Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 9 listopada 2017, 21:39

KaszeL napisał(a):Tak swoją drogą, ten zestaw daje więcej światła niż niezły Osram HQI-T 250W/D ciągnąc z sieci o 100W mniej. Tak poszła do przodu technologia LED.

Światło jest bardzo dobre. Gdy przychodziłem do tego forum nikt nie myślał, że w tak krótkim czasie pojawią się diody, które będą dawać lepsze światło niż MH przy sprawności lepszej niż WLS. A teraz mamy takie cudo w domach.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez matit1 » 9 listopada 2017, 22:23

No nieźle to wygląda ;)
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez Elektroservice » 9 listopada 2017, 23:20

Chyba nikt nie wierzył w LEDy te 5 albo nawet dawniej lat temu.
Aż się prosi zapakować takiego LEDa do soczewki reflektora samochodowego w miejsce D2S :twisted:
Gdyby się udało to poprawnie zogniskować to byłyby potężne światła :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 10 listopada 2017, 18:19

To już jest - Lexus is430h od początku ma diodowe światła. W obecnie sprzedawanych pasiorach też są. Widzę toto regularnie, gdy kursuję na trasie W-wa-Poznań i z powrotem.
Jeśli chcesz zrobić potężny thrower to taka dioda średnio się do tego nadaje, bo ma sporą powierzchnię. Ale i tak daje radę przy dużej soczewce. Już myślałem o takim "dopalaczu" do długich świateł, zakładałem dwie diody po 100W każda na radiatorze z wentylatorem, ale zbyt dużo problemów technicznych i prawnych naraz. Chyba lepiej kupić diodowe homologowane WESEM Fervor 220 z liczbą cechowania 50 (najmocniejsze homologowane jakie mogą istnieć na drogach publicznych, nieważne ksenon czy nie). Takie coś normalnie podłączasz, świeci jak wściekłe i do tego jest legalne, nikt się nie przyczepi. Diagnosta też nie ma co marudzić, o ile są dobrze ustawione (sam za dwie dychy ustawi).
Gdy przyjadą przetwornice step up albo zasilacze z 230 (zamówiłem), przykleję diody do radiatora, zamontuję wentylator i przetestuję diodki, które mam. Zapakuję 1,4A w diodę i będzie w kuchni świeciło.
Tobie by się ta najzimniejsza dioda spodobała, naprawdę ładnie to świeci.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 10 listopada 2017, 21:20

To ja może wrzucę ostatnią iterację mojej testowej lampki LED. Dodałem ostatecznie komplet diod 4000K, w sumie 10 sztuk po 5 na każdym z dwóch radiatorów.

Obrazek

Całość zasilają dwa zasilacze Mean-Well HLG-185H po 200W każdy. Pierwszy (500mA) zasila szereg 10 LED 4000K 17,2W z ograniczeniem prądowym ustawionym na ~450mA, drugi (700mA) zasila szereg 8 sztuk LED 5700K 72W z ograniczeniem ustawionym na razie na 620mA. Tak niestety zostanie do czasu aż nie dorobię się aktywnego chłodzenia do tych radiatorów. Okolice 200W to maks co są w stanie pasywnie oddać. Ten zestaw LED 5700K zasilany prądem granicznym dałby grubo ponad 70k lm :)

Obrazek

Wcześniejszy setup LED 4000K (widoczny jeszcze na zdjęciach Marcina) składał się z 9 LED i miał ograniczony prąd pracy do około 250mA. Inaczej jeden radiator nie dawał rady termicznie odprowadzać tyle ciepła. W tej chwili diody na pełnym ciągu zjadają 450mA, to już praktycznie ich dopuszczalny prąd graniczny. Ogrom światła, ale te 10 małych diodek potrafi podgrzać oba radiatory do 55 stopni w tej konfiguracji :)

Tak swoją drogą w tym układzie bezwładność termiczna radiatorów jest tak duża, że mogę odpalić oba zestawy na pełnej mocy przez prawie godzinę zanim temperatury zaczną przeszkadzać.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 11 listopada 2017, 10:38

O wow, to już mocniej świeci niż jednostka, a na pewno lepiej, bo nie ma żadnego stroboskopu, CRI też lepsze.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 11 listopada 2017, 12:17

Teraz trzeba to jakoś sensownie ogarnąć mechanicznie. Żeby to nie był pająk 4 elementów, luźno połączonych kabelkami. Muszę pomyśleć też nad systemem chłodzenia całości, żeby w trybie "boost" wyciągnąć te 70k lm. To co mam teraz, czyli okolice 21k z samych zimnych i jakieś 15k lm z chłodnych na prawdę wystarcza do całkiem sensownego funkcjonowania. No ale wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia :) Przydało by się też jakieś nieco bardziej zaawansowane sterowanie. Powoli czuje się, jak bym powoził parowozem. Za dużo guziczków i gałek do przestawienia.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 11 listopada 2017, 12:45

Może jakiś niewielki wentylator z poziomym ruchem powietrza? Wtedy wzdłuż żeberek powietrze by się przemieszczało np z lewej do prawej? Przy tej powierzchni każdy ruch powietrza poprawi skuteczność odprowadzania ciepła. Nie wiem czy to wystarczy do pełnej mocy, ale na pewno poprawi sprawę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez kubaxxx » 15 listopada 2017, 12:19

Moja realizacja,może komuś przypadnie do gustu ;) Dotyczy sygnalizatora mechanizmu otwierania bramy.
Starego klasycznego "koguta"
Obrazek
postanowiłem zamienić na dwie świecące listwy led.
Obrazek
Obrazek
do dwóch profili aluminiowych wkleiłem taśmę z ledami świecącymi na pomarańczowo i zamknąłem matowym kloszem
Obrazek
Obrazek
Takim to sposobem żarówka 15W 24V ze starego sygnalizatora została zastąpiona dwoma metrowymi kawałkami taśmy led połączonymi szeregowo.Oczywiście potrzebna była jeszcze dioda prostująca i tyle
Obrazek
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 15 listopada 2017, 14:41

Mi tam się podoba, ale ja jakoś z zasady użyłbym mostka zamiast diody, swoją drogą te profile już trochę powisiały na słońcu, nie? :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron