Oświetlenie pojazdów kolejowych

Oświetlenie we wszelkiego typu pojazdach takich jak: samochody, autobusy, ciężarówki

Re: Oświetlenie pojazdów kolejowych

Postprzez trojmiejski » 22 października 2018, 18:29

W oryginale to całe czoło było inne (pośrodku było dodatkowe przejście umożliwiające dostanie się do podłączonej drugiej jednostki lub dedykowanego wagonu doczepnego w czasie jazdy), reflektory były zupełnie inne, oświetlenie wewnętrzne też, tak samo jak wiele pozostałych detali.
Tu widać SN52 w oryginalnej konfiguracji z dolnymi reflektorami nie będącymi garnkami i górnym światłem, prawdopodobnie czerwonym, oznaczającym według już nieaktualnych przepisów koniec pociągu w przypadku jazdy wagonu motorowego luzem:
http://forum.modelarstwo.info/attachmen ... pg.452783/

Tu jest sporo innych zdjęć:
http://forum.modelarstwo.info/threads/sn52.34183/
trojmiejski

Zdjęcia: 3344

Postprzez trojmiejski » 1 listopada 2018, 00:07

Film na którym widać wnętrze węgierskiej jednostki trochę innej od SN52 lecz jednak spokrewnionej, jeśli oryginalne oprawy w SN52 były takie jak tutaj to wtedy pierwotnie żarówki były gołe:

http://www.mavnosztalgia.hu/hu/galeria/291
trojmiejski

Postprzez trojmiejski » 5 listopada 2018, 15:44

Miałem okazję jechać EN71-047 po rewizji w ZNTK MM, ta jednostka wyjątkowo nie została poddana ledyzacji, lecz mimo zachowania oryginalnych opraw to odnoszę wrażenie, że w ramach rewizji przynajmniej w jednym z członów silnikowych zmieniono przetwornicę oświetleniową z wirowej na statyczną. By potwierdzić muszę trafić na tę jednostkę jeszcze raz. Mam teorię, że tę przetwornicę mogli przełożyć z EN57-1052, tamta jednostka miała taką przetwornicę i do tego w tym samym czasie co 047 poszła na rewizję z ledyzacją.
trojmiejski

Postprzez MRP200 » 11 listopada 2018, 20:51

Oświetlenie czoła parowozu OL 49/59
Obrazek

oraz tendra
Obrazek
Fotki wykonano podczas przejazdu pociągu okolicznościowego na trasie Poznań - Wągrowiec - Gołańcz + trasa powrotna.
MRP200
Moderator

Zdjęcia: 639

Postprzez trojmiejski » 17 listopada 2018, 02:52

Choć nadal nie zweryfikowałem czy EN71-047 faktycznie ma przetwornicę oświetleniową statyczną czy pogłoski to sugerujące były błędnymi pozorami, to w zamian mam aktualizację odnośnie EN57-1052 która wcześniej taką przetwornicę posiadała. Ostatnio wspominałem, że 1052 została wysłana na P4 z ledyzacją. W środę przypadkowo trafiłem na tę jednostkę już po rewizji więc trafiła się okazja uwiecznić nowe oświetlenie w akcji. P4 wykonał ASO Mieczkowski więc standard modernizacji zbliżony do EN57-1757. W momencie robienia zdjęć tylko część oświetlenia była załączona. W klasycznych EN57 domyślnie oświetlenie świeci na pełnej mocy, a regulacja z świeceniem 1/3 opraw jest wyłącznie automatyczna w przypadku zaniku ładowania, maszynista nie może celowo załączyć tylko 1/3 opraw niezależnie od kwestii ładowania. W nowoczesnym taborze są duże możliwości regulacji ręcznie. Nie wiem jak jest teraz w 1052, nie wiem czy w przypadku nowego oświetlenia jest możliwość ręcznej regulacji czy może jednak regulacja jest automatyczna, lecz zwarł się któryś ze styczników i jednostka jeździła ze zmniejszonym oświetleniem cały czas mimo, że przetwornica główna ładowała baterie.
Obrazek

Obrazek
trojmiejski

Poprzednia strona

Powrót do Oświetlenie w motoryzacji