LED filament

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 5 stycznia 2020, 18:04

qba napisał(a):Niemiecki Lindner produkuje filamenty ułożone w zygzak, jak w starych 25tkach.


Masz jakieś fotki?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED filament

Postprzez qba » 5 stycznia 2020, 18:09

Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: LED filament

Postprzez faradek » 5 stycznia 2020, 19:04

Lampka napisał(a):W wersjach E27 mleczne filamenty sa ułożone w formie krzyżyków, jakby pod skosem jeden wzgledem nastepnego, żeby lepiej rozpraszać światło. Ciekaw jestem czy w tej świeczce też taki manewr zastosowali.


Tak, też są tak ułożone. Mam też kulkę i tam też tak jest.

Najlepsze, że mam też Philipsa E27 i coś mi był podejrzanie podobny do tych Kanluxów, zwłaszcza napisy.
Avatar użytkownika
faradek
 
Posty: 48
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 27 maja 2011, 13:22
Lokalizacja: Okolice Żywca

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 5 stycznia 2020, 23:30

Te filamenty z miękkim żarnikiem nieraz spotykałem, na alli tez można ich pełno znaleźć w róznych dziwnych wersjach, podobnie w Casto, czy Leroju.
W moich filamentach, które produkuję też łączę żarniki w podobny sposób, jak w tej w kształcie grzyba.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED filament

Postprzez Beton » 7 stycznia 2020, 01:54

Przydałby się chłodny filament w formie rtęciówki, najlepiej mleczny. Można by było wkręcać je do starych opraw w celach ozdobnych, bez konieczności zużywania 125W/250W i wzwyż przy Ra=60.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: LED filament

Postprzez trojmiejski » 31 stycznia 2020, 08:27

O ile "plastikowe" LEDy z regulacją strumienia świetlnego przez pstrykanie są oczywistościa od dawna, tak ostatnio widziałem w markecie, że na nasz rynek Philips wypuścił regulowanego filamenta w bezbarwnej bańce. Na pełnej mocy odpowiada żarówce 60W, do tego zastosowany jest patent znany z innych regulowanych LEDów Philipsa czyli na mniejszych mocach zmniejszana jest temperatura barwowa jak w ściemnianej żarówce.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 2 lutego 2020, 01:59

Kanlux też te filamenty wprowadził w zeszłym roku, czyli zmiana mocy za pomocą pstryknięć. Z tym że bez zmiany barwy światła na cieplejszą. Z tego co pamiętam to były to stopnie 7%, 50% i 100% (z kolejnością bywało w nich różnie).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED filament

Postprzez trojmiejski » 9 lutego 2020, 21:57

W styczniu pisałem o tym ściemnialnym filamencie Philipsa jako o obserwacji z marketu gdyż nie miałem potrzeby zakupu. Jednakże tak się złożyło, że w lampce biurkowej w międzyczasie padł halogen więc takiego filamenta Philipsa zakupiłem do testów.
Opakowanie:
Obrazek

Obrazek

Po wypakowaniu:
Obrazek

Obrazek

Detale, dwa filamenty to 3000K, a pozostałe dwa to 2200K:
Obrazek

Obrazek

3 doprowadzenia, każda para ma swoje własne plus wspólny minus:
Obrazek

Obrazek

Detale podstawy:
Obrazek

Nadruk:
Obrazek

Zdjęcia załączonej lampy, pełna moc, ISO 400, F8.0, 1/4000s, wszystkie z wyjątkiem trzech ostatnich były retuszowane:
Obrazek

ISO 400, F8.0, 1/3200s:
Obrazek

ISO 400, F8.0, 1/4000s:
Obrazek

ISO 400, F13.0, 1/4000s
Obrazek

Porównanie trzech ustawień lampy przy identycznych parametrach zdjęć (ISO 400, F8.0, 1/3200s), 100%:
Obrazek

40%:
Obrazek

20%:
Obrazek

Jeśli chodzi o ogólne wnioski to jest to bardzo dobrze wykonany produkt. Z LEDów z którymi miałem do czynienia ten moim zdaniem najwierniej imituje światło żarówki. Na maksymalnej mocy temperaturowo światło odpowiada porządnemu halogenowi. Na najmniejszej zaś światło przypomina klasyczną żarówkę małej mocy i to bardzo naturalnie. Wiele innych regulowanych LEDów w dolnym zakresie świeci światłem mocno wpadającym w pomarańcz, bardziej kojarzącym się z sodą niż z żarówką. Tu zaś tej pułapki uniknięto. Innym plusem jest to, że jak ten LED poświeci na danym ustawieniu więcej niż 5 sekund to elektronika zapamiętuje to ustawienie i po zgaszeniu oraz ponownym zapaleniu po dłuższym czasie, jest uruchamiane dane ustawienie. W konkurencyjnych lampach jak się chce zejść do najniższego ustawienia to za każdym razem trzeba ponownie iść od góry w dół. Kiedyś jak będzie mnie się chciało to może wrzucę porównanie z regulowanym LEDem z Lidla.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: LED filament

Postprzez Elektroservice » 9 lutego 2020, 22:38

Poszukuję dobrych filamentów z gwintem E27 w barwie 6500K, może ktoś polecić coś markowego?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 10 lutego 2020, 21:39

Elektroservice napisał(a):Poszukuję dobrych filamentów z gwintem E27 w barwie 6500K, może ktoś polecić coś markowego?


Filamentow w zimnej barwie nie ma za wiele, ale co do marek to raczej większość rządzi się podobnymi prawami jeśli chodzi o jakość.
Ostatnio byłem w leroju, to dzienne są tylko te w kształcie gruszki (zwykłej żarówki) z mleczną bańką i kosztują około dychy za sztukę.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości