Montaż opraw dawniej.

Dyskusje na temat modernizacji oraz konserwacji, a także budowy nowych linii oświetlenia zewnętrznego

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez Michal » 12 maja 2009, 23:09

cieszyn napisał(a):Michał

Choćbym bardzo chciał, nie mogę potwierdzić Twojej wersji. Sprzęgło, i owszem, widać, ale czy to coś obok niego to kółko odciągowe? Nie sądzę

Na dole słupa windki nie widzę, poza tym, gdyby tam była, to nie wiem, czy bliskość linki stalowej idącej od windki od przewodów pod napięciem do trakcji tramwajowej by na to zezwalała.

Na tym słupie wogóle nie widać kabla zasilającego oprawę, czyżby dopiero mieli go wciągać?
Ten taki pałąk, ochylony do poziomu, do którego gość montuje oprawę, jest chyba w pozycji montażowej, wydaje mi się, że po montażu zostanie podniesiony w górę, do pionu, jak myślisz Michał?

Myślę,że ten pałąk odblokowuje się wraz ze sprzęgłem oprawy,aby ta mogła zjechać bezkolizyjnie z boku słupa,w innym przypadku(konserwacja z podnosnika) takie rozwiązanie z odchylanym paląkiem było by bez sensu.Zdjecie jest gdzieś z końca lat pięćdziesiątych-czy wtedy stosowano windki-jedynie to budzi moją wątpliwosć. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez cieszyn » 13 maja 2009, 22:39

Michał - widnki stosowano od lat 1920 do lat 60-tych a może i dłużej

Więc w latach 50-tych spokojnie mogły być i działać. Tylko że na tym zdjęciu ja tam nic nie widze, ale skoro montowano sprzęgło, no to . . .
A mogło być i tak, że windkę stamtąd usunięto, ale sprzęgło pozostało wysoko na słupie i już.

Musielibyśmy miec dokładniejsze zdjęcia, sam chciałbym zobaczyć, jak mocowano windki na słupach kratownicowych, a na pewno tak robiono
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez moog » 21 maja 2009, 19:38

Gdzie się podziały te wszystkie "wąsate" słupy tramwajowe :?: W Warszawie stoi jeden na placu Narutowicza, pozbawiony latarni na górze, kilka lat temu mieli ją dorobić, ale na obietnicach się skończyło. Ciekawe dlaczego żadna firma nie produkuje replik tych słupów, tak jak pastorałów :?:
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez MRP200 » 25 września 2009, 09:08

moog napisał(a):Gdzie się podziały te wszystkie "wąsate" słupy tramwajowe :?: W Warszawie stoi jeden na placu Narutowicza, pozbawiony latarni na górze, kilka lat temu mieli ją dorobić, ale na obietnicach się skończyło. Ciekawe dlaczego żadna firma nie produkuje replik tych słupów, tak jak pastorałów :?:

Obecnie jako konstrukcje nośne trakcji tramwajowej stosuje się słupy stalowe, najczęściej rurowe, chociaż spotkałem też dwuteownikowe. Oprócz słupów prostych produkuje się też słupy ozdobne. Te ostatnie niestety kosztuję odpowiednio więcej. Zainteresowanych odsyłam na stronę firmy Kromiss-Bis.
Oświetlenie uliczne na słupach trakcji tramwajowej montuje się dlatego, aby nie tworzyć niepotrzebnego "lasu" słupów na chodnikach i skwerach.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez oskard » 25 września 2009, 14:17

A czy słupy kratownicowe też sie jeszcze robi? Wiem że są patentem jeszcze sprzed wojny, widziałem na fotografiach, że w Warszawie na węższych ulicach gdzie jeździły tramwaje, pastorały mocowało się właśnie na takich słupach, fajnie by było, żeby takie rozwiązanie gdzieś odtworzyli obecnie. Ale z tego co widzę, takie słupy znikły ostatnio z paru pętli, właśnie na rzecz tych walcowatych :| Czy te kratownicowe nie spełniają jakichś norm, czy co?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez Whites86 » 25 września 2009, 15:15

oskard napisał(a):A czy słupy kratownicowe też sie jeszcze robi? Wiem że są patentem jeszcze sprzed wojny, widziałem na fotografiach, że w Warszawie na węższych ulicach gdzie jeździły tramwaje, pastorały mocowało się właśnie na takich słupach, fajnie by było, żeby takie rozwiązanie gdzieś odtworzyli obecnie. Ale z tego co widzę, takie słupy znikły ostatnio z paru pętli, właśnie na rzecz tych walcowatych :| Czy te kratownicowe nie spełniają jakichś norm, czy co?

są nieestetyczne ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez CDM » 25 września 2009, 15:48

W Poznaniu mamy dwie ulice, na których oświetlenie wisi na starych, potramwajowych słupach kratowych i jak na razie nie zanosi się,żeby to miało ulec jakiejś zmianie. Niestety, zbyt estetycznie to nie wygląda :roll:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez cieszyn » 25 września 2009, 23:19

CDM napisał(a):W Poznaniu mamy dwie ulice, na których oświetlenie wisi na starych, potramwajowych słupach kratowych i jak na razie nie zanosi się,żeby to miało ulec jakiejś zmianie. Niestety, zbyt estetycznie to nie wygląda :roll:


A czy na tych słupach kratownicowych nie ma jeszcze jakichś innych ciekawostek oświetleniowych?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez oskard » 25 września 2009, 23:50

Wiecie, ale w sytuacji gdy są sprzed wojny, mogą być nieestetyczne, i nie obniży to ich wartości, wtedy trzeba je szanować. Przecież czy tak na prawdę wszystkie zabytki są estetyczne? np kamienice robotnicze? Bardzo często zwykłe, szare pudła, ale zabytek ładny być nie musi, zabytek ma wartość historyczną, i ona jest najważniejsza, a estetyką powinno się kierować tworząc coś nowego. Ale usuwać coś zabytkowego, bo jest nieestetyczne, to dla mnie barbarzyństwo i, sory że tak sie wyraże, tępactwo :mrgreen: Nie wszystko co było kiedyś, było estetyczne, ale jeżeli przetrwało zawieruche wojenną, należy sie temu szacunek i konserwacja ;)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Montaż opraw dawniej.

Postprzez swietlik » 2 marca 2011, 18:53

Projekt oświetlenia zewnętrznego stacji elektroenergetycznej z 54 roku ;) Czyżby były już wtedy papierzaki :shock: :?:
Obrazek
Obrazek
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konserwacja, modernizacja i budowa oświetlenia zewnętrznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości