Jarznik z MIX-F 160W @ work

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez lampa123 » 13 września 2008, 20:01

Odpaliłem jarznik z MIX'a 160W Polamp'u.
Zakryte kubkiem (hamuje UV)
Obrazek
A teraz z bliska!
Obrazek
I ujęcie nr.2
Obrazek
UZ: 2xFL4000 = 80W
Fajnie odpala, takie dwa łuki obracają się obok siebie, a następnie się złączają i jest wyładowanie właściwe :lol:
P.S. Przy tym doświadczeniu przez przypadek odkryłem, że zbyszko "3 pomarańcze, brzoskwinie" świeci na zielono :twisted:
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez KaszeL » 13 września 2008, 20:50

Ten kubek to chyba nie koniecznie hamuje UV :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez lampa123 » 13 września 2008, 21:21

Trudno :D
Ważne że mam takie poczucie :lol:
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez DocBrown » 13 września 2008, 22:26

Super foty, ja nigdy nie zauważyłem tańczących obok siebie łuków, które we właściwy sie łączą, ale możliwe, że tylko przy małej mocy jarzniku to wystąpi, co do hamowania UV, to każde szkło z wyjątkiem kwarcowego hamuje, ja kiedyś świeciłem jarznikiem zamontowanym w słoiku i nic mi się nie stało, a długo dość to świeciło :)
DocBrown
 

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez cieszyn » 13 września 2008, 22:29

Jarznik z MIX-F 160W @ work
przez lampa123 13 września 2008, 21:01

Odpaliłem jarznik z MIX'a 160W Polamp'u.
Zakryte kubkiem (hamuje UV)
a skąd wiesz ???
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez DocBrown » 13 września 2008, 22:31

Można łatwo sprawdzić, czy np słoik zatrzymuje UV.
Ja miałem jarznik zamknięty szczelnie w słoiku, gdyby słoik przepuszczał UVC (najbardziej szkodliwe), to byłoby w całym pokoju po chwili pracy czuć ozon, a nic takiego nie zaszło, natomiast UVB powoduje, że biała kartka papieru (może być zwykła A4) świeci wyraźnie na niebiesko, także takie zjawisko nie miało miejsca, tak więc szkodliwe UV zostało zatrzymane, pewno śladowe ilości UVA się wydostawały, ale akurat to promieniowanie nie jest szkodliwe na tyle, by coś złego zrobić.
DocBrown
 

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez cieszyn » 13 września 2008, 22:36

DocBrown napisał(a):Można łatwo sprawdzić, czy np słoik zatrzymuje UV.
Ja miałem jarznik zamknięty szczelnie w słoiku, gdyby słoik przepuszczał UVC (najbardziej szkodliwe), to byłoby w całym pokoju po chwili pracy czuć ozon, a nic takiego nie zaszło, natomiast UVB powoduje, że biała kartka papieru (może być zwykła A4) świeci wyraźnie na niebiesko, także takie zjawisko nie miało miejsca, tak więc szkodliwe UV zostało zatrzymane, pewno śladowe ilości UVA się wydostawały, ale akurat to promieniowanie nie jest szkodliwe na tyle, by coś złego zrobić.


Hm, czy ja wiem ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez DocBrown » 13 września 2008, 22:38

Gdyby tak było, to nie produkowali by tych czarnych rtęciówek i świetlówek :twisted:
DocBrown
 

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez elek » 13 września 2008, 22:45

Większość szkieł przepuszcza UV do około 350nm, bardzo czyste szkło kwarcowe dochodzi do około 160nm a zakres UV kończy się na około 10nm i przechodzi w promieniowanie rentgenowskie, przy UVA energia fotonu to około 3-4eV a to już wystarcza żeby niektóre wiązania chemiczne zniszczyć tak więc nawet UVA jest szkodliwe ale w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż np. UVC, tlen zaczyna blokować UVC przy około 200nm tworząc ozon.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jarznik z MIX-F 160W @ work

Postprzez DocBrown » 13 września 2008, 22:52

Wiadomo, że każde UV jest szkodliwe, jednakże UVA w najmniejszym stopniu, tak więc, by narazić sie na jakieś konsekwencje zdrowotne, to trzeba by naprawdę długo świecić takim czymś, a ja dłużej jak godzinę nie świeciłem jarznikiem zamkniętym w słoiku, pozatym nie patrzyłem się na niego bezpośrednio z bliska, tak więc, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności nic złego się nie stanie, gdy jarznik osłoni się słoikiem albo kubkiem :)
DocBrown
 

Następna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości