Bąbelki w neonach

Wszystko o neonach

Bąbelki w neonach

Postprzez andrzejlisek » 8 sierpnia 2009, 16:28

Nie wiem, jak to nazwać, nazywam tak, jak to przypomina.

Mianowicie, w Poznaniu w klubie Deep jest neon reklamowy jakiegoś piwa i jednym z elementów są rurki bez luminoforu (nie widać, czy szło jest przezroczyste, czy barwione). Te rurki świecą na czerwono (gaz w środku to zapewne neon).

Rzecz w tym, że nie jest równe światło, tylko jakby "pęcherzyki" świetlne jeden za drugim, raz stoją, raz przepływają w jedną stronę, a raz w drugą stronę, po prostu nie jest stabilne.

W rzeczywistości te "pęcherzyki" są lepiej widoczne niż na fotce. Te ciemne plamki to jest brud.

W tej konstrukcji były też białe elementy (rurka z luminoforem), to one były stabilne.

Co może być przyczyną?

Do tych, co maja neony w domu: Czy u Was w rurce z neonem mieliście podobna sytuację?

Ciekawe, czy to jest zużycie rurki, czy błąd w dobieraniu transformatora (trafo się dobiera do długości rurek) czy coś jeszcze innego.
Załączniki
Neon-.JPG
Neon-.JPG (18.84 KiB) Przeglądane 7379 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez KaszeL » 9 sierpnia 2009, 01:59

Mam podobny efekt w moim neonie o średnicy 10mm. Dzieje się tak chwilę po włączeniu - nie wiem dlaczego.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez andrzejlisek » 23 sierpnia 2009, 23:47

Byłem tam ponownie, te bąbelki są od jednego końca rurki do mniej więcej połowy, przy czym nie ma wyraźnej granicy. Tam są dwie czerwone rurki, jedna z nich prawidłowo świeci, a w drugiej bąbelki nawet po godzinie, czy dwóch nie znikają.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez Ziom8 » 30 sierpnia 2009, 14:22

andrzejlisek napisał(a):Nie wiem, jak to nazwać, nazywam tak, jak to przypomina.

Mianowicie, w Poznaniu w klubie Deep jest neon reklamowy jakiegoś piwa i jednym z elementów są rurki bez luminoforu (nie widać, czy szło jest przezroczyste, czy barwione). Te rurki świecą na czerwono (gaz w środku to zapewne neon).

Rzecz w tym, że nie jest równe światło, tylko jakby "pęcherzyki" świetlne jeden za drugim, raz stoją, raz przepływają w jedną stronę, a raz w drugą stronę, po prostu nie jest stabilne.

W rzeczywistości te "pęcherzyki" są lepiej widoczne niż na fotce. Te ciemne plamki to jest brud.

W tej konstrukcji były też białe elementy (rurka z luminoforem), to one były stabilne.

Co może być przyczyną?

Do tych, co maja neony w domu: Czy u Was w rurce z neonem mieliście podobna sytuację?

Ciekawe, czy to jest zużycie rurki, czy błąd w dobieraniu transformatora (trafo się dobiera do długości rurek) czy coś jeszcze innego.


widziałem coś w takim stylu u mojej cioci tylko że tam to był niebieski kolor fajnie to wygląda naprawdę :mrgreen: :D
Ziom8
 

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez jabol79 » 14 listopada 2010, 16:22

Możliwe że to wina zasilania rurki prądem o wysokiej częstotliwości, ewentualnie efekt niezbyt równomiernej temperatury na jej końcach ... trudno wyczuć ;)
Rtęć jest GIT.... Bo jest GIT i tyle :P ( chętnie przygarnę wszelkie bezdomne oprawy i źródła światła :) )
Avatar użytkownika
jabol79
 
Posty: 116
Zdjęcia: 49
Dołączył(a): 7 sierpnia 2009, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez cieszyn » 14 listopada 2010, 17:16

A może ktoś by ten efekt nagrał na filmie i pokazał ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez mosfetkiler » 3 listopada 2011, 14:08

Może to nie do końca bąbelki ale też wygląda ciekawie:
http://www.infogr.ch/roehren/graetz/default.htm
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez andrzejlisek » 3 listopada 2011, 19:07

mosfetkiler napisał(a):Może to nie do końca bąbelki ale też wygląda ciekawie:
http://www.infogr.ch/roehren/graetz/default.htm


Ciekawe. Nie wiedziałem, że da się tak zbudować lampę wyładowczą, że działa, jak dioda (pomijając efekt prostownikowy spotykany w zużytych lampach).

Gaz wewnątrz rurki to chyba ten sam, co jest spotykany w kulach plazmowych.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez Lampka » 18 grudnia 2011, 20:12

Ten efekt przesuwania się jakby bąbelków spotykany jest też w świetlówkach, wygląda to jakby przez jej długość przechodziły takie promyki światła. Najlepiej widać to na układach elektronicznych, albo jak świetlówka na dławiku świeci słabo.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Bąbelki w neonach

Postprzez eprzemeks » 20 października 2012, 21:50

Przepraszam za wykopaliska, ale na pytanie w pierwszym poście jeszcze nie odpowiedziano.
Te "bąbelki" wynikają z czegoś, co nazywa się "średnią drogą swobodną". Upraszczając chodzi o to, że elektrony przyspieszane w polu elektrycznym, maja za małą energię, żeby zjonizować gaz zawarty w rurce, natomiast w miejscu "bąbelka świetlnego" elektrony mają już wystarczająco dużo energii, by przekazać ją cząsteczkom gazu, natomiast gaz emituje tą energię w postaci światła. Ten efekt spowodowany jest za dużą ilością cząsteczek gazu (elektrony wszystkie naraz tracą energię), czyli za dużym ciśnieniem.
eprzemeks
 

Następna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości