Neony - dawniej i dziś

Wszystko o neonach

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 4 sierpnia 2007, 11:00

KUBA napisał(a):Proste sterowanie odbywało się za pomocą przerobionych automatów schodowych z tego co udało mi się dowiedziec.Koła zębate zaczepiały o odpowiednie mikrowyłączniki które były odpowiednio wstawione.


Moje przypuszcenie się potwierdza. W sposób mechaniczny realizowano przecież bardziej skomplikowane systemy sterowania chociażby w domowej pralce.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 4 sierpnia 2007, 11:39

Krzysiek napisał(a):
KUBA napisał(a):Proste sterowanie odbywało się za pomocą przerobionych automatów schodowych z tego co udało mi się dowiedziec.Koła zębate zaczepiały o odpowiednie mikrowyłączniki które były odpowiednio wstawione.


Moje przypuszcenie się potwierdza. W sposób mechaniczny realizowano przecież bardziej skomplikowane systemy sterowania chociażby w domowej pralce.


Faktycznie, pewnie chodzi o pralki Wiatka, Luny też chyba tak miały.

Co do układów scalonych, to miałem na myśli automaty Moore'a (http://pl.wikipedia.org/wiki/Automat_Moore%27a), gdzie stany zmieniają się kolejno i cyklicznie w takt zegara, a każdemu stanowi odpowiada konfiguracja świecenia (określenie, które rurki świecą, które nie świecą). Byłby też układ kombinacyjny (http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_kombinacyjny), który podanemu numeru stanu na wyjściach (jest ich tyle, ile elementów świecących) przyporządkowuje na każdym wyjściu 0 lub 1 (0 - element nie świeci, 1 - element świeci).

Jakby kogoś bardziej interesowały tego typu układy, to daję linki do info:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Elektronika_cyfrowa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Teoria_automat%C3%B3w
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 4 sierpnia 2007, 13:01

Jak obiecałem Następna partia neonów :D Zapraszam na stronę http://bialostockieneony.pl.tl tam jest więcej fotek.
Załączniki
n3.jpg
Nie dzialający neon PZM swojego czasu znakomicie zmieniały się na nim pojazdy (niestety nikt nie pamięta barwy świecenia)
n3.jpg (34.96 KiB) Przeglądane 11670 razy
n2.JPG
Niedawno wyremontowany neon Księgarnia
n2.JPG (64.04 KiB) Przeglądane 11670 razy
n1.JPG
Największy i zarazem najstarszy neon w Białymstoku Domu Handlowego CENTRAL rozciągająca się wielka kolorowa tęcza widoczna jest z daleka :)
n1.JPG (21.12 KiB) Przeglądane 11681 razy
Ostatnio edytowano 9 maja 2008, 21:10 przez KUBA, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 4 sierpnia 2007, 13:23

Ciekawy jest ten neon PZM. Niestety tego typu konstrukcji "na siatce" pozostało mało. Były nietrwałe. Gdy rurki są porozbijane ciężko nawet wywnioskować co to było.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez OURW » 8 sierpnia 2007, 11:03

Kiedyś świecił na zielono:

Obrazek

Zdjęto go 2 dni po zrobieniu tego zdjęcia :cry:
Ostatnio edytowano 17 sierpnia 2007, 18:24 przez OURW, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 9 sierpnia 2007, 22:31

Często możemy spotkać jedynie szczątki neonów:
Obrazek
Spotkałem się też z ciekawym zagospodarowaniem starego neonu. W budynku mieściło się kiedyś kino, zaadaptowano go na sklep, na szczęście nie usunięto neonu. Napis "Kino Wanda" nie świeci ale poniżej dobudowano napis "Delikatesy Wanda" utrzymany w tym samym stylu. Wykorzystano też ozdobne pierścienie ze starego neony, świecą one i obecnie.
Obrazek

Na stronce dodałem dwa kolejne neony. Neon "Krakowskie Pogotowie Ratunkowe" jeszcze niedawno świecił, jak jest obecnie nie wiem, muszę kiedyś sprawdzić. Neon "Pawilon Handlowy" spotkałem w Makowie Podhalańskim. Równiez nie wiem czy świeci.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 17 sierpnia 2007, 12:07

O ile sobie przypominam, w niektórych neonach końcówki rurki (tam, gdzie są elektrody) świeciły na niebiesko, mimo, że cała rurka świeciła na inny kolor.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 18 sierpnia 2007, 21:22

Ostatnio przez przypadek pofociłem trochę neonów w Poznaniu. Myślę, że Krzysiek umieści je na swojej stronie. Załączam wszystkie zdjęcia neonów, jedno niestety trochę poruszone (na wyświetlaczu fona nie było widać poruszenia). Zdjęcia w oryginalnej postaci, bez żadnej obróbki.

Link do neonów:
http://rapidshare.com/files/49821242/Neony.rar.html

Jeśli chodzi o neon "Apteka", którego zdjęcie zamieściłem wcześniej, to ten neon świeci do dzisiaj, widziałem go z daleka.

Jeśli chodzi o niebieskie końcówki, to rzeczywiście tak jest, ale tylko w niektórych kolorach neonów. W białych, różowych, fioletowych są, w czerwonych, zielonych nie ma.

Wygląda na to, że neony wykonywano i wykonuje się w dwojaki sposób (nieraz w jednym neonie miesza się obie technologie):
1. Barwę neonu określa się przez jednoczesny dobór kolor szkła rurki i rodzaju gazu wypełniającego.
2. Rurkę wypełnia się oparami rtęci (tak, jak świetlówka), a kolor określa się przez dobór luminoforu
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 22 sierpnia 2007, 20:06

Oto kolejny neon AUTO SERVICE
Załączniki
servis.JPG
servis.JPG (28.07 KiB) Przeglądane 11552 razy
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 22 sierpnia 2007, 21:08

Jestem ciekawy czy świeci w nocy :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości