LED filament

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: LED filament

Postprzez KaszeL » 4 sierpnia 2022, 20:28

R9 > 80 całkiem nieźle trzeba przyznać. Chociaż faktycznie, łatwiej na ciepłym niż na chłodnym :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: LED filament

Postprzez galad » 4 sierpnia 2022, 21:28

Wracając do trwałości filament LED to u mnie dwa takie wkręcone w 2018 do kinkietów przed domem działają do dziś. Zapalane codziennie gdy na dworze zrobi się ciemno, wiadomo latem świeca od 22 do 6 a zimą to nawet od 15 do 8. Średnio powiedzmy 10h dziennie. Daje am to 3650x4 tj 14600 godzin pracy. A kupowałem je na aliexpress po 4 zł sztuka z darmową wysyłką.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: LED filament

Postprzez amisiek » 8 sierpnia 2022, 10:41

matit1 napisał(a):Wracając do Kauflandowego LEDa kupiłem sobie jedna sztukę i sprawdziłem na spektrometrze. Całkiem przyzwoicie to wygląda choć przy ciepłej barwie osiągnąć takie wyniki to nie problem

Bardzo dobre wyniki jak na tanią lampkę marketową - porównajcie to ze świetlówkami kompaktowymi sprzed 6-8 lat... A to oznacza, że mamy do czynienia z dojrzałą technologią, która daje oczekiwaną jakość światła za sensowne pieniądze. Przy okazji może kupię taką lampkę w Kauflandzie, bo przy tej niewielkiej mocy powinna być dość trwała. Lampka z pierwszej strony wątku ma już 6 lat i działa bez zastrzeżeń do dziś.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: LED filament

Postprzez famabud » 11 września 2022, 23:19

Ostatnio nabyłem dwa kaufowe filamenty CRI 95 o mocy 7.5W i strumieniu 806lm, barwa 2700K. Jakość światła jest ciekawa, natomiast pod zamknięciu pod kloszem plafonu świecą jak żarówki z jednoskrętką niedużej mocy, także chyba wezmę nieco mocniejsze. Największym problemem jest jednak fakt, że jeden z nich strasznie brzeczy i to zarówno jak jest zimny jak i później jak chwilę podziała. Jest jakaś szansa to wyciszyć czy ten egzemplarz tak ma i nie da się z tym nic zrobić?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: LED filament

Postprzez OUKS340 » 12 września 2022, 00:00

Niestety nie ma opcji :( Dławik w przetwornicy napięcia ma źle sklejony rdzeń. Z jej żywotnością też może być nie najlepiej :?
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 16 września 2022, 08:13

W zasilaczach do filamentów najczęściej nie ma trafa, układ jest totalnie minimalistyczny by zmieścił się w trzonku. Jako, że na żarnikach odkłada się prawie całe napięcie sieci, wystarczy jedynie malutki kondensatorek smd i rezystor do ograniczenia prądu pracy i zabezpieczenia żarników.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED filament

Postprzez mariano » 25 września 2022, 19:51

Witam po długiej nieobecności na forum. Ostatnio przeglądałem strony Ledvance i pojawiły się tam nowe filamenty od Osram/Ledvance. Pierwsza grupa Superior class z wskaźnikiem oddawania barw Ra>90, co nie jest zaskoczeniem bo chińczyki już miały ledy z Ra > 90. Ale dla mnie największym zaskoczeniem pojawiła się grupa ledów filament o nazwie Led Energy Ultra Efiicient https://www.ledvance.pl/profesjonalista ... -a-c219383 i np. odpowiednik 100W żarówki i strumieniu świetlnym 1521 lm i mocy 7,2 W ma skuteczność świetlną na poziomie 211 lm/w. To więcej niż niskoprężne lampy sodowe, które w czasach swojej świetności wiodły prym w skuteczności świetlnej wśród wszystkich wówczas sztucznych źródeł światła. Ciekawe jakim sposobem ta zawrotna skuteczność została osiągnięta, czy to tylko chwyt marketingowy czy są już jakieś badania laboratoryjne potwierdzające te parametry. Narazie googlujac w sprzedaży nigdzie nie można tych lamp dostać, być może wkrótce zostanie wprowadzona do sprzedaży.
mariano
 
Posty: 38
Dołączył(a): 22 sierpnia 2007, 16:04

Re: LED filament

Postprzez Paweł » 30 października 2022, 02:04

Technologia LED stale jest rozwijana i na rynek trafiają coraz lepsze i wydajniejsze źródła światła.
Jest to odpowiedź na najbardziej efektywną serię "żarówek" filamentowych wprowadzoną wcześniej przez Signify pod marką Philips: https://www.lighting.philips.pl/prof/zr ... aefficient
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: LED filament

Postprzez KaszeL » 30 października 2022, 14:05

Ciekawe jak te świecą. Jednego takie philipsa 4000k kupiłem z ciekawości i nie jestem specjalnie zadowolony jakością światła. Jakiś taki zielonkawy zafarb ma niestety. Dla mnie nadaje się do oświetlania piwnicy i niczego więcej :(
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: LED filament

Postprzez zawistak » 30 października 2022, 15:00

mariano napisał(a):Ale dla mnie największym zaskoczeniem pojawiła się grupa ledów filament o nazwie Led Energy Ultra Efiicient https://www.ledvance.pl/profesjonalista ... -a-c219383 i np. odpowiednik 100W żarówki i strumieniu świetlnym 1521 lm i mocy 7,2 W ma skuteczność świetlną na poziomie 211 lm/w. To więcej niż niskoprężne lampy sodowe, które w czasach swojej świetności wiodły prym w skuteczności świetlnej wśród wszystkich wówczas sztucznych źródeł światła


Dla mnie zaskoczeniem było, kiedy przeczytałem, że istnieją LED nawet o wydajności 303lm/W (została stworzona w roku 2014). To już więcej niż niskoprężne lampy sodowe. Granicy 683lm/W nigdy nie przekroczymy (choć kto wie, może jak odkryjemy więcej na temat elektromagnetyzmu, to i tak kwestia przestanie być tak oczywista). Zainteresowanie wzięło się stąd, że kupowałem lampy sodowe niskoprężne i sprzedający zapytał mnie do czego to służy, no i wyjaśniając mu powiedziałem też, że to są najwydajniejsze źródła światła, co dla niego było zaskoczeniem (myślał, że LED). Potem mnie zaskoczyła ta informacja o wydajności LED.

Na ile to jest chwyt merketingowy tego nie wiem, ale tutaj na przykład https://www.lighting.philips.co.uk/cons ... 9514343726 lampa LED o skuteczności ok. 211 lm/W i dostępna w sprzedaży (małe ilości, ale są). Niestety nie RA > 90, tylko RA > 80, jednak do takiego "typowego" oświetlenia się nadaje.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron