Modernizacja oświetlenia zewnętrznego-wymiana opraw

Dyskusje na temat modernizacji oraz konserwacji, a także budowy nowych linii oświetlenia zewnętrznego

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez FOX » 30 lipca 2007, 20:00

Moim zdaniem te osiedle ładniej było oświetlone przed modernizacją , światło jest o wiele spokojniejsze dla oczu, ciekawe o ile się zmniejszyły rachunki
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez KaszeL » 30 lipca 2007, 22:33

Mirek jak to jaśniej z OURW? Przecież sodówki dają dużo więcej świata. Zobacz na tą drogę prostopadle połączoną z "główną" z rtęciówkami nic tam nie widać, z sodówkami jest znacznie jaśniej.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez mirek » 31 lipca 2007, 10:52

Jeśli chodzi o Malagi, te na Twoim osiedlu Neon to nie SGS 104 a SGS 102 K, tzw. Malag 1 już się nie produkuje (możesz je przenieść do działu oprawy klasyczne na swojej stronie ;). Sprawdzałem dzisiaj katalog, bo szukłem wykresu światłości tej oprawy ale jeszcze go nie umieścili.

Tak jak już liczyłem dwie rtęciówki po utracie 20% strumienia każda dają razem 20800lm a dwie nowe 26000 lm. Lampa SON-T 150W (a takie zapewne są w SGS'ach u Neona) mają 15000 lm. Daje nam to różnicę od 5800 - 11000 lm na korzyść OURW. Więc jakby na to nie patrząc w okolicy OURW jest jaśniej. Piszę w okolicy a nie pod, gdyż jak spojrzymy na wykres światłości tej oprawy:
wykres.jpg
wykres.jpg (10.04 KiB) Przeglądane 8877 razy

wyraźnie widać, że najjaśniej jest w dwóch obszarach w pewnej odległości z boku oprawy. I dlatego pod samym OURW jest ciemniej.
Jeśli oprawy OURW były umieszone na jakieś ulicy, na jednakowych słupach w odpowiedniej odległości to wszędzie było jasno - jedna oprawa świeciła pod dwie sąsiednie.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez neon44 » 31 lipca 2007, 14:02

mirek napisał(a):Jeśli chodzi o Malagi, te na Twoim osiedlu Neon to nie SGS 104 a SGS 102 K, tzw. Malag 1 już się nie produkuje (możesz je przenieść do działu oprawy klasyczne na swojej stronie ;). Sprawdzałem dzisiaj katalog, bo szukłem wykresu światłości tej oprawy ale jeszcze go nie umieścili.


Mirku nie opowiadaj takich rzeczy gdyż w specyfikacji SIWZ było wyraźnie napisane SGS 104 o mocy 150 W
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez mirek » 31 lipca 2007, 20:06

DocBrown napisał(a):Bardzo dobrze, że już ich nie produkują s:twisted: s:twisted: Ale nie zgadzam się z tym, by przenieść je do opraw klasycznych

Zgadzam się, że dobrze się stało, że zaprzestali ich produkcji. Po co produkować dwie takie same oprawy, różniące się tylko mocowaniem :?: Co do opraw klasycznych to decyzja należy do Neona, ale zakładając, że znajdują się tam oprawy których produkcję zakończono jej miejsce jest właśnie tam. Nie wspomnę już o fakcie, że opraw jest na tyle dużo, że na stałe wpisały się w krajobraz kraju, że powinny mieć miejsce wśród klasyków.

neon44 napisał(a):Mirku nie opowiadaj takich rzeczy gdyż w specyfikacji SIWZ było wyraźnie napisane SGS 104 o mocy 150 W

Najwidoczniej modernizacja miała miejsce gdy obie oprawy produkowano równocześnie, a wtedy był to zapewne SGS 104. Według obecnego katalogu Philipsa, Malaga to SGS 101K i SGS 102K, nie ma pojęć Malaga 1 i Malaga 2 a kiedyś były.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez neon44 » 31 lipca 2007, 20:33

To jest jakiś bezsens przecież oznaczenie SGS101 i SGS102 odnosiło się od starszych Malag. Skoro SGS103 i SGS104 zmieniono na SGS101K i SGS102K to jest to świadome wprowadzanie chaosu. Mesko na szczęście takiego bajzlu oznaczeniowego nie ma.

W takim razie Mirku jakie oznaczenie mają mieć te wycofane :?: SGS101 i SGS102 :?: :?:

:roll: :roll: :roll:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez KaszeL » 31 lipca 2007, 20:45

Tylko, że z ekonomicznego punktu widzenia porównywanie lamp 250W i 150W raczej nie ma sensu :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez mirek » 31 lipca 2007, 21:12

Spójrz na stronę Philipsa. Teraz są tylko dwie oprawy pod nazwą Malaga - SGS 101K i SGS 102K. Dla mnie to nie jest żaden chaos.
neon44 napisał(a):W takim razie Mirku jakie oznaczenie mają mieć te wycofane s:?: s:?: SGS101 i SGS102

Przecież nikt nie będzie zmieniał ich oznaczeń.
KaszeL napisał(a):Tylko, że z ekonomicznego punktu widzenia porównywanie lamp 250W i 150W raczej nie ma sensu

Sens ma - 150W jest bardziej ekonomiczna ;) Ale przecież wzgląd finansowy to podstawowy motor modernizacji oświetlenia. Jeśli oprawy zużywały by tyle samo prądu to nikt nie wydawał by pieniędzy na nowe SGS'y.
W tym przypadku mamy do czynienia z zyskiem mocy po 100W na oprawie. Ale różnie to z tym bywa. Czasem na pojedyńczym punkcie świetlnym mamy zysk nawet 180W (w Krakowie na niektórych osiedlach ORZ-7-1 wymieniono na WSL-870) a czasem tylko 25W (u mnie wymienili OUR-125 na WSL-810).
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez KaszeL » 2 sierpnia 2007, 02:09

Ja myślę, że tu jednak chodzi o skuteczność. Zawsze można wymienić oprawę na taką o słabszej mocy (no chyba, że już wisi coś poniżej 100W), sztuką jest zachowanie zbliżonego strumienia i obniżenie poboru mocy. To jest motor wymiany rtęciówek na sodówki. Moim zdaniem dąży się jednak do podnoszenia ilości światła generowanego przez oświetlenie uliczne.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych

Postprzez neon44 » 18 sierpnia 2007, 14:33

mirek napisał(a):Jeśli chodzi o Malagi, te na Twoim osiedlu Neon to nie SGS 104 a SGS 102 K, tzw. Malag 1 już się nie produkuje (możesz je przenieść do działu oprawy klasyczne na swojej stronie ;). Sprawdzałem dzisiaj katalog, bo szukłem wykresu światłości tej oprawy ale jeszcze go nie umieścili.


Mirku masz może linka do tego katalogu. Ja byłem na stronie Philipsa i tam jest jeszcze po staremu
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konserwacja, modernizacja i budowa oświetlenia zewnętrznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości