Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez elek » 27 listopada 2014, 21:58

Luk napisał(a):To chyba oczywiste, że lampki LED nie są i nie będą tak piękne jak żarówki...

Pełno jest całkiem nieźle świecących ledów które bardzo przypominają matowe żarówki, i takie bardziej by u ciebie pasowały bo te z pryzmatycznymi przeźroczystymi kloszami są po prostu brzydkie, a o tych bez klosza to już w ogóle nie warto wspominać.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 27 listopada 2014, 22:02

amisiek napisał(a):Poza tym modernizacja do ledów ze świetlówek kompaktowych po to, by ograniczyć rachunki za energię elektryczną mija się z celem. Tych pieniędzy nigdy nie odzyskasz.


A modernizacja z lamp halogenowych do LEDów?
Teraz mam w kuchni 4x5W a wcześniej miałem 4x42W. Natomiast w łazience miałem lampę halogenową o mocy 70W, a teraz mam lampę LED 12W. A to chyba spora różnica w poborze energii.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez JeD » 27 listopada 2014, 22:03

Luk napisał(a):
amisiek napisał(a):Poza tym modernizacja do ledów ze świetlówek kompaktowych po to, by ograniczyć rachunki za energię elektryczną mija się z celem. Tych pieniędzy nigdy nie odzyskasz.


A modernizacja z żarówek halogenowych do LEDów?
Teraz mam w kuchni 4x5W a wcześniej miałem 4x42W. Natomiast w łazience miałem żarówkę halogenową o mocy 70W, a teraz mam lampę LED 12W. A to chyba spora różnica w poborze energii.


Zależy jak długo używasz tych źródełek i ile płacisz za kW/h
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 27 listopada 2014, 22:24

A ile Wy płacicie za energię elektryczną? Bo my (ja, rodzice) średnio 140zł (najczęściej od 120 do 170).
To jest jakieś chore, nikt tyle nie płaci...

Założę się, że większość osób w Polsce płaci gdzieś z 100 zł za prąd.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez Utilizer » 27 listopada 2014, 22:30

Luk napisał(a):Według mnie to trochę dziwnie mieć oprawy na świetlówki liniowe T12 oraz T8 w warunkach domowych. (...) No wiesz, rodzice mówią, że oprawy na świetlówki do mieszkań to dawano za czasów komuny :P I pewnie dlatego zapamiętali ich stary wygląd. Pewnie sobie wyobrażają jakiegoś BMKsa z rurami T12 w salonie :P

Byś się zdziwił ile ludzi ma oprawy na liniówki w domach szczególnie w kuchni. I większość zupełnie niestara, montowana świadomie przez właścicieli. Za komuny to na wyposażeniu mieszkania dostawałeś z łaski WOS-a w kuchni i w kiblu :mrgreen:

I zapytaj się rodziców co jest złego w wyglądzie takich opraw. Z tego co wiem akurat belki świetlówkowe są przykładem prostoty i minimalizmu. Zresztą najlepiej przetrwały próbę czasu - do dziś się je produkuje z niewielkimi zmianami. Podobnie oprawy kloszowe jak na przykład OZW ;)

elek napisał(a):Ja to się przyczepie do wyglądu tych ledów :) no po prostu tragedia, żeby chociaż te z przeźroczystą bańką miały ją matową to już by zupełnie inaczej wyglądało, oczka akurat wyglądają bardzo fajnie ale i tu matowa szybka by byłą sporo ładniejsza.


Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Lampy LED

Postprzez lumix26 » 27 listopada 2014, 22:45

Luk i tak mało płacisz za energie wiec nie narzekaj - ja płacę więcej i mnie płaczę
Takie sobie te ledówki wolałbym coś w stylu żarówki tak jak pisał Elek mam takie i świetnie świecą :)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 27 listopada 2014, 22:52

Luk napisał(a):A ile Wy płacicie za energię elektryczną? Bo my (ja, rodzice) średnio 140zł (najczęściej od 120 do 170).
To jest jakieś chore, nikt tyle nie płaci...

Założę się, że większość osób w Polsce płaci gdzieś z 100 zł za prąd.


140 miesięcznie za prąd to nie jest dużo . skąd wiesz, ile ludzie płacą średnio ? to nie ma znaczenia , ile ktoś płaci, tylko to , czy i jak jasno masz w mieszkaniu i jakim kosztem. bo to ,że ktoś siedzi przy jednej LEDzie 5-watowej albo przy jakimś zdechłym kompakcie Apollo 11 watt za 7 zł z marketu całą zimę , ale TV bombie całą dobę prawie mimo że nikt nie ogląda- to żadna oszczędność nie jest . ja pamiętam czasy, kiedy to w oświetleniu były wyłącznie żarówki zwykłe. w kuchni mieliśmy 200 Watt, mama w lampie stojącej w pokoju miała 60+ 150 Watt . i po nastaniu ery świetlówek kompaktowych nie odnotowałem nigdy żadnych oszczędności.
to jest ogólnie fikcja-jak już pisał amisiek, żeby upatrywać oszczędności po zastosowaniu LEDów. to kolejny mit, i owczy pęd-wszyscy na "trzy-cztery" wkręcamy LEDy w domach i będzie "taniej".
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez Watt » 27 listopada 2014, 22:59

A utylizacja LEDów :P Pełno jakiegoś chemicznego syfu, elektroniki itp. a żarówkę wystarczy wywalić do kosza ;) Zresztą większość zepsutych LEDów i tak trafia do kosza, więc co za różnica :roll:
Ja osobiście używam kompaktów, gdyż wolę zimne światło, którego nie da się uzyskać z żarówki, a LEDy tak dobrego nie dają ;)
PS. Jest jeszcze coś czym zwykła żarówka przebija wszystko - Ra100 ;)
Watt
 

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 27 listopada 2014, 23:34

Jeśli chodzi o utylizację, to niestety takie LEDy nieraz spotykałem, choćby te pryzmatyczne, albo podłużne "gołe". Kiepsko tam z chłodzeniem, plastikowa obudowa i brak radiatora daje się we znaki - w tych lampkach padnięta była z reguły elektronika (brałem je czasem, żeby obadać co tam padło i czy działają). Podobnie wypadały przy tym LEDy z mlecznym kloszem, kilka razy spotkałem całe pudełka takich zużytych, które, ze względu na napisaną datę montażu, wskazywały, że działały maksymalnie rok. We wszystkich padnięta była przetwornica - po włączeniu wysyłały tylko mignięcia, jarzyły się blado, albo przez kilka minut świeciły, po czym zaczynały migotać jak stroboskop.
Moja mama też niezbyt zachwalałaby świetlówki w kuchni, ale jak pokazałem jej oprawę 4x18W z mlecznym kloszem, np. taką, jaką ma robert (produkcja ES System), to mówiła, że wizualnie robi dobre wrażenie i na pewno byłoby jaśniej, niż przy kompaktach 3 x Philips PL*E/C na gwincie E14. W dużej mierze stereotypy i skojarzenie świetlówek z urzędami i biurami, albo brzęczącymi szarymi belkami z ruskimi rurami...
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 28 listopada 2014, 07:40

Hmm, te LEDy co zacytowałeś na pierwszym zdjęciu to były jak na razie jedynymi, z którymi się coś stało. W dodatku były one podejrzanie tanie jak je kupowałem. Z innymi lampkami problemu nie mam i mam nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się długo.

W łazience zastanawiałem się czy kupić lampkę z osłonką czy bez. Jakby miała osłonkę to mogłaby się wilgoć gromadzić wewnątrz osłonki :roll: A wiadomo, jak z tym jest w łazience...

Co do Ra to u mnie w pokoju i w kuchni mogłoby być lepsze, ale w pozostałych pomieszczeniach Ra wynosi 80 i światło jest naprawdę przyjemne dla oka.

Lampka napisał(a):Moja mama też niezbyt zachwalałaby świetlówki w kuchni, ale jak pokazałem jej oprawę 4x18W z mlecznym kloszem, np. taką, jaką ma robert (produkcja ES System), to mówiła, że wizualnie robi dobre wrażenie i na pewno byłoby jaśniej, niż przy kompaktach 3 x Philips PL*E/C na gwincie E14. W dużej mierze stereotypy i skojarzenie świetlówek z urzędami i biurami, albo brzęczącymi szarymi belkami z ruskimi rurami...


Może jakbym mieszkał sam to miałbym więcej do gadania :P
Chociaż to też zależy, bo jak jakiś student wynajmuje od kogoś mieszkanie to nie będzie komuś wymieniał oprawy ;) A młodych ludzi w moim wieku, którzy mieszkają sami, raczej nie stać na własne mieszkanie, z którym może robić co się chce jeśli chodzi o oświetlenie.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości