Porażenie łukiem od żarówki

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Re: Własne oświetlenie

Postprzez Jorgus » 16 października 2010, 20:14

Doc,nic nie wymyśliłem,jak będe miał okazję,to zrobię filmik,jak ze żarówki 127V przeskakuje łuk na mnie ;)
Myślę,że jak to zobaczysz,to uwierzysz,że nie kłamię.

Kaszel,albo ktoś mógł by wypowiedzieć się na ten tem.takie nasze gadanie nic tu raczej nie da.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Własne oświetlenie

Postprzez MRP200 » 16 października 2010, 20:20

Podczas napraw zasilacza-przetwornicy w telewizorze, jako sztucznego obciążenia najczęściej używa się żarówki 60 do 100 W / 230 V, podłączonej pod napięcie zasilania odchylania poziomego, a to jest rzędu od 105 do 160 V. Jeszcze nie słyszałem przypadku, aby któremuś serwisantowi nagle przeskoczył łuk od szklanej banki żarówki.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Własne oświetlenie

Postprzez Jorgus » 16 października 2010, 21:05

poszukajcie w necie ''porażenie prądem stałym'',na pewno coś znajdziecie i mi uwierzycie.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Własne oświetlenie

Postprzez MRP200 » 16 października 2010, 22:24

Okazyjnie przeprowadziłem prosty test. Żarówka 75 W, bańka owinięta folią alu, podłączona pod przetwornicę od telewizora, która na systemowym ma 150 V DC. Pomiar prądu pomiędzy folią alu a zarazem plusem i minusem zasilacza wykazał brak przepływu prądu. Pomiar wykonałem trzema, zaznaczam trzema sprawnymi miernikami. Coś mi się zdaje, że naczytałeś się za dużo kiepskich materiałów w necie.
A porażenie prądem stałym jest też bardzo ciekawe. Jakoś ręce same nie chcą odskakiwać jak przy AC za to ma się uczucie, jakby się miało zgniatany mostek.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Własne oświetlenie

Postprzez DocBrown » 16 października 2010, 22:29

Szkło jest izolatorem więc z jakiej racji prąd stały miałby przebijać w postaci łuku z bańki żarówki na delikwenta który ją dotknie ?
Dla mnie od początku ta historia to była jakaś bzdura, teraz MRP200 udowodnił to jeszcze :)

P.S. Ale offtop tu powstał :roll:
DocBrown
 

Re: Własne oświetlenie

Postprzez MRP200 » 16 października 2010, 23:04

Na zakończenie tego of-topu dodam, co kolega Doc na pewno wie, że przepisy BHP, w zakresie prac bez wyłączania napięcia w urządzeniach nn, dopuszczają wymianę źródeł światła, pod warunkiem, że samo źródło jak i oprawa nie są wyraźnie uszkodzone mechanicznie, np. lampa nie ma rozbitej bańki.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Własne oświetlenie

Postprzez DocBrown » 16 października 2010, 23:07

Tak jest :)
Dopuszczalna jest wymiana źródeł światła pod napięciem oraz wkładek topikowych (przynajmniej tych wkręcanych) przy nieuszkodzonej podstawie.
DocBrown
 

Re: Własne oświetlenie

Postprzez Jorgus » 17 października 2010, 12:35

no,jakiś moderator bedzie musiłał zrobić odpowiedni tem.i przenieść te posty do czasu,aż sie wyjaśni ;)

:arrow: MRP200,coś w tym jednak siedzi.Rano poczytałem Twojego posta,potem wziąłem żarówkę 150V(Helios) i dałem szeregowo z diodą,świeciła i tak jak mówisz,nie było żadnego łuku :shock: .Przyznam,że myślałem że narobiłem se wstydu i to w megaofftopie,ale wiem,że kiedyś mnie to walnęło. Spróbowałem z innymi żarówkami.Poczułem "mrowienie", jak dałem starą żarówkę z Piły na 140V,oczywiście szeregowo dioda i pod 230V.
Przepuszczam,że jak bym miał nap.obustronnie "wyrównane"(ok.130V),to kopnęło by mnie.
Jak na razie to nasuwa mi się jeden wniosek,te stare żarówki z Piły na 140V i tym podobne były z jakiegoś innego szkła :?
No,może kiedyś wychodziły żarówki,które mogły mieć ukryte wady-ja w to nie bardzo wierzę,ale kto wie :roll:

Skoro koleżance,od kolegi qba przydarzyło się to samo co mi,to jednak myślę,że jakimś cudem jest to możliwe.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Własne oświetlenie

Postprzez Whites86 » 17 października 2010, 13:26

wracajac do tego offtopu, niepotrafie sie jakos sensownie wypowiedziec na ten temat bo sam osobiscie nigdy takiego przypadku nie mialem, ale slyszalem ze u mnie w pracy pare lat temu jeden z monterów wkrecając lampę do oprawy został smiertelnie porażony prądem :roll: malo tego podobno mial rekawiczki a oprawa byla elektrycznie sprawna, wiec cos w tym musi być
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Własne oświetlenie

Postprzez Jorgus » 17 października 2010, 19:20

Whites,nawet niewiesz,jak mnie poratowałeś :!: nikt mi nie wierzy ,a mimo co mówie prawde:)
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości