Konserwacja opraw oświetleniowych

Dyskusje na temat modernizacji oraz konserwacji, a także budowy nowych linii oświetlenia zewnętrznego

Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez neon44 » 27 czerwca 2007, 00:03

Witam !
Pozwolę sobie poruszyć temat konserwacji opraw oświetleniowych. Powiem szczerze że nigdy nie spotkałem się z czyszczeniem przez elektryków kloszy i odbłyśników opraw. Jeśli chodzi o stare oprawy jak trumienki czy ORZety trudno mówić o czyszczeniu czegokolwiek. W Starych kwadratówkach nigdy nie czyszczono kloszy chociaż te bywały usmarowane czasem czymś czarnym i nikt tego nie czyścił. Często elektrycy po prostu zdejmowali klosz i po krzyku :) Problem tyczy się także nowszego modelu opraw Elgo zarówno jednokorpusowych jak i dwukorpusowych. Nie spotkałem dotąd brudnych kloszy w oprawach Elgo Luna. Co do opraw Mesko typu OURW2250 i OURW250 to przez 24 lata u mnie na osiedlu nie wyczyszczono ani kloszy ani odbłyśników co napewno odrobinę poprawiłoby parametry świetlne opraw.

Coraz częściej jednak problem czyszczenia odbłyśników i kloszy dotyczy opraw zakładanych już w latach 90-tych. Są to oprawy o wysokich parametrach a mimo to przez brudne klosze i odbłyśniki ich "wydajność" spada

Czy spotkaliście się z jakimiś zabiegami konserwowania istniejących opraw oświetleniowych :?: Jeśli tak to opiszcie na czym one polegały

Oto oprawy Philips Malaga założone w 1996 roku. Komentarz zbędny. Wygląda jakby klosze nie były czyszczone od nowości
Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez Paweł » 27 czerwca 2007, 00:32

Ale brudne Malagi... :(

Ja ostatnio spotkałem się na jednej z ulic w Warszawie z sytuacją gdy pracownik firmy malującej wysięgniki przy okazji otwierał 10 letnie Strady - te które były nieszczelne i miotełką wygarniał co co zebrało się w kloszu :)
Jak na moim osiedlu były jeszcze oprawy OUR125-1 to przy wymianie lamp ktoś przecierał szmatką klosze od środka :)
Również kiedyś na ul. Ostrobramskiej w miejscu gdzie poszerzono fragment ulicy i przy okazji przesunięcia słupów przeczyszczono klosze i od razu zrobiło się jaśniej :)
Z czyszczeniem odbłyśników się nie spotkałem...

Chyba to zależy też od sumienności człowieka, bo też widziałem że przy wymianie lampy nie została wysypana ta kupka wysuszonych owadów... :|

Kiedyś zapytałem montera po co wymieniają oprawy na tej ulicy gdy na innej ważnej są znacznie starsze oprawy i jest ciemno to dostałem odpowiedź że dlatego bo są brudne a wymyć tych kloszy nie ma komu i oni na to nie mają czasu i nie ma specjalistycznej firmy która by wyczyściła te klosze na błysk...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez KaszeL » 27 czerwca 2007, 02:31

Ja myślę, że zarówno chętni, jak i czas na wykonanie takiej konserwacji by się znalazło. Problem w tym, że najczęściej $$ się nie znajduje.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez mirek » 27 czerwca 2007, 09:28

W Krakowie od modernizacji oprawy się konserwuje. 2-3 lata temu zaczęło się malowanie wysięgników/słupów po raz drugi po wymianie, czyszczenie czasem wymiana kloszy, źródeł światła. Oprawy są generalnie zadbane chociaż do niektórych miejsc konserwacja jeszcze nie dotarła (np. do mojej ulicy ;)).
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez CDM » 27 czerwca 2007, 13:29

w Poznaniu przeprowadza się tzw przeglądy pktów świetlnych, są one co 4-5lat . Przegląd taki obejmuje malowanie wysięgnika lub calego słupa, mycie klosza, wymianę źródła światła, konserwację osprzętu napowietrznego oraz w przypadku linii kablowej konserwację wnęki słupowej
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez swietlik » 27 czerwca 2007, 19:13

CDM napisał(a):w Poznaniu przeprowadza się tzw przeglądy pktów świetlnych, są one co 4-5lat . Przegląd taki obejmuje malowanie wysięgnika lub calego słupa, mycie klosza, wymianę źródła światła, konserwację osprzętu napowietrznego oraz w przypadku linii kablowej konserwację wnęki słupowej

Teraz malują słupy stalowe na szaro przy wylocie z Poznania na katowicką. Zauważyłem, że nie malują wysięgnika do końca... może myślą, że nie widać tego ;) .
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez CDM » 27 czerwca 2007, 21:06

swietlik napisał(a):
CDM napisał(a):w Poznaniu przeprowadza się tzw przeglądy pktów świetlnych, są one co 4-5lat . Przegląd taki obejmuje malowanie wysięgnika lub calego słupa, mycie klosza, wymianę źródła światła, konserwację osprzętu napowietrznego oraz w przypadku linii kablowej konserwację wnęki słupowej

Teraz malują słupy stalowe na szaro przy wylocie z Poznania na katowicką. Zauważyłem, że nie malują wysięgnika do końca... może myślą, że nie widać tego ;) .

Co Ty powiesz?? He he, będzie trzeba ich upomnieć...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 28 czerwca 2007, 20:24

U mnie ostatnio zaczęli malować słupy na zielono. Najpierw pomalowali górną część i wysięgnik, potem dół, a środek jeszcze został nie pomalowany. Widziałem też kiedyś, jak myli klosze od kul OCP.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez Krzysiek » 30 czerwca 2007, 20:10

CDM napisał(a):w Poznaniu przeprowadza się tzw przeglądy pktów świetlnych, są one co 4-5lat . Przegląd taki obejmuje malowanie wysięgnika lub calego słupa, mycie klosza, wymianę źródła światła, konserwację osprzętu napowietrznego oraz w przypadku linii kablowej konserwację wnęki słupowej


W Krakowie konserwacja obejmuje często również wymianę naklejki. Zabieg ten jest wykonywany pomimo iż stare naklejki najczęściej są czytelne. Naklejki kwadratowe zmieniane są na trójkątne. W opawach 100 watowych stosowano kiedyś naklejki białe, podczas konserwacji zmieniane są na czarne, lepiej widoczne na białych oprawach.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Konserwacja opraw oświetleniowych

Postprzez KaszeL » 1 lipca 2007, 07:39

Kwestia tych naklejek bardzo mnie nurtuje. Czy komuś udało się faktycznie ustalić do czego one służą? Oczywiście poza przypuszczeniami, o oznaczaniu mocy źródła.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Konserwacja, modernizacja i budowa oświetlenia zewnętrznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości