Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez mosfetkiler » 29 października 2012, 08:35

Ja kupiłem ostatnio taki naświetlacz:
http://www.luxmarket.pl/i/yamo-sp-z-o-o/11397-naswietlacz-ambilite-led-10w-zimno-bialy/11397
Podają Ra>60 lecz światło jest dość przyzwoite, przypomina takie z HQI-BT.
Dioda zasilana przekształtnikiem "sztabkowym" 320mA, do 40V.
Barwy nie są jakoś wyraźnie zmienione, nagrzewanie obudowy - umiarkowane (na razie jest testowany w mieszkaniu).
Ponadto zaobserwowałem na wystawie sklepu odzieżowego takie dziwne oświetlenia lampą PAR z "przegródką".
Przypadkowo trafiłem na pewną stronę z lampani i jest to prawdopodobnie to:
http://www.megamanpolska.pl/produkt/LED%20Reflector/LR0215-100H24D
http://megamanlighting.com/cache/com_zoo/images/LR0215-100H24D-E27-4000K-230V-L_fab9640be3a346bc19ba08c43fb220e4.png.
Swiatło ładne, czyste, barwa prawdopodobnie 4300K.
Wadą tego rozwiązania wydaje się być dość kiepska ilość lumenów z wata.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 3 listopada 2012, 15:56

Natomiast ja w końcu postanowiłem pokazać Wam zdjęcia moich lamp LED. Zdjęcia pokazują te lampy: w żyrandolu, pudełka tych lamp oraz same lampy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak na 5W to całkiem nieźle świeci (jest to odpowiednik 50W zwykłej żarówki). Wcześniej miałem przez długi czas w oprawie żarówki i świetlówki, no ale wiadomo - to dużo prądu żre. Więc teraz mam nadzieję będzie oszczędniej i będą mniejsze rachunki za prąd.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez ousd » 3 listopada 2012, 15:59

To kupiłeś bezsensowny kolor, mogłeś kupić 865 a nie to paskudne 825/7 :roll:
ousd
 

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 3 listopada 2012, 16:00

Hmm, nie wiem, ja wolę barwę ciepłą białą od zimnej białej, przynajmniej jeśli chodzi o LED-y
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez ousd » 3 listopada 2012, 16:16

Ja mam w swoim pokoju świetlówkę 865 i na pewno nigdzie nie wkręce nigdzie już nic poniżej 840 ;)
ousd
 

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 3 listopada 2012, 16:35

Pozostaje najważniejsze pytanie - czy to się kiedykolwiek zwróci?
5W to niewiele światła, licząc nawet po 100lm/W (mało prawdopodobne, bliższą wartością jest 80lm/W) to masz 500lm z lampki, czyli niecałe 2000lm z całości. Z czego 1/3 idzie tylko na dół przy takiej oprawie, zatem na dół dociera nie więcej niż 600lm. Do tego fatalne Ra, to widać nawet na zdjęciach (zielonkawy zafarb), nie sądzę by tu było Ra=80, obstawiam barwę 730. Szkoda oczu na takie badziewie.
Jeśli chcesz zaoszczędzić to nie kupuj syfiastych ledów ale wymień oprawę na świetlówkę liniową T5 28W, która na elektronice ma 100lm/W przy znacznie lepszej jakości światła. Ale ja bym się zainteresował świetlówką T5 HO DE LUXE barwie 940. Sprawność jak kompakt lub LED ale znacznie lepsze światło, w ogóle nie ma porównania.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez KaszeL » 3 listopada 2012, 16:56

Marcin, te lampki wg Chinczyka dają 380lm :\ Chińczyk trochę naciągnął pisząc, że to odpowiednik 50W żarówki. Zwykła 40W daje 420lm, halogen 50W daje 515lm.
Gorzej, że Chińczyk producent diodek 5050 mówi, że przy maks mocy 450mW na sztukę one dają około 16lm. W tej lampce jest 27 takich diodek co powinno dać 432 lm ale.... wtedy pobór mocy wyniósł by 12W. Co daje ledwie 36lm/W, gorzej niż tanie świetlówki kompaktowe. Tutaj jest podane 5W, więc ile to daje światła? Tego chyba nikt nie wie, nawet Chińczyk producent. Oszczędności w energii na pewno będą, pewnie licznika nawet nie będzie widać.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 3 listopada 2012, 17:34

Kupiłem to od sprzedawcy który ma zero negatywów. Wszyscy go chwalą.
A co do tego, że niby chińskie.... no cóż, prawie wszystko we współczesnych czasach jest chińskie, nic się na to nie poradzi. Ważne również, że oszczędność będzie znaczna.
A poza tym w moim mieszkaniu jest zero świetlówek, czy to kompaktowych czy liniowych i raczej ta sytuacja się nie zmieni. Nie każdy musi być ich fanem (np. mój ojciec ich nie lubi).
A poza tym te LED-y w ogóle nie mają zielonkawego odcienia, to tylko na zdjęciach tak wyszło. Rtęciówki też na zdjęciach wychodzą na zielono a w rzeczywistości ich światło jest białe.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez KaszeL » 3 listopada 2012, 17:55

Wiadomo, nikt nikogo do niczego nie zmusi - lubić świetlówek nie trzeba, ja też kompaktów nie cierpię. Niemniej w tym przypadku podobną oszczędność osiągnął byś po prostu wykręcając jedną albo dwie żarówy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez litak1 » 3 listopada 2012, 17:58

Luk napisał(a):A poza tym te LED-y w ogóle nie mają zielonkawego odcienia, to tylko na zdjęciach tak wyszło. Rtęciówki też na zdjęciach wychodzą na zielono a w rzeczywistości ich światło jest białe.

I tu się mylisz kolego matryca gorzej znosi uchyb światła i dlatego przekłamuje kolory, a to oznacza że światło z tych ledów jest złej jakości, mimo że tego nie będziesz odczuwał a porównanie do rtęciówki akurat jest fatalne bo rtęć ma bardzo kiepskie światło mimo że wydaje Ci się inaczej. Chińskie a "chinol" to też jest różnica bo chińskie ale firmowe źródła światła są dobre lub nawet bardzo dobre, gdyż firma musi dbać o swoją reputację.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości