Ozdobne lampy diodowe

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Ozdobne lampy diodowe

Postprzez amisiek » 11 grudnia 2015, 15:38

Ikea sprzedaje nowe lampy diodowe. Nie jest to filament, ale ozdobne lampy diodowe światłowodowe. Co prawda światła zbyt wiele nie dają, ale wyglądają ciekawie, niecodziennie.
Otwieram zatem nowy wątek. Z czasem takich źródeł światła powstanie więcej.
Oto nowe lampy diodowe światłowodowe. Barwa żółta (powiedzmy, że biała bardzo ciepła, ale mi się to widzi bardziej jako żółte).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
są dwie wersje - E14 i E27 obie dają 20lm przy mocy 1,8W, także jest to lampka ozdobna i tylko do tego się nadaje.
Obrazek
Obrazek
Deklarowana na trzonku wydajność źródła to 10lm/W - zdaje się, że jednak żarówka głównego szeregu była sprawniejsza!
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez qba » 11 grudnia 2015, 15:45

Myślę, że tego typu lampy można byłoby o wiele lepiej wykonać. Zapewne dzisiejsza technologia pozwalałaby zrobić takie, aby na pierwszy rzut oka nie różniły się od tradycyjnej żarówki. Chciałbym zobaczyć ledowe wersje starych żarówek z zygzakiem, a także wszystkie kształty fasonów w wersji LED. Może w końcu ktoś się podejmie ich produkcji.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez trojmiejski » 11 grudnia 2015, 15:47

Nie dorasta do pięt LEDom filamentowym. Filamenty potrafią świecić dość mocno nawet lecz nie jest problemem zrobić identycznie wyglądające tylko, że słabiej świecące, kwestia zastosowanych diod.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez slaweklampy » 11 grudnia 2015, 15:59

Ciekawe, co tam mają w środku za układ zasilania.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez amisiek » 11 grudnia 2015, 16:27

Mi też się filament o wiele bardziej podoba, ale takiego dziwadła dotąd w ręku nie miałem. Stąd wątek.
Taka ciekawostka - na rynku są już filamenty o sprawności 90 lm/W przy CRI>80 i ciągłej czerwieni. Są też takie, których światła się nie da się odróżnić od żarowego pod względem jakości.
To coś powyżej ma być ozdobą i tylko do tego się nadaje.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez Beton » 11 grudnia 2015, 20:12

Ta osłona elektroniki pomiędzy trzonkiem a bańką jest beznadziejna. Żadna to ozdoba według mnie. Gdyby to chociaż było czyste aluminium, proste, bez nadruków, to od biedy by mogło być, ale w tej chwili te lampy są paskudne.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez litak1 » 11 grudnia 2015, 21:57

A mnie się ta lampka bardzo podoba, jest oryginalna, wykonana w kolejnej innej technologii, a to przecież daje większe zróżnicowanie tak jak dawniej z lampami. Nudno byłoby gdyby była tylko jedna technologia wykonania świecideł diodowych a tak mamy kolejną ozdobną lampkę, która może nie nadaje się do oświetlania, ale do nocnych oświetleń jak najbardziej. Teraz troszkę o technologii nie jest bowiem tak prosto wykonać przezroczysty światłowód, który podświetlony emituje tak silne światło z całej długości (jak neon lub cieniutka ccfl), jakieś pomysły ? jak to działa, czy może do tworzywa światłowodu domieszkowany jest luminofor , ale byłaby bardziej żółta ta skrętka hmmm... a może to nie świeci tak mocno jak się wydaje na zdjęciu. Niemniej jednak przezroczysty światłowód bardzo mało światła emituje....
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez amisiek » 11 grudnia 2015, 22:13

Ta lampka daje sumarycznie około 20lm więc tyle, co żarówka od latarki. Gdyby nie była tak plastikowa, byłoby znacznie lepiej. Niestety części plastikowe wyglądają tandetnie. Szkoda, że inżynierowie ikejscy nie zrobili tego ładniej. Mają tyle fajnych lampek...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez qba » 11 grudnia 2015, 23:08

Beton napisał(a):Ta osłona elektroniki pomiędzy trzonkiem a bańką jest beznadziejna. Żadna to ozdoba według mnie. Gdyby to chociaż było czyste aluminium, proste, bez nadruków, to od biedy by mogło być, ale w tej chwili te lampy są paskudne.
No właśnie to jest jej wizualnie największa wada.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Ozdobne lampy diodowe

Postprzez matit1 » 11 grudnia 2015, 23:29

Mam taką lampkę i faktycznie te plastikowe wykonanie jest estetycznie słabe
viewtopic.php?f=106&t=6141
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok


Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości