Blad energetykow???

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Re: Blad energetykow???

Postprzez elektryk » 29 lipca 2011, 12:42

U mnie na jednym obwodzie jest coś podobnego. Od stacji do połowy obwodu linia jest izolowana AsXSn 4x35 + 1x25 przerobiona juz w 2001 r. na słupie odporowym linia izolowana sie kończy i przechodzi w linie gołą AL, wszystko fajnie na przewodzie izolowanym jest 5 odgromników, wiec wygląda że uklad TT. Linia dalej biegnie przewodami gołymi i na krańcowym słupie (z podziałem, kończą sie tam 3 obwody różnych stacji) jest juz 4 odgromniki (na fazach i ośw.) zero bezpośrednio do bednarki... Więc zrobiło sie TN...
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Blad energetykow???

Postprzez Whites86 » 29 lipca 2011, 13:17

elektryk napisał(a):U mnie na jednym obwodzie jest coś podobnego. Od stacji do połowy obwodu linia jest izolowana AsXSn 4x35 + 1x25 przerobiona juz w 2001 r. na słupie odporowym linia izolowana sie kończy i przechodzi w linie gołą AL, wszystko fajnie na przewodzie izolowanym jest 5 odgromników, wiec wygląda że uklad TT. Linia dalej biegnie przewodami gołymi i na krańcowym słupie (z podziałem, kończą sie tam 3 obwody różnych stacji) jest juz 4 odgromniki (na fazach i ośw.) zero bezpośrednio do bednarki... Więc zrobiło sie TN...

musiales pomylic zacisk z odgromnikiem ;) jesli na samym koncu zero podlaczone jest do bednarki to nie moze byc ukladu TT bo w tym ukladzie zero nigdzie nie jest uziemiane, jedynie z uziemieniem roboczym trafo, zresztą energetyka od ukladów TT odchodzi , u mnie w regionie tam gdzie ten uklad wystepowal juz dawno zostal przerobiony na TNC
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Blad energetykow???

Postprzez Jorgus » 29 lipca 2011, 14:14

ja tam dokładnie niewiem,ale przepisy lubią się zmieniać...więc może to nie pomyłka :?

Choć nie wykluczam opcji,że mogą tak robić elektrycy,ponieważ ...tak ich uczono :roll:
Tak po za tym,co jeden elektryk to inaczej uznaje...parę lat temu padły na główne "S"ki,elektryk wymienił...przy okazji połączył N z PE.Zeszłorocznej wiosny znowu padły s'ki i znowu wizyta...ale tym razem był inny elektryk(...)od razu doczepił się "dlaczego zero i ochronny są połączone :!: "on od razu powiedział że jak bym dał "bezpiecznik przeciwporażeniowy"to będzie bezprzerwy "wybijał",no ma rację...


sory że tak nie zrozumiale ale czas mnie goni...po niedzieli będzie wyrywka słupów...muszę co nieco pokombinować nad nimi...
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Blad energetykow???

Postprzez elektryk » 29 lipca 2011, 14:18

Nie no napewno na słupie końcowym przewód zerowy bezpośrednio za zaciskiem pętlicowym jest połączony do bednarki, nie przez zacisk odgałęźny. Na tym słupie do zera jedyne podłączona jest Leda
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Blad energetykow???

Postprzez Jorgus » 29 lipca 2011, 14:25

a może nie chodzi tu o błąd tylko o "wzmocnienie" N :?:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Blad energetykow???

Postprzez MRP200 » 29 lipca 2011, 14:43

... napisał(a):Tak po za tym,co jeden elektryk to inaczej uznaje...parę lat temu padły na główne "S"ki,elektryk wymienił...przy okazji połączył N z PE.Zeszłorocznej wiosny znowu padły s'ki i znowu wizyta...ale tym razem był inny elektryk(...)od razu doczepił się "dlaczego zero i ochronny są połączone :!: "on od razu powiedział że jak bym dał "bezpiecznik przeciwporażeniowy"to będzie bezprzerwy "wybijał",no ma rację...

Ten drugi elektryk nie ma racji i powinien iść się dokształcić. Po pierwsze nie ma bezpiecznika przeciwporażeniowego, jest tylko wyłącznik różnicowo-prądowy. A połączenie N z PE (czyli inaczej rozdział z PEN na N i PE) przed różnicówką jest jak najbardziej poprawny i nie przeszkadza to w prawidłowym działaniu tego wyłącznika. Taki sposób połączenia stosowany jest powszechnie w złączach kablowo-pomiarowych. Przewód PEN oraz przewody N i PE podłączone są do wspólnej szyny. Dodatkowo szyna ta jest, albo przynajmniej powinna być uziemiona (dla pewności).
Błędem natomiast (wręcz książkowym) jest natomiast łączenie N z PE za różnicówką.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Blad energetykow???

Postprzez bartek380V » 1 sierpnia 2011, 21:04

No tak ale zwarcie N i PE za roznicowka spowoduje jej zadzialanie :lol: :lol:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Blad energetykow???

Postprzez amisiek » 1 sierpnia 2011, 21:25

Jak połączysz N i PE za różnicówką, to w zasadzie możesz ją z obwodu usunąć, bo swojego zadania nie spełni. Po coś piszą jak się taki wyłącznik różnicowo-prądowy podłącza - na każdym opakowaniu różnicówek ABB jest schemat i to opisany bardzo wyraźnie po co i jak się to łączy.
:arrow: MRP- z tego co mnie kiedyś uczyli, to szynę się uziemia lokalnie (czytaj: bednarka, porządny uziom) niezależnie od doprowadzenia N, czy tak też się zaleca dzisiaj? Wtedy do tej szyny łączy się wszystkie PE oraz N, potem są obwody zabezpieczone wyłącznikami różnicowo-prądowymi i nadmiarowymi.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Blad energetykow???

Postprzez LukaszO » 1 sierpnia 2011, 23:47

amisiek napisał(a): :arrow: MRP- z tego co mnie kiedyś uczyli, to szynę się uziemia lokalnie (czytaj: bednarka, porządny uziom) niezależnie od doprowadzenia N, czy tak też się zaleca dzisiaj? Wtedy do tej szyny łączy się wszystkie PE oraz N, potem są obwody zabezpieczone wyłącznikami różnicowo-prądowymi i nadmiarowymi.


Nieprawda. Skoro mamy już osobne N i PE to pod żadnym pozorem nie mogą się spotkać razem na szynie - obojętnie gdzie. Natomiast samo PE w budynku powinno być uziemione poprzez GSW.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blad energetykow???

Postprzez amisiek » 1 sierpnia 2011, 23:50

A skoro do budynku dochodzi L1, L2, L3 i N, to na szynie łaczą N i zapinają bednarkę uziemienia. Z tej szyny idzie dalej N (do obwodów) oraz PE, które idzie do np. bolców uziemiających w gniazdach. Tak jest zrobione praktycznie w kazdym domu na wsi, w ktorym widziałem instalację.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron