Hotele - paskudna tendencja

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Hotele - paskudna tendencja

Postprzez amisiek » 14 kwietnia 2010, 20:48

Niestety jest już powszechna - w pokojach hotelowych nie używa się w ogóle dobrych źródeł światła. Przeważają świetlówki kompaktowe 3000K o fatalnym oddawaniu barw. Londyński hotel, w którym mieszkałem, miał lepsze oświetlenie budowli z zewnątrz (ceramiczny MH Osram powerball o białej zimnej barwie - a jedyne takie to 942, czyli Ra>90), niż w środku (świetlówka kompaktowa Sylvania 730).
Według mnie jest to jedna z bardzo paskudnych porażek zdrowego rozsądku z ekoterrorystami.
Czy muszę dodawać, że lampy obsadzone w ozdobnych latarniach na Westminster Bridge mają lepsze oddawanie barw niż świetlówka w lampie do czytania w pokoju hotelowym?
Drugi hotel był pod tym względem jeszcze gorszy i w tym kierunku niestety idzie rozwój.
Porażka!
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez DocBrown » 14 kwietnia 2010, 20:52

Nie chciałbym sie tam ani na chwile znaleźć :mrgreen:
730 to syfska barwa, choć lepsza od żarówki, która daje jeszcze niższą temp barwową :roll:
DocBrown
 

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez Utilizer » 14 kwietnia 2010, 21:20

Co ty żarówka będzie 100x lepsza od marnego 730, światło stałe z rozgrzanego żarniczka bardziej do mnie przemawia niż badziewny kompakt. No chyba że by wkręcili coś mniejszego od 75W
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez OBp » 14 kwietnia 2010, 21:26

Zgadzam się z Docem, naprawdę syfska barwa... :roll: A w jakim hotelu byłeś?
Ja miałem okazję byc w warszawskim Marriocie i tam do wszystkich lamp stojących powkręcane były kompakty
24W 940 i 830, a w kinkietach były świetlówki PL-L 11W 840 :) więc całkiem fajnie :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
OBp
 
Posty: 1559
Zdjęcia: 666
Dołączył(a): 30 czerwca 2008, 18:48
Lokalizacja: Dębno/Szczecin

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez DocBrown » 14 kwietnia 2010, 21:39

Utilizer napisał(a):Co ty żarówka będzie 100x lepsza od marnego 730, światło stałe z rozgrzanego żarniczka bardziej do mnie przemawia niż badziewny kompakt. No chyba że by wkręcili coś mniejszego od 75W


Niestety dla mnie żarówka to największa oświetleniowa poracha :P
DocBrown
 

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez amisiek » 15 kwietnia 2010, 10:21

OBp napisał(a): A w jakim hotelu byłeś?

Plaza niedaleko St Thomas' Hospital.
A ten drugi hotel to Park Inn przy lotnisku Heathrow. Niestety Anglicy uczą się powoli.
Nota bene to właśnie u nich Sylvania jest tak popularna - gdzie indziej to Philips i Osram (prawie pół na pół). No i jeszcze badziewne sodówki firmy Edison.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez KaszeL » 15 kwietnia 2010, 15:52

Chłopaki, przecież prosiłem żeby nie używać tego typu określeń. Co to jest syfska barwa? To jakaś nowo mowa?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8655
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez qba » 15 kwietnia 2010, 16:53

Według mnie barwa 830 bardziej przypomina żarówkę niż 827. Żarówka im mocniejsza, tym ma wyższą temperaturę barwową. Ale nigdzie w sprzedaży nie widziałem kompaktów 830. Jeśli zastosowali jakieś chińskie kompakty, to rzeczywiście jest to porażką, tak jak wszystkie chińskie źródła światła. Z kolei świetlówki PL i te w kształcie litery W są dość popularne w hotelach i dobrze się sprawdzają. Przynajmniej nikt ich nie ukradnie, bo mało kto ma w domu oprawy do tego typu świetlówek. Co do zintegrowanych kompaktów to bym się o nie obawiał. W schronisku młodzieżowym, w którym wielokrotnie gościłem na sufitach świeciły hermetyczne oprawy świetlówkowe 2x18W, ze świetlówkami Pila 6500k i 4000k.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez andrzejlisek » 15 kwietnia 2010, 21:21

Miejmy nadzieję, że nie przyjdzie czas, że kwaterujemy się w hotelu 5-gwiazdkowym, a oświetlenie pokoju jest fatalne.

Szczerze mówiąc, barwa 7xx i niższa nie nadaje się do pokoju. 8xx to minimum, a lepiej 9xx. Co do barwy, to barwa 3000 wydaje mi się być lepsza nić 2700, ta ostatnia to jest trochę za żółta, a w kiepskich świetlówkach potrafi być lekko różowofioletowa.

W holetu chyba mogłyby być oprawy na PLS, czy jakieś inne niezintegrowane. A takie, to 930 chyba występują.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Hotele - paskudna tendencja

Postprzez amisiek » 16 kwietnia 2010, 00:12

Andrzeju nie wiem ile gwiazdek miał ten pierwszy hotel, ale wierz mi, to nie było nic taniego. Myślę, że ten czas, o którym mówisz, już nadszedł.
Na 100% dotyczy to Anglii, bo to sam widziałem. Nie uświadczysz już żarówki, nawet w lampce do czytania. Ewentualnie zestaw halogenów na suficie w łazience czy kiblu. Chociaż i tak tam teraz pakują świetlówki. Kiepskie, bo skóra wygląda podejrzanie trupio.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości