Największe kretynizmy oświetleniowe

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez cieszyn » 9 sierpnia 2011, 18:45

DoubleSuper8 napisał(a):
qba napisał(a):Żyrandol pamiętam, że był zepsuty. Jak się zaświeciło to w kółko migał.


A może tam była aluminiowa instalacja i w kostce wystąpiło zjawisko płynięcia? Spotkałem się z takim czymś na jednej klatce schodowej. Żarówka świeciła nieraz migała i potem gasła. Wystarczyło jednak ruszyć oprawą i znów świeciła. Nie możliwe jest aby żyrandol się zepsuł bo tam nie ma się raczej co zepsuć. A z tego co piszesz wynika że wszystkie żarówki migały więc podejrzenie stawiam na jego połączenie z instalacją.


Co rozumiesz pod pojęciem "płynięcia" ? Wiem, o co chodzi, ale ja bym tego tak nie nazwał ;) To raczej chwilowe stykanie i niestykanie się przewodów w kostce, pewnie śrubki się poluzowały i druty wypadły lub tylko luźno wisiały w kostce
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez rtęciówka » 9 sierpnia 2011, 18:46

Żeby mając dobre oprawy świetlówkowe zrobić coś takiego to już trzeba być zupełnym idiotą :roll:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez Whites86 » 9 sierpnia 2011, 18:50

cieszyn napisał(a):
DoubleSuper8 napisał(a):
qba napisał(a):Żyrandol pamiętam, że był zepsuty. Jak się zaświeciło to w kółko migał.


A może tam była aluminiowa instalacja i w kostce wystąpiło zjawisko płynięcia? Spotkałem się z takim czymś na jednej klatce schodowej. Żarówka świeciła nieraz migała i potem gasła. Wystarczyło jednak ruszyć oprawą i znów świeciła. Nie możliwe jest aby żyrandol się zepsuł bo tam nie ma się raczej co zepsuć. A z tego co piszesz wynika że wszystkie żarówki migały więc podejrzenie stawiam na jego połączenie z instalacją.


Co rozumiesz pod pojęciem "płynięcia" ? Wiem, o co chodzi, ale ja bym tego tak nie nazwał ;) To raczej chwilowe stykanie i niestykanie się przewodów w kostce, pewnie śrubki się poluzowały i druty wypadły lub tylko luźno wisiały w kostce

srubki same sie nie luzują, a efekt plyniecia jak najbardziej przy aluminium występuje, jego objawy sa dokladnie takie jak napisal Double, po pewnym czasie aluminium ulega naciskowi sruby tak ze napręzenie sie zmniejsza do tego stopnia ze styk staje cie coraz gorszy az w koncu moze dojsc do przerwy

a co do sklepu to faktycznie, totalny idiota to zrobil... w sumie szkoda ze nie dali tam żarowek po 200W kazda ;]
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez cieszyn » 9 sierpnia 2011, 19:17

Faktycznie.
Sam efekt "płynięcia aluminium" - to pogarszanie się styku na skutek nagrzewania i stygnięcia przewodów.
Przegrzewające się aluminium zaczyna „pływać”, powstają przebicia, instalacja iskrzy, w skrajnych przypadkach powoduje to nawet pożar
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez Marek140 » 9 sierpnia 2011, 19:48

Ten sklep jest tak profeszjonalnie oświetlony,że trumienka z żarówka jest mnie cieszy :twisted: :mrgreen:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez DarekG » 10 sierpnia 2011, 14:07

Co za idiota zrobił z oświetleniem w tym sklepie!!! :shock: Jak dla mnie miejsce pierwsze na liście największe kretynizmy oświetleniowe!!! To musiał być naprawde zn(o)awca i profffeszionaliszta :lol: Co ktoś chciał przez to osiągnąć to ja nie wiem!
Świetlówki liniowe są lepsze niż kompaktowe. Było by widniej i równomierniej oświetlony był by ten sklep no i wyglądało by to o wiele lepiej niż jest teraz. Widać że już jakieś kompakty padły. Myślę że oprawy świetlówkowe z biegiem czasu padły i ktoś idąc tanim kosztem wolał kupić kompakty niż nowe stateczniki. Profanacja i totalny idiotyzm!!!! :evil:
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez qba » 10 sierpnia 2011, 14:43

Zapewne ktoś nie umiał zdjąć rastrów, by powymieniać świetlówki. Coś podobnego widziałem w sklepie muzycznym "Flamenco" w Kołobrzegu. Tam były oprawy rastrowe 4x18w zamontowane w suficie podwieszanym i któregoś razu patrzę, że są nieczynne i ze wszystkich dyndają białe kable z oprawką, a w nich zwykłe żarówki. Było tak przez dłuższy czas. Dziś oprawy świetlówkowe działają.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez Utilizer » 10 sierpnia 2011, 16:47

DarekG napisał(a):Myślę że oprawy świetlówkowe z biegiem czasu padły i ktoś idąc tanim kosztem wolał kupić kompakty niż nowe stateczniki.

Raczej nie, to stary pawilon z PRL-u, remont (i montaż nowych opraw rastrowych) był kilka lat temu. Stateczniki przecież tak szybko się nie psują
Pewnie chodziło o oszczędność energii, ale jakim kosztem - w sklepie jest ciemno jak w d... :P
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez amisiek » 10 sierpnia 2011, 17:51

To w ogóle dziwactwo jest, bo świetlówka kompaktowa jest o wiele mniej sprawna od trójpasmowej rury T8, która osiąga ponad 80 lm/W (np. lumilux active 840). A te rury można zasilić normalnie, ze statecznika elektromagnetycznego, także tego do T12. Bardzo słusznie ta fotka znalazła się właśnie w dziale kretynizmów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Największe kretynizmy oświetleniowe

Postprzez CDM » 12 sierpnia 2011, 22:20

Niedawno odwiodłem kierownika sklepu od zamiaru zastąpienia rastrów 4x 18 plafonierami z kompaktami. rastrów chciał się i tak pozbyć, więc zaproponowałem w ich miejsce belki 1x 58W z rura 865. pomysł się przyjął, ma tak założone i jest zadowolony :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości