Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 3 listopada 2012, 18:05

Akurat te LEDy co kupiłem powinny wystarczyć. A świetlówki liniowe do mieszkań po prostu nie pasują, no chyba że tylko do łazienki :roll:
Chyba jesteście przeczuleni na wszystko co chińskie. Wiele rzeczy z Chin jest dobrych ;) Właśnie niedawno sobie przypomniałem, że przez jakiś czas miałem świetlówki Osramu... made in China (mimo że firma niemiecka). A to co kupiłem może firma nieznana, ale nie oznacza że to od razu musi być badziew.
Ostatnio edytowano 3 listopada 2012, 18:07 przez Luk, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 3 listopada 2012, 18:07

Długo pisałem a tu taka dyskusja się rozkręciła ;)
Problem polega nie na tym, że diody LED są złe, że sprzedawca sprzedał Ci zły towar. Problem polega w fatalnym podejściu do nowych technologii, a diody LED mocy są taką technologią. Nie ma sensu pakować ją do starych opraw, bo tracisz ważne zalety diodek - kierunkowość światła, elastyczność oświetlenia itp. Co zyskujesz? Możliwość wkręcenia lampy diodowej do starej oprawy, która nie jest przystosowana do takiego źródła światła i 2/3 strumienia szlag trafia.

Wydałeś na te diody powiedzmy stówę, prawdopodobnie nieco więcej - to po stronie wydatków.
Teraz w pokoju masz o wiele mniej światła niż przedtem - to po stronie minusów.
Jest to światło fatalnej jakości i nie powiesz mi, że jest inaczej, bo od roku poluję na diody LED o jakości choćby zbliżonej do dobrej świetlówki liniowej. Żadna ze sprzedawanych lamp LED nie ma CRI=90 lub lepiej, większość ma barwę 730. Jak świetlówki liniowe z lat sześćdziesiątych, z tym, że były sprawniejsze energetycznie od takich ledów. Nieliczne wyjątki to lampy LED 8W sprzedawane w Ikei, mają 830, przy Ra=85. Ponad 80zł sztuka.
Wygląd nie pasuje do oprawy - to też po stronie minusów.
W teorii żywotność lamp LED może być duża, ale tracą one szybko strumień. Widzialem wielokrotnie oświetlenie LEDowe za granicą, gdzie instalowano je szybko i na dużą skalę. Widziałem jak słabo świeci połowa diodek z matrycy po roku ciągłej pracy (niedowiarków odsyłam do Hiltona przy Diagonal Mar w Barcelonie, rok temu założono nowiutkie lampki LED, dziś w każdej z nich przynajmniej dwa moduły na pięć są padnięte). W odróżnieniu od świetlówki czy MH, wymiana źródła światła w lampach LED to wymiana całej lampy. Co tanie nie jest. Za rok wymienisz ją, bo światła za mało itp.
To już lepiej było zastosować żarówki halogenowe. 30% energii oszczędzisz na dzień dobry, a światło masz bardzo dobre, źródełko jest tanie, względnie trwałe i powszechnie dostępne. Żadnych problemów z utylizacją.
Na koniec ważne pytanie - wydałeś pieniądze, zmniejszyłeś sobie komfort życia. I ile oszczędzisz? 10zł miesięcznie? Jak dobrze pójdzie. Kiedy się zwróci taka inwestycja? Jak dobrze pójdzie to po roku, a wtedy źródełka będą do wymiany. To po cośmy tę żabę jedli?

edit - to nieprawda, że nie używam LEDów itp, bo jest wprost przeciwnie. Używam. Ale nie w głównym oświetleniu, bo do tego się jeszcze zupełnie nie nadają. Świetnie się sprawdzą w oświetleniu dyżurnym lub przeszkodowym, gdzie trzeba niewiele światła po to, by się nie potknąć o coś.
Jak koniecznie chciałeś pakować diody do takiej oprawy to trzeba było rozejrzeć się za czymś takim: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30222486/
to jest lampa LEDARE E27 8,1W, 400 lm, ale nie świeci w sufit, lecz porządnie, Ra=85. Tyle, że jest jedynie w barwie ciepłej, żarówkowopodobnej. Cena 49,99zł.

Jaki jest główny wniosek?
Tanie mięso psy jedzą.

A tutaj coś na deser

Ostatnio edytowano 4 listopada 2012, 01:12 przez amisiek, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Dodanie linku
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez trojmiejski » 12 listopada 2012, 19:32

Philips wypuścił ciekawy produkt diodowy, zamiennik świetlówki chodzący na stateczniku elektromagnetycznym, wyjątkowe o tyle, że dotychczasowe rury LED wymagały zmiany całego osprzętu, tu jedynie zapłonnika:
http://download.p4c.philips.com/l4bt/3/ ... fs_pol.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=v0HtKVS574w
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 13 listopada 2012, 11:12

Ciekawa sprawa ;) Chciałbym zobaczyć takie lampy w akcji. Są pokryte warstwą rozpraszającą światło, może nie ma w nich takiego efektu oddzielnych plamek, jak widać w liniowych LEDach bez takiego pokrycia.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez mosfetkiler » 20 grudnia 2012, 10:41

Naszła mnie tzw. "chwila osobliwa" i kupiłem takie coś:
49675
49676
49677
Parametry:
3000K,
10W,
100-230V
Ra>75
Przepraszam za kiepską jakość zdjęć ale dysponuję w tej chwili tylko komórką...
Lampa świeci podobnie jak świetlówka kompaktowa 20W ( ma ok. 800 lumenów).
Radiator lekko parzy po długiej pracy (ma nie przekraczać 60 st. C).
Używam do oświetlenia ogólnego w kuchni, kolory - znośnie.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Lampy LED

Postprzez Lianata » 20 grudnia 2012, 14:23

To świeci u mojego korepetytora. Całkiem przyjemna rzecz.
Lianata
 
Posty: 232
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 28 grudnia 2011, 19:17

Re: Lampy LED

Postprzez Marek140 » 10 stycznia 2013, 18:16

Ostatnio ciotka kupiła LEDa na 230V o trzonku G5,3(głupota to rozwiązanie :roll: )
Obrazek
Tylko że jako ona jest laikiem w tych sprawach to samo źródło było pod 12VAC
Obrazek
I niestety lampka dostała 230V, podobno aż poszły bezpieczniki i takie coś powstało miedzy diodami
Obrazek
O dziwo ten szajs działa :shock:
Obrazek
Do tego przestał pracować układ prostowniczy(na AC migocze,na DC działa podłączona w tylko jednym kierunku).
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Lampy LED

Postprzez lumix26 » 10 stycznia 2013, 20:06

Nie kupujcie tego tupu tych lampek to szajs którE szybko padają diody.Testowałem kiedyś tez taką i świeciły 2 miesiące i diody w środku padły a druga całkowicie.Układ prosty mostek prostowniczy z rezystorem i kondensatorem i to wszystko - brak kontroli prądu LED - WIĘC TO JEST WIELKIE G..WO :evil:
Jak już chcecie kupić to na diodach mocy gdzie jest tam driver i posłuży wam taka lampka ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 10 stycznia 2013, 20:21

A to ciekawe to co piszesz.
W domu mam 8 lampek LED na 220V z trzonkiem GU10 i jeszcze żadna mi nie padła a mam je od co najmniej 3 lat. Jedna z nich to OSRAM, reszta to POLUX i nic się złego z nimi nie dzieje mimo tego, że są na zwykłych diodach.
2 z nich świecą codziennie od zmierzchu do świtu (sterowane włącznikiem zmierzchowym) i wszystko jest w porządku.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez lumix26 » 10 stycznia 2013, 20:26

Musiała Ci się trafić dobra seria - właśnie POLUX-y padały mi ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości