Testy taśmy diodowej

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Testy taśmy diodowej

Postprzez amisiek » 28 listopada 2015, 15:25

Kilka dni temu kupiłem taśmę diodową - z tej taśmy powstanie oświetlenie poszafkowe, które świeci na blaty. Obecnie w tym miejscu świeci T5 13W de Luxe, docelowo w podobnym miejscu będą właśnie te diody. Parametry deklarowane przez producenta CRI=89, CCT=4200K przy kącie +/- 20 stopni od osi prostopadłej do powierzchni diody. Na boki niestety gorzej, ale i tak do blatu z powodzeniem starczy.
Taśma wygląda tak Obrazek
Więcej zdjęć jest tu.
Przyszła pora na pomiary strumienia świetlnego zależnie od napięcia. Krótki odcinek taśmy przykleiłem do profilu zawierającego przysłonę rozpraszającą i podłączyłem do zasilacza o regulowanym napięciu. Użyte mierniki - natężenie - UNI-T UT33C, napięcie DT9205A, luksomierz Ju-116 z fotoelementem F55C. Typ zasilacza nie jest istotny dla wyników pomiaru, zasilacz dostarcza prądu stałego o regulowanym napięciu.
Obrazek
po przystawieniu źródła do luksomierza wybrałem odpowiedni zakres pomiarowy i rozpocząłem pomiary od najniższego napięcia aż do maksymalnego, którym te diody zamierzam zasilać (13V). Ponieważ przeliczanie na lumeny byłoby bardzo trudne tutaj (nie są mi znane straty na białym pasku rozpraszającym), postanowiłem podać wszystkie obliczenia w umownych jednostkach, którymi są odczyty luksomierza. Według instrukcji dla tego zakresu należy je przemnożyć przez 100, by uzyskać lx, ale wynik nie będzie miarodajny. Dlatego stwierdziłem, że lepiej będzie liczyć wszystko w jednostkach umownych, po to, by wychwycić zależności.

Oto wyniki pomiarów:
Obrazek.
I teraz wykresy:
Strumień zależnie od napięcia zasilającego
Obrazek

Sprawność [jedn/W] systemowa oraz samych diod po odliczeniu strat mocy na rezystorze szeregowym w funkcji napięcia:
Obrazek

Straty na rezystorze szeregowym zależnie od napięcia
Obrazek

Do pomiarów wykorzystałem odcinek taśmy diodowej o długości 5cm, zatem na jeden metr przypada moc systemowa równa od 2W (10,2V) do 5,8W (13,1V). W praktyce oznacza to, że taśma powinna być przyklejona do profilu, który usprawni oddawanie ciepła. Tak też zrobiłem. Prawdopodobnie napięcie ustawię na około 11V by osiągnąć oczekiwany strumień ale nadal nie tracić zbyt dużo mocy na rezystorach.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8618
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości