Zjawisko "ciemności na dworze"

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Zjawisko "ciemności na dworze"

Postprzez andrzejlisek » 25 grudnia 2008, 02:01

Nie wiem, jak nazwać to zjawisko i czy jest ono powszechne, ale u mnie występuje:

Wchodzę do dowolnego pomieszczenia w ciągu dnia. Bardzo ważne jest, żeby światło dzienne (naturalne) nie miało dostępu do tego pomieszczenia, ani nie było z niego widoczne. Rodzaj lamp i poziom oświetlenia wewnątrz pomieszczenia bez znaczenia.

Dobrze by było (co jednak nie ma kluczowego znaczenia dla wystąpienia efektu, ale może go nieco poprawić), żeby w pomieszczeniu nie było widocznych zegarów (może być zegarek na ręce, ale na niego nie spoglądamy).

Takie warunki spełnia np. sala w kinie, sala wykładowa z fizyki, jak są pozasuwane metalowe żaluzje zewnętrzne (np. w celu wykonywania doświadczeń wymagających całkowitej ciemności).

Sprawa wygląda tak. Wchodzę do pomieszczenia, przebywamy w nim jakiś czas, minimum 1.5-2 godziny. Wtedy, zanim wyjdę z pomieszczenia, wyobrażam sobie, jak jest na dworze. Mam wtedy silne wrażenie, że na dworze jest ciemno, jest wieczór. Dopiero w momencie wyjścia z pomieszczenia (a właściwie zobaczenia światła dziennego) zdaję sobie sprawę, że na dworze jest jasno.

Natomiast nocą, jak się wejdzie do nocnego klubu, czy dyskoteki (w sumie jedno i drugie to jest chyba to samo :-)), gdzie pomieszczenie również jest pozbawione okien, to zjawisko też chyba występuje, ale nie jest odczuwalne, bo wtedy na dworze rzeczywiście jest ciemno.

Czy ktoś wie, co może być przyczyną opisanego zjawiska?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zjawisko "ciemności na dworze"

Postprzez DocBrown » 25 grudnia 2008, 13:10

Znam to zjawisko, masz rację, że jak się za dnia posiedzi na sali kinowej to sie ma wrażenie, że na zewnątrz jest ciemno, jednak nie mam pojęcia skąd to zjawisko się bierze, co do tego, że zegarki ten efekt niwelują, to nie zgadzam się z tym :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Zjawisko "ciemności na dworze"

Postprzez Michal » 26 grudnia 2008, 00:06

Poprostu wzrok się przyzwyczaja do ciemności i dlatego odnosimy wrażenie,że np.na zewnątrz jest ciemno.Co do nocnych klubów i dyskotek to przyczyną takiego zjawiska jest zaburzenie sprawności organizmu na skutek zbyt dużej ilości wypitego alkoholu lub przyjęcia wysokiej dawki środków odurzających. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Zjawisko "ciemności na dworze"

Postprzez swietlik » 26 grudnia 2008, 15:34

Pamiętam jak raz byłem na imprezie. Wszedłem do Ekwadoru o 20 a wyszedłem o 7rano :mrgreen:...
W obu wypadkach na dworze było jasno a w klubie ciemno i też miałem dziwne uczucie :lol: :lol: :P
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zjawisko "ciemności na dworze"

Postprzez neon44 » 26 grudnia 2008, 18:36

swietlik napisał(a):Pamiętam jak raz byłem na imprezie. Wszedłem do Ekwadoru o 20 a wyszedłem o 7rano :mrgreen:...
W obu wypadkach na dworze było jasno a w klubie ciemno i też miałem dziwne uczucie :lol: :lol: :P


Oj to musiałeś dużo wypić :mrgreen:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk


Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości