Blad energetykow???

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Re: Blad energetykow???

Postprzez LukaszO » 1 sierpnia 2011, 23:55

Jesteś pewny, że N? Jeśli faktycznie dochodzi L1, L2, L3 i N to jest klasyczny układ TT i na żadną wspólną uziemioną szynę wejść nie ma prawa! Pewnie chodziło Ci o TNC, czyli nie N tylko PEN :) Jeśli PEN to faktycznie wchodzi na wspólną szynę i dzieli się na N i PE, gdzie PE jest (powinno być) uziemione w budynku przez GSW.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blad energetykow???

Postprzez amisiek » 2 sierpnia 2011, 00:19

opisali jako N, ale sam wiesz jak to wygląda...
Edit - już wiem dlaczego - kiedyś nie rozróżniali PE i N. Jeśli instalacja pochodzi z tamtego okresu to ma dodatkowo oznaczenia R,S,T - i faktycznie tak tam było! Czyli byłoby to TNC, rozdział PE i N w takim miejscu. Co wyjaśnia sprawę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Blad energetykow???

Postprzez LukaszO » 2 sierpnia 2011, 00:29

To co pisze czy jest opisane to wiadomo. Dlatego jedyny i najbardziej wiarygodny sposób to telefon do ZE. Czasem nawet nie można sugerować się połączeniami. Nie raz widziałem wyzerowane gniazda w TT i uziemiony N :?

PS
To ZK zasila mój blok i na zdjęciu jest niekompletne jeszcze ;) W dodatku jest z błędem w sztuce ale to już rozmowa na inną dyskusje.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blad energetykow???

Postprzez Whites86 » 2 sierpnia 2011, 09:55

LukaszO napisał(a):To co pisze czy jest opisane to wiadomo. Dlatego jedyny i najbardziej wiarygodny sposób to telefon do ZE. Czasem nawet nie można sugerować się połączeniami. Nie raz widziałem wyzerowane gniazda w TT i uziemiony N :?

PS
To ZK zasila mój blok i na zdjęciu jest niekompletne jeszcze ;) W dodatku jest z błędem w sztuce ale to już rozmowa na inną dyskusje.

telefon do energetyki tez czesto nie rozwiazuje sprawy ;) np w moim rejonie jak sie dodzwonisz juz to jest sukces, zreszta same sieci sa sukcesywnie przebudowywane, np mogli juz dawno zmodernizowac TT na TNC bo od TT sie juz odchodzi a znajda jakies stare dokumenty i wprowadzą cie w błąd... , tak czy inaczej jesli "zero" jest uziemione na słupie lub w ZK to warunek sieci TT jest wykluczony (tematu sieci w budynkach nie poruszam bo tam zazwyczaj panuje totalna samowolka), opisy mogą byc rózne, jesli z jakiegos powodu pisze tam N zamiast PEN nie mozemy sie tym sugerowac, bo pelną odpowiedz dopiero da nam schemat sieci zasilającej
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Blad energetykow???

Postprzez LukaszO » 2 sierpnia 2011, 11:12

To też prawda, osobiście tego akurat nie doświadczyłem ale wielokrotnie słyszałem od innych jak ZE wprowadzał w błąd - być może z nieświadomości a może sami nie wiedzą w jakiej sieci pracuje dany budynek rejon :lol:
Jeśli widzimy uziemienie na słupie to sprawa oczywista, w końcu wykonawcą był ZE. Na tabliczkę przy stacji trafo też nie zawsze można liczyć. Również czasem nie widać słupa z uziemieniem "zera" a do ZK brak dostępu.
No ale to jest przecież życie ;)
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blad energetykow???

Postprzez bartek380V » 2 sierpnia 2011, 20:06

Prawda jest to ze w starych instalacjach jest duzo niejasnosci i nieporzadku wyniklego z przerobek ,prowizorek i szybkich napraw. Pozniej o temacie sie zapomina ,sprawy zostaja wyprostowane przy remoncie sieci i instalacjii,no chyba ze robia to specjalnie. :)

Pewnie zaraz ktos tego posta usunie za dolozenie tematu ale czy ktos z Was potrafi logicznie wytlumaczyc czemu nie wolno mieszac systemow czyli N w TT UZIEMIAC na slupach ? Ja slysalem ze powstaja jakies niebezpieczne potencjaly. Widze ze mamy tu specjalistow po studiach wiec prosimy o glos :twisted:

przypominam o opcji edytuj post gdy zaraz po napisaniu pierwszego chcesz dopisac kolejny tekst
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Blad energetykow???

Postprzez MRP200 » 3 sierpnia 2011, 06:51

Systemy sieciowe zostały chyba wymyślone nie bez powodu. Jak w TT zostanie uziemiony przewód N to praktycznie robi się z tego układ TN. Mało tego. A jak ktoś w instalacji zrobi rozdział N na N i PE (nawet jak zrobi to zgodnie ze sztuką) to praktycznie mamy przejście system TN z N (w TT) zrobiło się PEN. I to jest chyba jeden z powodów, dla którego ZE przechodzi z systemu TT na TN. Zresztą w systemie TN są dużo łagodniejsze warunki na warunek dostatecznie szybkiego wyłączenia, które jednocześnie łatwiej spełnić.Zresztą znane są przypadki, kiedy to w instalacjach odbiorczych świadomie przechodzono z systemu TT na system TN-S.
To tak samo jakby w systemie IT (izolowany punkt neutralny), który zasilany jest poprzez transformator separacyjny, uziemić przewód N, to cała idea zastosowania systemu IT bierze w łeb, a trafo separacyjne można sobie wymontować (i zabrać do domu :lol: ).
No i na koniec sprawa tajemniczych potencjałów opisanych przez Bartka380V. Przecież uziemienie przewodu PEN wyrównuje potencjał tego przewodu względem ziemi (w przewodzie PEN płyną prądy robocze, więc powstają spadki napięć). A czym różni się klasyczny TT od TN. Raczej tym, że przewód N uziemiony jest tylko w stacji. Trzeba też wiedzieć, że dodatkowe uziemienia przewodu PEN ograniczają długotrwałe przepięcia mogące powstać przy przerwaniu przewodu PEN. W TT przewód N nie ma dodatkowych uziemień i stąd większe ryzyko powstania długotrwałych przepięć przy przerwaniu się tego przewodu. Skutkiem takiego przepięcia jest to, że w niektórych obwodach odbiorczych jednofazowych może pojawić się napięcie zbliżone do międzyfazowego, przy czym droga przepływu prądu zamyka się poprzez odbiorniki dużej mocy zasilane z innych faz. Tego rodzaju przepięcia są dość groźne dla sprzętu elektronicznego, a co gorsza nie ma przeciwko nim skutecznej ochrony.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Blad energetykow???

Postprzez bartek380V » 3 sierpnia 2011, 22:13

Tajemnicze potencjaly to akurat nie moj wymysl tylko odpowiedz na moje pytanie zadane zawodowemu energetykowi ktorego na miejscu wysmialem :lol: Co do TT to przewod N nie ma potencjalu O -wiadomo czemu. Trzeba tez wspomniec ze istnieje jeszcze taka rzecz na TNC/TT czyli wyspa . Gdyby kazdy elektryk mial pojecie i mozliwosci wykonania w poprawny sposob bylo by pieknie. NIESTEY PIEKNIE JEST TYLKO W BAJKACH i przychodzi mi taki koles do mieszkania a ja dla jaj pytam jaki mam uklad a tu bubel :D :D :D
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Blad energetykow???

Postprzez LukaszO » 3 sierpnia 2011, 23:45

Wyspa TT to wcale nie jest takie fajne rozwiązanie. Aby uziemienie w TT zrzuciło esa, czasem trzeba wydać grube tysiące a efekt po paru latach może być zerowy.
Druga sprawa, żaden szanujący się elektryk nie znający budynku a odwiedzający Twoje mieszkanie nie będzie wstanie "oglądając kabelki" stwierdzić z jaką siecią ma do czynienia. Podstawowa zasada dobrego elektryka to brak zaufania ;) Namiastką sprawdzenia to prośba o okazanie umowy przyłączeniowej, która też może okazać się nieaktualna, gdyż ZE potrafi nie informować klientów o zmianach :? Jedyny prawie skuteczny sposób to telefon. No i kółko się zamyka.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blad energetykow???

Postprzez Whites86 » 4 sierpnia 2011, 10:41

LukaszO napisał(a):Wyspa TT to wcale nie jest takie fajne rozwiązanie. Aby uziemienie w TT zrzuciło esa, czasem trzeba wydać grube tysiące a efekt po paru latach może być zerowy.
Druga sprawa, żaden szanujący się elektryk nie znający budynku a odwiedzający Twoje mieszkanie nie będzie wstanie "oglądając kabelki" stwierdzić z jaką siecią ma do czynienia. Podstawowa zasada dobrego elektryka to brak zaufania ;) Namiastką sprawdzenia to prośba o okazanie umowy przyłączeniowej, która też może okazać się nieaktualna, gdyż ZE potrafi nie informować klientów o zmianach :? Jedyny prawie skuteczny sposób to telefon. No i kółko się zamyka.

no chyba ze sie ma znajomego w energetyce ktory pokarze schemat sieci zasilającej dany budynek ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości