnej strony komercyjnej. Pod pojęciem komercyjna strona rozumiemy na przykład użycie ich w aukcji na Allegro, w sklepie internetowym, do reklamy. Użyciem komercyjnym jest także wykorzystanie wiedzy i opracowań z forum do produkcji jakiejś rzeczy.
- zgoda na tworzenie utworów zależnych - najlepiej ilustrują to przykłady.

Jeśli użytkownik Amisiek zrobił zdjęcie swoją starą lustrzanką i publikuje na forum (na tej licencji), to użytkownik Whites może wziąć to zdjęcie i użyć je do swojego postu. Dzięki świetnemu komentarzowi Whitesa, zdjęcie zyskuje nową wartość artystyczną (to nie jest żart, przecież posty składają się ze zdjęć i komentarzy, nie raz było tak, że zdjęcie opatrzone komentarzem wiele zyskało), wskazując przy tym autorstwo zdjęcia. De facto tak się to dzieje przy odpowiadaniu na posty, wskazujemy przy tym autora treści w sposób pośredni lub bezpośredni. Jednocześnie dzieło Whitesa jest publikowane na tej samej licencji (patrz niżej), chroni jego prawa tak samo, jak prawa Amiśka, który zrobił pierwsze zdjęcie.

Punkt ten jest wymagany, by forum miało sens, bo dziełem jest także opracowanie lub wypowiedź na forum, zatem odpowiedź z cytatem, dodającym jakąś wartość jest utworem zależnym. Dlaczego tak? Proszę zwrócić uwagę na posty zajmujące się ściśle technicznymi zadaniami, na przykład pomiarami pracy różnych lamp w różnych warunkach. Jest to dzieło, które wymagało pracy i podejmowało ją kilka osób.

- share alike - jeśli tworzę utwór zależny lub wykorzystuję (patrz wyżej) czyjeś dzieło, to moje dzieło musi nieść tę samą licencję co oryginał.

Licencja ta nie ogranicza praw artysty i jest często stosowana w świecie artystycznym, nazywa się Creative Commons Share Alike BY NC, w skrócie CC-BY-NC-SA. Licencja ta jest bezpłatna, oznacza to, że możemy z niej skorzystać bez ponoszenia opłat jako forum, czy poszczególni użytkownicy, tacy jak Ty, czy ja.
Oryginalny link opisujący licencję jest tu. Pełny tekst prawny licencji znajdziemy tutaj, na stronach organizacji CC.

Kilka słów ode mnie, Amiśka:
Chcę, by to Forum było miejscem, gdzie spotykają się ludzie obdarzeni pasją oświetleniową i pokrewnymi zamiłowaniami, by jego poziom merytoryczny cały czas rósł, byśmy nadal byli społecznością, która o oświetleniu wie prawie wszystko. Tej wiedzy oraz dzieł (w tym opracowań i fotografii) nie można pozostawić bez nadzoru, musi ona być chroniona licencją, nieograniczającą autorów i artystów, ale chroniącą ich najważniejsze prawa. Jak doskonale widzicie wkładam jednak trochę pracy w nasze Forum i uważam, że wiedza oraz powstałe tutaj dzieła nie powinny się marnować. Z drugiej strony ma to być miejsce, gdzie wymiana wiedzy, poglądów i prezentacja dzieł/osiągnięć będzie odbywać się w przyjaznej atmosferze. Nadmienię, że wprowadzenie tej licencji nie jest żadną samowolką, gdyż zostało przedyskutowane w gronie Adminów i Modów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez Whites86 » 1 stycznia 2011, 16:53

zgadzam się by wszystkie moje materialy jakie dotąd zamiescilem na tym forum byly objęte licencją Creative Commons SA-NC-BY
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez DocBrown » 1 stycznia 2011, 16:57

Po przemyśleniu sprawy wyrażam zgodę.
Ostatnio edytowano 1 stycznia 2011, 23:42 przez DocBrown, łącznie edytowano 2 razy
DocBrown
 

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez elek » 1 stycznia 2011, 19:59

Ja oczywiście zgadzam się na objecie moich "dzieł" licencją :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez lampawls » 1 stycznia 2011, 20:37

Zgadzam się na objęcie moich zdjęć licencją
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez Misiumac » 1 stycznia 2011, 23:59

Wyrażam zgodę na objęcie licencją Creative Commons SA-NC-BY wszystkich moich zdjęć, jakie zamieściłem na forum.
Misiumac
 

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez matit1 » 2 stycznia 2011, 10:23

Ja również się zgadzam.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez OBp » 2 stycznia 2011, 11:55

Też się zgadzam.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
OBp
 
Posty: 1559
Zdjęcia: 666
Dołączył(a): 30 czerwca 2008, 18:48
Lokalizacja: Dębno/Szczecin

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2011, 12:22

Wyrażam zgodę na objęcie moich prac licencją :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez famabud » 2 stycznia 2011, 14:16

Ja również wyrażam zgodę na objęcie moich zdjęć licencją. :geek:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Klub Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości