neony ale te prawdziwe

Wszystko o neonach

neony ale te prawdziwe

Postprzez litak1 » 26 września 2011, 23:17

Witam wszystkich
Jestem tu nowy więc wybaczcie wszelkie niedociągnięcia.
Mam do was kilka pytań,ale narazie zacznę od jednego.
Interesują mnie neony ale te prawdziwe w których kolor daje jarzące się wyładowanie w czystym szkle, gdzie można obserwować piękne ewolucje zjonizowanego gazu :D.Ale do rzeczy czy nie macie gdzieś lub czy ktoś nie produkuje takich neonów ale z gazami kryptonem ,ksenonem, argonem bez rtęci, helem, wodorem może jeszcze innymi gazami ,które miałyby różne kolorki bez żadnych dodatków w postaci barwionego szkła i luminoforu Szczególnie zależy mi na zielonym bo taki chyba też gdzieś widziałem.
pozdrawiam wszystkich "uzależnionych" od źródeł światła szczególnie tych wyładowczych
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez andrzejlisek » 2 października 2011, 22:19

Z jakiej miejscowości jesteś? W Poznaniu jest jedna firma, która się tym zajmuje i myślę, że wykona neon przezroczysty z dowolnym gazem.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez litak1 » 9 października 2011, 21:54

Ja jestem z okolic Wadowic, ale dzisiaj można wszystko przesłać także niema problemu. Pytanie jest takie jak cenią sobie takie specjalne zamówienia. Ja np. robiłem sobie w firmie Kapilar przezroczysty prosty neon o fi 18mm długości 160 cm, tak jako oświetlenie dekoracyjne do mieszkania, wykonanie dość ładne koszt 100 zł, więc jeszcze nie tak drogo. Niestety koszt pakowania i przesyłki drugie tyle, ale było pewne że dojedzie w całości. Interesuje mnie taki sam neon tylko z gazem kryptonem bo ma chyba najładniejszą barwę światła- jaki byłby koszt. Najlepiej byłoby mieć namiar na taką firmę i wysłać do nich zapytanie.Wiem że rurki spektralne są bardzo drogie mimo że są małe, a cena zależy w głównej mierze od gazu wypełniającego.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez KaszeL » 9 października 2011, 22:44

W Poznaniu zapomnij. Właściciel firmy nie jest zainteresowany takimi małymi pracami. Bez projektu nie chce nawet rozmawiać. Pociągnięty za język podczas odbierania wcześniej złożonego zamówienia wymiguje się problemami technicznymi. Ichnia maszyna pozwala na podłączanie butli z gazami technicznymi o pojemności o ile dobrze pamiętam 1l minimum. Takie butle mają szklane zawory, tłuczone po podłączeniu do maszyny. Zatem raz podłączona musi zostać opróżniona do zera, albo po prostu marnujesz resztę gazu. Jeśli kupisz 1l kryptonu, to pewnie będą w stanie coś zdziałać. Obawiam się jednak, że to nie będzie ekonomicznie uzasadnione. Złożyłem u nich zamówienia na proste rurki z Ar/Hg i Ne w sumie kosztowało mnie to kilkaset złotych. Pomimo, że świecą dobrze, to wykonanie teraz mogę określić na dostateczne. Spawy szkła są średniej jakości, zdarza się przypalony luminofor, elektrody bywają nie w osi. Używają niestety maszyn z poprzedniej dekady jak i starych technik, a być może się nie przyłożyli do roboty. Trudno mi powiedzieć. Pierwotnie byłem bardzo zadowolony, ale jak obejrzałem robotę innych, to zmieniłem nieco zdanie.

Mam też pewne doświadczenia z firmą z Krakowa. Pierwsze jednostkowe zamówienie wykonali znacznie lepiej niż firma z Poznania. Spawy są znacznie lepszej jakości, elektrody prościutkie, żadnych przypaleń luminoforu - ale to były zwykłe rury Ar/Hg i Ne. Pan z którym mailowałem bardzo uprzejmy, chętnie rozmawia o aspektach technicznych. Przy pierwszym zamówieniu wspominał, że eksperymentują z rurami z kryptonem (ksenon jest niestety chyba za drogi). Przy drugim zamówieniu zgodził się na wykonanie rurek z kryptonem. To była niestety porażka. Szkło dostałem całe, ale świeci to po prostu beznadziejnie słabo. Wielokrotnie słabiej niż same pary rtęci (a takie rurki też mam). Zgłosiłem zastrzeżenia w wykonaniu, a w odpowiedzi dostałem informacje, że wszystko jest wykonane technicznie prawidłowo. Spawy są w porządku, rury dobrze odpompowane, dobrze przepłukane, elektrody dobrze dobrane. Tylko nie świeci jak trzeba z jakiegoś dziwnego powodu. Pierwotnie Pan twierdził, że są gotowi do realizacji zamówień na rury z kryptonem (sami z tym eksperymentowali wcześniej), ale po tym moim średnio udanym zamówieniu stwierdził, że to był tylko eksperyment i nigdy nikomu nie poleci komercyjnego zastosowania. Po całej sprawie został pewien niedosyt niestety.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez andrzejlisek » 12 października 2011, 18:35

KaszeL: Czy wiesz może, ile metrów rury można zrobić z jednej butli gazu? Wtedy to można oszacować, jak duży neon trzeba zamówić, żeby jego wykonanie się opłacało.

Co do wykonania rur w Poznaniu, to czy przy innych neonach robili podobnie, czy w tym przypadku szczególnie słabo zrobili?

Co do rur kryptonowych z Krakowa, to jak sam mówisz, dopiero z tym eksperymentują, więc myślę, że jest możliwe, że ten gaz ma inne właściwości fizyczne i dlatego tak słabo świeci mimo bardzo dobrze zrobione rury. Może tu inne ciśnienie gazu lub inne napięcie zasilania? Rozumiem, że jak już są dwa parametry o nieznanej wartości, to bardzo ciężko dojść do optymalnych wartości. Rozumiem, że jako klient, masz prawo nie znać technicznych szczegółów dotyczących wytwarzania takich lamp, tylko chodzi o to, żeby dobrze świeciło, więc miałeś pełne prawo złożyć reklamację, zakładając, że tym razem coś nie wyszło przy wykonaniu. Może dopiero, jak dojdą do optymalnych parametrów, gdzie krypton będzie dobrze świecić, będą wykonywać komercyjnie.

Czy same pary rtęci w neonie świecą bardziej jak świetlówka bez luminoforu, czy bardziej, jak LR?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez litak1 » 21 października 2011, 22:41

Kolego Kaszel a czy mógłbyś zrobić zdjęcia transparentnych nie barwionych neonów z wszystkimi rodzajami gazów jakie masz, jeśli by się udało na jednym zdjęciu jedna koło drugiej, i koniecznie żeby połączyć je szeregowo. Wtedy można ocenić moc świecenia i kolor poszczególnych gazów na jednym prądzie. Piszę tak dlatego, że mailowałem z pewną firmą z Krakowa i odpisali że mogą zrobić mi neony z wszystkimi szlachetnymi gazami, tylko jak mi napisali, że rury z kryptonem czasem perełkują i plazma w nich się dziwnie rozdziela - tak to określił oraz że ciężko wyliczyć spadki napięć a także dobrać odpowiedni prąd. O słabym świeceniu nie wspomniał choć to jest powiązane z prądem . Napisał mi również że jak wezmę wiecej kolorów to mi nawet taniej policzą - to dla mnie trochę dziwne bo ja pisałem wyraźnie że potrzebuję tylko neony bezbarwne każdy z innym gazem a to przecież duży kłopot tym bardziej że chcę pojedyncze rury 1.50m fi 18mm kazda z innym gazem. Noi teraz się zastanawiam czy warto to robić jak to ma tak marnie świecić.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez litak1 » 10 marca 2012, 11:08

taka "piąteczka" mi się marzy tylko w postaci rur 1.5 metrowych i 18mm średnicy
Obrazek
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez trojmiejski » 10 marca 2012, 14:03

Czemu argon ma taki różowawy odcień? Z tego co wiem czysty argon świeci na niebiesko.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: neony ale te prawdziwe

Postprzez litak1 » 10 marca 2012, 14:37

Argon napewno niema takiego światła, ale jakość zdjęcia jest zła (neon i hel mocno prześwietlone, nie widać wyładowania) fałszuje przez to troche kolory, pozam tym w sąsiedztwie znajduje się neon który swoim światłem oświetla rurkę z argonem, widać to szczególnie na podkładce z opisem gazu. Argon świeci bladofiotetowo niemniej jednak czasami ma trochę czerwieni ale to zależy w dużym stopniu od ciśnienia gazu
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice


Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości