Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez Utilizer » 18 października 2017, 17:52

KaszeL napisał(a):A ile to by była dobra cena? 5zł? Może 2zł? Złotówka dopłaty jak ktoś łaskawie weźmie?

2zł max
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 20 października 2017, 00:01

Zawsze może iść do kolekcji, jako przykład jak kiedyś wyglądały wczesne LEDy :P
Ale fakt, że przy obecnym poziomie technicznym, takie 2 zł to byłaby dobra cena.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez latarnik » 20 października 2017, 08:26

Ja też jeszcze mam gdzieś takie LEDy pierwszej generacji, ale kupione 10 lat temu przez rodziców za naprawdę spore pieniądze. Były wtedy wielkim zawodem, nie nadawały się de facto do niczego oprócz lampki nocnej. Zniechęciły mnie na długi czas w ogóle do LED, do których powróciłem dopiero dwa lata temu, między innemu dzięki pozytywnym opiniom kolegów z forum ;) Teraz miejsca w mieszkaniu gdzie przebywa się krótko oświetlam wyłącznie LED. Kompakty stosuję tam, gdzie oświetlenie załącza się na dłużej. Jak znajdę te stare LEDy to zapodam fotki.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Lampy LED

Postprzez robert03 » 23 października 2017, 12:29

Takie LED'y w 2009 roku kosztowały 30 zeta i był to szczyt LED'owej techniki. Sam takie jeszcze posiadam jako oświetlenie meblowe wnętrza szafek. Jedne padały szybciej, inne wytrzymywały dłużej.
Dzięki tym wynalazkom mam uraz do LEDów do dnia dzisiejszego i jeszcze długo będę miał. Takie życie :-).
LED'y nowej generacji powolutku znajdują zastosowanie w moim domu ale to proces bardzo wolny bo najpierw trzeba zużyć kompakty które nie chcą się przepalać i służą bardzo długo.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Lampy LED

Postprzez latarnik » 23 października 2017, 19:54

Obiecane fotki: Wersja E27 1,3-2,1W :lol:

Obrazek

Obrazek
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Lampy LED

Postprzez slaweklampy » 24 października 2017, 08:42

Diody są 5, czy 3 milimetrowe? Ma ona efekt stroboskopowy?
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Lampy LED

Postprzez latarnik » 24 października 2017, 12:27

Diody są 5mm z bardzo mocnym punktowym fokusem, może 10°-20°. Kolor ciepłobiały z bardzo słabym oddawaniem barw.

Nie ma kondensatora, źródło daje brutalny efekt stroboskopowy, świetnie widoczny gołym okiem jeżeli coś się porusza w zakresie tego światła. :evil:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Lampy LED

Postprzez trojmiejski » 24 października 2017, 12:35

U znajomego w łazience jeszcze niedawno były takie LEDy, ta barwa to nawet nie jest biała ciepła, lecz bardziej pod po prostu żółć podpada.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 27 października 2017, 00:08

Takie ledy to obecnie już jest element warty zostawienia w kolekcji - za 20 lat nikt nie będzie pamiętał jak wygladały takie pierwsze lampki tego typu ;)
Ja też kilka lat temu (około 2011 roku) kupiłem z ciekawości 3 takie wczesne lampki ledowe Poluxa - pamiętam jak w Leroju można je bylo kupić. Kupiłem je wtedy bardziej jako ciekawostkę, ale faktem jest że owe lampki ani nie wyglądają imponująco, ani nie świecą zbyt mocno (ich moc to też pojedyncze waty lub ich ułamki). Nie wiem, czym producent się sugerował jak je projektował, ale lampki te z wyglądu miały niby imitować świeczkowe kompakty - jednakże usadzone gęsto diody na dole, w połączeniu z totalnie przezroczystym kloszem nie dają raczej pożądanego efektu :P Niemniej lampki te zostawilem w kolekcji na pamiątkę. Lampki kupiłem około 6 lat wstecz, ale pochodzą one z 2009 roku, więc też z tych początkowych czasów, gdy jeszcze były mało popularne i droższe. Tak naprawdę szybki skok technologiczny wśród popularnie dostępnych lampek ledowych z gwintem nastąpił dopiero około 2-3 lata wstecz.

Tak przy okazji - przestrzegam i radzę uważać na filamenty sprowadzane przez POLUXa. Ostatnio miałem okazję siedzieć w pokoju oświetlonym w całości takimi filamentami o jakiejś niedużej mocy i wrażenia mam jak najgorsze... Po pierwsze - świeciły one w brzydkiej żółtej barwie oraz bardzo slabo, a po drugie (co gorsze) dawały okropny efekt stroboskopowy. Po godzinie siedzenia w tym miejscu zaczęły boleć mnie oczy od tego światła. Jedyną zaletą był fakt, że w takim świetle można było robić ciekawe efekty wizualne towarzyszące migotaniu, nakręciłem też filmik, gdzie w zwolnionym tempie widac jak lampa gaśnie i zaświeca się.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez trojmiejski » 27 października 2017, 10:25

Źródła wszelkiego rodzaju sygnowane marką Poluxa to badziewie, nie znam ani jednego przypadku żeby ktoś sobie chwalił Poluxy, wujek po 2 tygodniach od zakupu musiał reklamować LEDy, gdyż zdechły.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości