świetlówki LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: świetlówki LED

Postprzez trojmiejski » 1 marca 2018, 17:17

Nie mniej jednak zwykła świetlówka mająca długi czas poświaty luminoforu nie katuje tak bardzo jak zero-jedynkowe LEDy.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: świetlówki LED

Postprzez KaszeL » 1 marca 2018, 20:58

Jaki długi czas poświaty. Przecież świetlówki migają na magnetykach jak wściekłe.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: świetlówki LED

Postprzez Lampka » 2 marca 2018, 02:09

KaszeL napisał(a):Klasyczne świetlówki też katują 100Hz i jakoś ludzie z tym żyją :)


Zależy jeszcze na jakim układzie. Na statecznikach elektronicznych tętnienie jest odfiltrowane (a przynajmniej powinno być) ;)

Te diodowe "Super LEDy" nie mają raczej zbyt imponującej żywotności, już widziałem je kilka razy na elektrośmieciach.

Ostatnio w jednym z gliwickich marketów Tesco obserwuję działanie ledowych tub Philipsa, które zostały tam zamontowane w zeszłym roku (jako modernizacja istniejących opraw dla T8). Póki co większość z nich dobrze sobie radzi i dają dużo światła, ale kilka nie wytrzymało już próby czasu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki LED

Postprzez KaszeL » 2 marca 2018, 08:49

Lampka napisał(a):Zależy jeszcze na jakim układzie. Na statecznikach elektronicznych tętnienie jest odfiltrowane (a przynajmniej powinno być) ;)


No przecież wyraźnie napisałem, że na magnetykach ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: świetlówki LED

Postprzez trojmiejski » 2 marca 2018, 09:04

Wiele magnetyków jest z poprzedniej epoki więc można wybaczyć niedoskonałości, lecz od współczesnych LEDów należy wymagać więcej, tętnienie jest niedopuszczalne.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: świetlówki LED

Postprzez lumix26 » 3 marca 2018, 11:47

amisiek napisał(a):Jak na oko wygląda światło tych zamienników? CRI? Da się z tego korzystać, czy słabo i szkoda oczu? Jakoś nie mogę znaleźć nic więcej o tym jak ten diodokijek świeci. Na pewno lepiej od halofosforanów, ale czy może być porównywalny do typowego kijka 830/840/865?

Świeci to dobrze Ra 80,sprawdzałem też LED ze świetlówkami T8 świeci to równo choć minimalnie przegrywa LED ,ale nie dziwmy się LED 18W 1700lm a T8 36W 3000lm ?
Oddawanie barw takie jak świetlówki z serii 8xx


świetlówki LED 9W

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: świetlówki LED

Postprzez trojmiejski » 3 marca 2018, 13:21

Właśnie to jest złe podejście producentów, że patrzą czysto wyłącznie na waty, w przypadku rur punktem odniesienia powinna być długość rury, LED o długości 1200mm powinien świecić podobnie lub lepiej niż najwyższej klasy świetlówki o tej długości. Owszem, ten LED 18W daje więcej lumenów niż świetlówka T8 18W, rzecz w tym, że długość się nie zgadza.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: świetlówki LED

Postprzez lumix26 » 3 marca 2018, 14:54

robiąc filmik nie miałem pod ręką luksomierza
LED18W i świetlówka T8 36W

Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: świetlówki LED

Postprzez Lampka » 4 marca 2018, 20:10

Niektóre tuby ledowe świecą na calej długości jak świetlówki (trzonki są rozmiaru trzonków świetlówki), ale za to świecą wyłącznie kierunkowo - zasilacz znajduje się umieszczony wzdłuż paska z diodami. Czyli jednak zawsze jest coś za coś.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki LED

Postprzez robert03 » 5 marca 2018, 13:50

Z tymi ledowymi rurami na razie są dwa problemy:
1. Połowa mocy ale i połowa światła - świecą słabiej i to wyraźnie od tradycyjnych trójpasmowych świetlówek T8. Rura LED długości świetlówki 36W świeci 60% słabiej od jej tradycyjnej rówieśniczki.
2. Trwałość - jest słaba w porównaniu tradycyjną rurą.
Jakość światła jest conajwyżej taka sama jak tradycyjnej świetlówki.

Powyższe oznacza że zamiana mija się z celem.
U mnie w pracy miejscowo wprowadza się takie zamiany bo handlowcy atakują i zachwalają te patenty. Niestety odbywa się to kosztem ilości światła. W korytarzach gdzie oprawy świecą 24 godz LED'owe rury padły po miesiącu i już są spowrotem świetlówki.

Patent jest dobry ale wymaga dopracowania - przede wszystkim więcej światła z rury, poprawa trwałości i lepsze oddawanie barw. Czyli rura długości 120 cm powinna dawać conajmniej 3300 lm z oddawaniem barw na poziomie minimum Ra>90 i mieć realną trwałość przynajmniej 15 000h przy ilości zapłonów 30 000x. Jak mam już zamieniać i się napracować to chcę konkret :-).
Moim zdaniem to rozwiązanie w obecnej formie nie ma przyszłości przed sobą. Lepiej kupić całą oprawę LED niż wkładać te protezy i pogarszać parametry istniejących opraw.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości