Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Dyskusje na temat modernizacji oraz konserwacji, a także budowy nowych linii oświetlenia zewnętrznego

Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez DoubleSuper8 » 25 kwietnia 2010, 23:54

Idąc sobie ostatnio przez miasto i obserwując oprawy jakie u mnie są zauważyłem że wszystkie mają okropnie brudne klosze. Zastanawiam się jak takie coś może jeszcze w ogóle dawać strumień świetlny i przypomniałem sobie zdjęcie z książki o instalacjach elektrycznych - mycie ścian tunelu i opraw we Francji. Tak sobie pomyślałem że i u nas takie akcje nie byłyby głupie a oprawy dawałyby więcej światła. Druga zaleta tego to sam przegląd opraw i naprawa ewentualnych usterek żeby dłużej i niezawodnie służyły.

Co o tym sądzicie?
Każdy lampiarz z forum wie
Co zdejmować a co nie
Co jest dobre a co złe
Każdy lampiarz z forum wie

Każdy lampiarz w domu ma
Stateczniki i TUZa
Na oprawach tak się zna
Wie jak lampa zaświeca
DoubleSuper8
 
Posty: 411
Zdjęcia: 287
Dołączył(a): 2 kwietnia 2010, 00:58
Lokalizacja: Świdnica

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez slaweklampy » 26 kwietnia 2010, 06:49

Ostatnio przy wymianie źródeł światła na moim osiedlu czyszczono klosze opraw oświetleniowych, oprawy LEDa w Pelplinie są na zewnątrz czyste. Zwykle nie czyści się opraw oświetleniowych z braku czasu.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez elektryk » 26 kwietnia 2010, 16:58

Ostatnio w Kraśniku podjeżdżali do każdej oprawy na kilku ulicach i myli klosze oraz odbłyśniki, lampy były włączone a więc przy okazji wymienili nieświecące lampy.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez Michal » 26 kwietnia 2010, 20:48

Wymogi prawidłowej eksploatacji oświetlenia drogowego opisuje ustawa Prawo energetyczne i Polskie Normy.Występuje również zapis dotyczący przeglądów punktów świetlnych polegających min.na myciu kloszy,wymianie żródeł światła,przeglądzie i czyszczeniu wnętrza oprawy, sprawdzenia stanu wysięgnika,oraz poprawności jego montażu,sprawdzeniu mocowania oprawy z ewentualną korektą ustawienia,konserwacja i drobne naprawy( ewentualna wymiana statecznika TUZa,oprawki,itp.)Nie ma narzuconej częstotliwości takich przeglądów z reguły przyjmuje się okres co 4 lata - wynikający z deklarowanej przez wiodących producentów minimalnej trwałości żródeł światła.Należy także brać pod uwagę na jakich terenach znajduje się oświetlenie-czy są to obszary np.o dużym zapyleniu,itp.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez elektryk » 27 kwietnia 2010, 12:55

W mojej gminie konserwacja oświetlenia odbywa się co rok na jesieni i dobrze bo na jednej ulicy do tej pory nie świeciła by prawie żadna oprawa. Nie wiem czemu tak te WLS-y 4-letnie tak zdychają. Z kolei na innych ulicach do tej pory nowe lampy otrzymało 2-3 oprawy. A może od początku wkręcono używane lampy :?: Kilka opraw (Led) przy okazji konserwacji uregulowano nachylenie pod inny kąt.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez bartek380V » 24 sierpnia 2010, 13:48

Byc moze przyczyna zdychania tych WLS ow jest wadliwa seria ,podwyzszone napiecie pracy w nocy lub uszkodzenie osprzetu np zwrcie miedzyzwojowe statecznika co skutkuje wiekszym pradem lampy i juz :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez jabol79 » 12 stycznia 2011, 22:29

Mom zdaniem powinni choć raz na 2 lata przemyć klosze jakimś płynem do szyb czy czymś w tym guście i od czasu do czasu przypolerować odbłyśniki filcówką... Na pewno by było jaśniej na ulicach :D
Rtęć jest GIT.... Bo jest GIT i tyle :P ( chętnie przygarnę wszelkie bezdomne oprawy i źródła światła :) )
Avatar użytkownika
jabol79
 
Posty: 116
Zdjęcia: 49
Dołączył(a): 7 sierpnia 2009, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez DoubleSuper8 » 12 stycznia 2011, 23:16

Z tym polerowaniem to byłoby więcej roboty choć nie powiem że miałoby wpływ na poprawę strumienia świetlnego. Moim zdaniem już samo umycie tych kloszy dałoby bardzo dużo. Zauważyłem że teraz oprawy robi się w ten sposób że żeby wymienić lampę to trzeba wyciągnąć całą oprawkę. Do komory lampowej nie można się dostać przez klosz. Ma to zaletę bo nie będzie syfu w środku ale poważna wada to możliwość porażenia prądem (można dotknąć statecznika lub kondensatorów) nie mówiąc już o wymianie w nocy pod napięciem - można zostać oślepionym. U mnie na zakładzie są takie wynalazki i swego czasu jak robiłem na warsztacie przyszło mi przy tym grzebać. Z jednej strony czystość w środku z drugiej totalny kretynizm utrudniający życie.
Każdy lampiarz z forum wie
Co zdejmować a co nie
Co jest dobre a co złe
Każdy lampiarz z forum wie

Każdy lampiarz w domu ma
Stateczniki i TUZa
Na oprawach tak się zna
Wie jak lampa zaświeca
DoubleSuper8
 
Posty: 411
Zdjęcia: 287
Dołączył(a): 2 kwietnia 2010, 00:58
Lokalizacja: Świdnica

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez jabol79 » 13 stycznia 2011, 17:49

DoubleSuper8 napisał(a):Z tym polerowaniem to byłoby więcej roboty choć nie powiem że miałoby wpływ na poprawę strumienia świetlnego. Moim zdaniem już samo umycie tych kloszy dałoby bardzo dużo. Zauważyłem że teraz oprawy robi się w ten sposób że żeby wymienić lampę to trzeba wyciągnąć całą oprawkę. Do komory lampowej nie można się dostać przez klosz. Ma to zaletę bo nie będzie syfu w środku ale poważna wada to możliwość porażenia prądem (można dotknąć statecznika lub kondensatorów) nie mówiąc już o wymianie w nocy pod napięciem - można zostać oślepionym. U mnie na zakładzie są takie wynalazki i swego czasu jak robiłem na warsztacie przyszło mi przy tym grzebać. Z jednej strony czystość w środku z drugiej totalny kretynizm utrudniający życie.


W sumie to się niespotkałem z tym żeby w oprawie nie dało się ściągnąc klosza :? Trochę to bez sensu, to jak zaspawać wlew paliwa w samochodzie ;) Możesz przytoczyć jakiś przykład takiej oprawy ??? A co do polerowania odbłyśników, to w starszych oprawach nie były niczym zabezpieczane, żadną warstwą ochronną i po prostu utleniały się, stawały matowe . A jak wiadomo surowe aluminium w warunkach dużej wilgotności i podwyższonej temperatury utlenia się w raczej szybkim tempie ;)
Rtęć jest GIT.... Bo jest GIT i tyle :P ( chętnie przygarnę wszelkie bezdomne oprawy i źródła światła :) )
Avatar użytkownika
jabol79
 
Posty: 116
Zdjęcia: 49
Dołączył(a): 7 sierpnia 2009, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mycie opraw - co o tym sądzicie?

Postprzez Whites86 » 13 stycznia 2011, 17:55

jabol79 napisał(a):
DoubleSuper8 napisał(a):Z tym polerowaniem to byłoby więcej roboty choć nie powiem że miałoby wpływ na poprawę strumienia świetlnego. Moim zdaniem już samo umycie tych kloszy dałoby bardzo dużo. Zauważyłem że teraz oprawy robi się w ten sposób że żeby wymienić lampę to trzeba wyciągnąć całą oprawkę. Do komory lampowej nie można się dostać przez klosz. Ma to zaletę bo nie będzie syfu w środku ale poważna wada to możliwość porażenia prądem (można dotknąć statecznika lub kondensatorów) nie mówiąc już o wymianie w nocy pod napięciem - można zostać oślepionym. U mnie na zakładzie są takie wynalazki i swego czasu jak robiłem na warsztacie przyszło mi przy tym grzebać. Z jednej strony czystość w środku z drugiej totalny kretynizm utrudniający życie.


W sumie to się niespotkałem z tym żeby w oprawie nie dało się ściągnąc klosza :? Trochę to bez sensu, to jak zaspawać wlew paliwa w samochodzie ;) Możesz przytoczyć jakiś przykład takiej oprawy ??? A co do polerowania odbłyśników, to w starszych oprawach nie były niczym zabezpieczane, żadną warstwą ochronną i po prostu utleniały się, stawały matowe . A jak wiadomo surowe aluminium w warunkach dużej wilgotności i podwyższonej temperatury utlenia się w raczej szybkim tempie ;)

byly zabezpieczane ;) tyle ze i ta warstwa zbiegiem czasu ulegala degradacji i oksydacji
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Konserwacja, modernizacja i budowa oświetlenia zewnętrznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości