MH do rzutnika

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

MH do rzutnika

Postprzez andrzejlisek » 28 stycznia 2009, 03:03

Planuję zmienić swój rzutnik na inny, który nie jest domowej roboty, tylko całkiem niezłym (jak na moje potrzeby) rzutnikiem wyprodukowanym seryjnie.

Ten rzutnik jest tani, jak dobrze pójdzie, to jeszcze w tym tygodniu będę go mieć.

Ale już wiem, że jako lampę zastosowano w nim żarówkę halogenową 35W z odbłyśnikiem, typu MR-16. Co więcej, producent przewidział użycie rzutnika obiektywem do góry, co oznacza, że optyka i matryca wytrzymuje cale ciepło żarówki (a właściwie to, które nie jest wywiane na zewnątrz przez wentylator). A ponieważ ciepło zawsze idie do góry, to przy ustawieniu pionowym, leci prosto na matrycę LCD.

Oglądałem obraz z tego projektora (na oryginalnej żarówce) i wcale nie jest on zły.

Ponieważ jeszcze tego urządzenia nie mam, to nie wiem, czy w im w ogóle coś da się zrobić, jak wygląda wewnątrz, ale już zapytam o pewne sprawy.

Ponieważ zastosowano żarówkę, myślę, że nie powinno być problemu z uruchomieniem rzutnika bez niej, w przeciwieństwie do projektorów komputerowych, których uruchomienie z niestandardową lampą jest trudne, o ile się da (zależy od tego, jak dany model jest zrobiony).

Planuję zastosować lampę metalohalogenkową. Posiadam taką o mocy 150W z RX7s, taką, która ma trzonek z obu stron i wkłada się ją pomiędzy sprężynujące końcówki uchwytu w oprawie.

Jednak wydaje mi się, że do tego celu najlepsza byłaby lampa typu PAR o średnicy podobnej do oryginalnej żarówki. Takie lampy mają moc 35W, chyba 70W może tez, w każdym razie 150W są już większe i może się nie zmieścić. Tylko wydaje mi się, że takie lampy będą drogie.

Jeszcze są lampy z trzonkiem G12, taka wydawałaby się lepsza od lampy z trzonkiem RX7s, tu też bym rozważał, czy 70W, czy 150W.

Przy montażu lampy innej niż PAR, zastosowałbym odbłyśnik wyjęty z rzutnika do slajdów.

Posiadam dławiki do wszystkich wymienionych mocy (35,70 i 150), więc z zasilaniem nie będzie problemu.

Cel tego całego majstrowania jest jeden: zwiększyć, w miarę możliwości, jasność projektora. Rzecz jasna, nie oczekuję jasności na poziomie 2000 lumenów (nawet 1000 się nie wyciągnie), ale, jeżeli można chociaż trochę zwiększyć jasność, to czemu by tego nie zrobić.

W takim razie przechodzę do pytania, od którego zależy, jaką lampę można w ogóle rozważać:

Wiedząc, że lampy metalohalogenkowe mają prawie 5-krotnie większą skuteczność niż lampy żarowe, wydaje mi się, że mają również mniejszą emisję ciepła niż żarówki. Ale to nie zmienia wątpliwości, że zawsze jakaś emisja jest, więc to też trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze mocy lampy.

Którą moc (35,70,150W) można wstawić w miejsce halogena 35W, żeby nie ryzykować przegrzania i uszkodzenia sprzętu?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez KaszeL » 28 stycznia 2009, 08:33

Myślę, że w zasadzie tylko i wyłącznie 35W.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez DocBrown » 28 stycznia 2009, 11:37

Ja bym tam wpakował metahalogena 35W, będzie wielekroć jaśniej niż przy żarówce, spróbuj też coś wykombinować, aby projektor nie musiał pracować obiektywem w górę, wtedy matryca LCD będzie dostawać mniej ciepła :)
DocBrown
 

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez andrzejlisek » 28 stycznia 2009, 15:10

Obiektywem do góry nigdy nie będzie pracować, nie przewiduję takiego użycia.

Oglądałem w paru sklepach internetowych lampy 35W i są tylko PARy i G12. PAR o mocy 70W już jest większy i może się nie zmieścić. ogólnie PAR kosztuje ponad 200 zł, a więc trochę za drogo, natomiast ta druga kosztuje 120-150 zł, więc w ostateczności możnaby taką rozważać. Oczywiście interesuje mnie temperatura z zakresu 4000-6000K.

Czy istnieje 35W w wersji z innymi trzonkami niż G12, bo ja nie widziałem, może nie ma takich?

A w tych lampach, jak by to było ze szkłem hamującym ciepło?

Kiedyś miałem taką szybę, która hamowała promienie cieplne, jak testowałem z zwykłą żarówką 60W to ręką z odległości 10 cm wyczuwało się różnicę, czy żarówka świeci (i grzeje) bez szyby, czy przez szybę.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez KaszeL » 28 stycznia 2009, 16:28

Jest jeszcze G9.5, GX12 (taki jak halogen 230V) no i oczywiście E27 (np. lampy CDM-R).
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez Gamaliel » 28 stycznia 2009, 21:54

Metahalogen może być zbyt jasny. 35W to max, a i tak może zalać wszystko światłem. Pozatym rozumiem że masz układ zapłonowy do takiej lampy?
Gamaliel
 
Posty: 71
Dołączył(a): 21 stycznia 2008, 21:06

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez andrzejlisek » 28 stycznia 2009, 22:22

Gamaliel napisał(a):Metahalogen może być zbyt jasny. 35W to max, a i tak może zalać wszystko światłem.


Czy mogę rozumieć to tak, że jak się wyświetli czarny kształt, to na ścianie przy silnej lampie wyjdzie szary?

Gamaliel napisał(a):Pozatym rozumiem że masz układ zapłonowy do takiej lampy?


Jestem w posiadaniu statecznika 35W (nie jest do świetlówek 36W), jakiś zagraniczny (chyba niemiecki), oraz IDS 4.1.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez andrzejlisek » 1 lutego 2009, 16:51

Przeglądałem trochę Allegro i internet, lamp MH 35W na Alledrogo brak, tylko znajdowałem w ofertach niektórych sklepów.

Jednak trafiłem na lampy ksenonowe samochodowe. Te lampy, z którymi się spotkałem, mają również moc 35W. Sprzedawane są zawsze w zestawie 2 przetwornice i 2 lampy. Finansowo, jedna lampa razem z przetwornicą wychodzi taniej niż jedna lampa MH 35W G12 bez dławika i zapłonnika.

Mam jednak kilka pytań:
- Czy produkuje się lampy samochodowe o mocach innych niż 35W?
- Czy lampy ksenonowe mogą świecić trzonkiem do góry lub w dół (w samochodzie są zwykle trzonkiem w bok)?
- Czy w sklepach z częściami samochodowymi zdarza się (na Allegro nie widziałem), że mozna kupić jedną lampę i jedną przetwornicę?
- Czy można powiedzieć że strumień świetlny oraz temperatura lampy samochodowej i zwykłej MH tej samej mocy są te same?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2009, 18:53

Coś kiepsko szukasz Andrzej :)

Lampy MH 35W:
http://allegro.pl/item527379166_philips ... _g8_5.html
http://allegro.pl/item542132360_philips ... 2_g12.html
http://allegro.pl/item540358354_osram_p ... w_wdl.html
http://allegro.pl/item544166471_lampa_z ... _eres.html

Xenon samochodowy, pierwsza z brzegu aukcja:
http://www.moto.allegro.pl/item53961419 ... xpres.html
tego jest na allegro na prawdę masa.

Odpowiadając na twoje pytania.
ad1. Nie widziałem xenonów samochodowych innych mocy niż 35W
ad2. Te lampy mogą pracować tylko w poziomie
ad3. Jasne że można, na allegro jest pełno
ad4. Nie bardzo. To zupełnie inne lampy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Temperatura cieplna lamp wyładowczych

Postprzez andrzejlisek » 1 lutego 2009, 19:23

Myślałem, że każda lampa MH ma w tytule aukcji słowo "metalohalogen", "metalohalogenkowa", "metalohalogenowa" (przy czym ostatnie słowo jest błędne).

Myślałem, że jak ktoś chce coś sprzedać, to musi zminimalizować wysiłek szukającego do minimum.

Teraz już wiem, jak szukać, raczej chyba wezmę MH, na pewno (chłodno)biały, ciepłobiały do rzutników obrazu się słabo nadaje.

KaszeL napisał(a):Xenon samochodowy, pierwsza z brzegu aukcja:
http://www.moto.allegro.pl/item53961419 ... xpres.html
tego jest na allegro na prawdę masa.

Chodziło o sprzedaż razem z przetwornicą
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Następna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości