Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Utilizer » 6 lutego 2016, 21:30

Jacek, myślę że WOS wygląda w miarę w porządku z odpowiednim kloszem, najbardziej estetyczna jest mleczna kula ;) Ewentualnie te rzadkie typu kwiatki, czy kolczatki mają swój pewien klimat i mogą się podobać ;) A ten najpopularniejszy najbardziej oklepany klosz jest paskudny :evil:
Utilizer

Zdjęcia: 2797

Postprzez qba » 6 lutego 2016, 22:36

Ja nie wiem, co obrzydliwego może być w WOSie, wszak to jest jakby nie patrzeć także tylko nic więcej jak porcelanowa oprawka do żarówki, tylko że z możliwością nakręcenia klosza. Niektóre klosze do WOSów także mają klimat. Ja jednak wolę porowate od mlecznych - dają więcej światła. Chociaż w dzieciństwie od tych najpopularniejszych wolałem mleczne kule - jakieś mi się sympatyczniejsze wydawały i byłem często zły, kiedy zobaczyłem, że powymieniano je na porowate, a często tak czyniono pod koniec lat 80. Zaś oprawy Lena i podobny marketowy badziew nie jest nawet warty tego aby o nim wspominać, to się tylko do kibla nadaje i wcale nie po to żeby go oświetlać. Chociaż te pierwsze plafony w tym kształcie jakie się pojawiły w latach 90 były polskiej produkcji i całkiem niezłej jakości, pamiętam, że miały porcelanowe oprawki. Dopiero potem nadeszła era wszechobecnej chińszczyzny, a mój stosunek do chińskich opraw jest jak najbardziej negatywny. Co do świetlówek w piwnicy mają one sens moim zdaniem, kiedy jest ta jakieś miejsce pracy do majsterkowania i spędza się tam więcej czasu, a tak, jak się wchodzi tylko po słoik z ogórkami to nie ma sensu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
qba

Zdjęcia: 1020

Postprzez Elektroservice » 7 lutego 2016, 11:47

WOS/SOPS są OK, ale za słabo to świeci jak dla mnie stąd wymiana na BN140 :)
Jak chcę aby światło zapalało się natychmiast to BN mogę wyposażyć w zapłon na zimno i dobijać rury które już normalnie nie palą ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Elektroservice

Zdjęcia: 0

Postprzez mateusz » 7 lutego 2016, 22:53

Widzę, że piwnica to gdzieś lata 70-80 :) Dobrze, że jest tam jakiekolwiek oświetlenie i nawet jakaś namiastka całkiem porządnej instalacji (nowy przewód chyba YDYp i włącznik, kanał natynkowy). W takich piwnicach często komórki lokatorskie nie miały oryginalnie żadnego oświetlenia...
Pozdrawiam ,
mateusz

Zdjęcia: 544

Postprzez Elektroservice » 8 lutego 2016, 00:53

Blok z początku lat 70, instalacja (w tym również mieszkaniowa) z aluminium :(
Komórki lokatorskie faktycznie w oryginale nie miały oświetlenia jednak można legalnie takowe sobie doprowadzić i jak widać ktoś to zrobił nie najgorzej ale nie do końca dobrze ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Elektroservice

Postprzez Gismot » 28 stycznia 2018, 23:03

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gismot

Postprzez MercuryFenix » 28 stycznia 2018, 23:31