Kamery internetowe - rzecz przemilczana, ale bardzo ważna

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Kamery internetowe - rzecz przemilczana, ale bardzo ważna

Postprzez andrzejlisek » 10 lipca 2009, 15:22

Bardzo możliwe, że niektórzy z Was posiadają kamerę internetową, taką do komputera ze złączem USB.

Przykładowo, producent podaje, że kamera nagrywa 30fps w rozdzielczości 640x480. Ale nie podaje, że nagrywa tyle, ale pod warunkiem, że natężenie oświetlenia jest wysokie. Nawet, jak kamera ma diody świecące, to jest to zdecydowanie za mało. Ta sprawa powtórzyła się w 4 różnych kamerach (dwie miałem w rękach, trzecia u kolegi, a co do czwartej to wyciągnąłem informacje od sprzedawcy na allegro, który prowadzi sprzedaż kamer i pisze, że ma jedną z lepszych kamer na rynku). Sprawa polega na tym, że jak natężenie oświetlenia jest niższe niż wymagany poziom, to kamera nagrywa z mniejszą ilością klatek na sekundę. Nawet, jak w programie ustawi się nagrywanie 30FPS to otrzymamy film nagrany z częstotliwością nawet poniżej 10FPS. Im mniejsze natężenie oświetlenia, tym mniejszy FPS.

Żeby było jeszcze śmieszniej, to zauważyłem następujące fakty:
- Najtańsza kamera do telewizji przemysłowej nie posiada tej wady
- W miesięcznikach komputerowych, jak jest artykuł o kamerach, to ta sprawa w ogóle nie jest wspominana, ani badana
- Jak producent podaje FPS kamery, to nie podaje natężenia oświetlenia, przy którym ta kamera rzeczywiście nagrywa tyle FPS
- Nie widziałem aukcji z kamerą internetową, w której ta sprawa byłaby wspominana
- W sterownikach kamer (przynajmniej tych, które miałem) nie można tak ustawić parametrów, żeby kamera nagrywała ze stałą częstotliwością bez względu na natężenie oświetlenia

Kiedyś pierwszą kamerę internetową kupiłem na Allegro i przeżyłem pewne rozczarowanie z powodu właśnie tej sprawy. Od tego momentu zacząłem się tym interesować, bo to na pewno nie jest to rzecz, którą można pominąć przy zakupie kamery (chyba, że planujemy filmować nią tylko bardzo dobrze oświetlone miejsca).

Czy ktoś coś podobnego zauważył?
Czy ktoś posiada(ł) taką kamerę?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Kamery internetowe - rzecz przemilczana, ale bardzo ważna

Postprzez Utilizer » 20 lipca 2009, 12:45

nie mam kamery internetowej ale słyszałem o tym problemie
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39


Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości