Oświetlenie warsztatu

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez CDM » 14 kwietnia 2011, 19:14

Whites86 napisał(a):na codzien spotykam mase takich warsztatów oswietlonych bylejakimi oprawami na rury ;) podejrzewam ze to zjawisko zdaza sie bardzo zadko, bo bardzo zadko dysponujemy maszynami ktore obracaja sie z taka czestotliwoscią by w tym swietle nie dostrzec obrotu, (ja sie jeszcze nigdy z czyms takim nie spotkalem, 2 sprawa ze kazde wlaczone urzadzenie generuje hałas ;)

Hałas..owszem, ale pamiętaj,że na dużej hali produkcyjnej możesz nie usłyszeć, czy Twoja maszyna pracuje, łomot tam bywa konkretny, a po dłuższym wysiłku masz prawo odczuwać zmęczenie, wtedy nie dowierzając wyciągasz rękę, bo maszyna stoi... Wiem z historii,że po powszechnym wprowadzeniu świetlówek do użytku, gwałtownie wzrosła liczba wypadków w takich miejscach. Dopiero wtedy okazało się co jest tego przyczyną, wymyślono więc układ antystroboskopowy. Warto też pamiętać o tym,że w pomieszczeniach typu warsztat stolarski powinny być stosowane oprawy szczelne, żadne gołe belki, rastry, ani gołe żarówki! Pył od obróbki drewna bardzo szybko osiada na osprzęcie w oprawach, przy bardzo niesprzyjających okolicznościach może to doprowadzić do pożaru...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez cieszyn » 14 kwietnia 2011, 22:22

Zgadzam się z CDM na 100 %.
Znam takie fabryki, gdzie efekt strobo poniszczył ludziom ręce, dobrze to CDM opisał, zmęćzony człowiek podświadomie dotyka części ruchomych, np. w celu wymiany noża itp. Małe zwykłe lampki punktowe mają głównie za zadanie wyczyścić pole widzenia tokarza od migających refleksów świetlówek.


Co do pyłu - spójrzcie tutaj :arrow: viewtopic.php?f=16&t=1278&p=29603&hilit=elektrometal#p29603
Tu jest nie mała ilość opraw w dużej stolarni, oprawy są bezpieczne, co widać.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez IndustrialStalker » 20 kwietnia 2011, 12:08

Ponieważ do realizacji może minąć trochę czasu to napomnę już teraz, że decyzja o dodaniu 4 sztuk 2x36 Leny Tores zapadła. Namówiliście mnie. Oprawy oczywiście można by tańsze ale po trosze wpadłem w pułapkę konsekwencji a trochę mam snobistyczne zapędy ;) Kanałówek NIE ściągam! :D
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez amisiek » 20 kwietnia 2011, 12:10

do tego sensowne rury /865. Ma być dużo światła ;)
I zdejmij te kanałówki :evil: , bo w porównaniu z porządnie świecącymi rurami, to będą za przeproszeniem bździdełka :twisted: .
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez bmisilo » 4 sierpnia 2011, 15:37

Odgrzewam temat oświetlenie warsztatu.
Mój warsztat to strych przy wejściu zainstalowałem sobie oprawę halogenową 150w firmy zext za 11zł (wiem wiem że to totalne badziewie,ale używam tylko wieczorami by się nie przewrócić na belkach).Może to trochę mój wymysł z nudów wpadłem na pomysł by dołożyć zdalne sterowanie.Wykonałem sobie jakiś kit AVT zdalne sterowanie włącz wyłącz na dowolnego pilota z kodem RC5 (popularny pilot od TV ,magnetowidu itp.)Oto fotki tego urządzenia.
29134
Oświetlenie głównie to jakaś oprawa porcelanowa z żarówką PIŁA 60W (60W to mało bo musiałem pożyczyć moją 200w Panu Malarzowi).Ten LRFR 250W to jest zainstalowany chwilowo bo mam w planach sprzątać strych.
29135
Na drugiej stronie warsztatu zainstalowałem chwilowo żarówkę 500W 240V Polam.Z góry przepraszam za bałagan.
29136
No i czas na oświetlenie stołu.Oprawa Polamp 2x 40W świetlówki (model dopiszę później).
Oprawa wcześniej oświetlała moją łazienkę i teraz mi jej strasznie brakuje bo moja mam mówiła że brzydkie i wogóle i zainstalowane zostały dwa kinkiety i jakaś oprawa na dwie żarówki (energooszczędne no name :lol: )
29137
W razie zwarcia lub zaniku napięcia w sieci oprawa zasilana jest przez UPS 500Va firmy Ever.
Jak na razie tyle fotek co do warsztatu,ale mam specjalne fotki dla Whites86, które obiecałem mu wysłać chyba 2 lata temu kiedyś na YouTube.Jest to żarówka firmy Tungsram 1500W 220V.
29141
Tu porównanie do LRFR250W
29140
29139
29138
I na koniec filmik odpalenie żarówki przez regulator fazy na układzie U2008B
http://www.youtube.com/watch?v=V2lyxQUqFVE
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez Whites86 » 4 sierpnia 2011, 16:01

w koncu sie doczekalem :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez DarekG » 5 sierpnia 2011, 08:46

Bardzo fajny warsztacik. Ja na strychu zainstalował bym wszędzie świetlówki liniowe zamiast żarówek no ale nie jest źle. Też muszę sobie taki warsztacik zrobić :roll: Mam taki sam halopak jak Ty czyli firmy Zext 150W. Wisi u mnie przed garażem na słońcu, deszczu, śnieżycy i daje sobie radę. Z żarnikiem Philipsa jest jak narazie niezawodny.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez cieszyn » 5 sierpnia 2011, 13:06

bmisilo - bez urazy ;) radziłbym uważeć na rozprowadzenia przewodów, masz tam b.dużej mocy żarówkę, a strych widać stary, drewno wysuszone

PS - jak tam wytrzymujesz w lecie, dach nie jest zaizolowany :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez bmisilo » 6 sierpnia 2011, 18:17

Hehe Cieszyn ta żarówka 1500w to na pokazanie dla forum.A 500w to na czas sprzątania.Dziś posprzątałem połowę strychu i LRFR 250W się sprawdził jak przypuszczałem nic się na dywanie nie schowało przy takim świetle.Co do wytrzymywania w takiej temperaturze jakoś daje radę chłodzę się wiatraczkiem z farelki MPM .Co do montażu świetlówek liniowych jak najbardziej za tylko jak posprzątam resztę.Przy sprzątaniu znalazłem jeszcze 2 oprawki E40 i różne zapomniane oprawy bezpiecznikowe i w ogóle.Pewnie pojawi się pytanie skąd ja to mam? No mój Tata jest energetykiem i też lubi takie rzeczy.I mam do Was moi drodzy pytanie czy mogę sobie odpalić na dłuższy czas LRF400 na statecznikach STR250 i STR125? I co powiecie na wykorzystanie elektronicznych układów zapłonowych do świetlówek z świetlówek no name do rur 40W?
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez Whites86 » 7 sierpnia 2011, 13:40

bmisilo napisał(a):I mam do Was moi drodzy pytanie czy mogę sobie odpalić na dłuższy czas LRF400 na statecznikach STR250 i STR125??

mozesz bo prąd jaki uzyskasz bedzie znamionowym prądem dla lampy 400W ;) pamietaj nie sumujemy statecznikow po ilosci watt tylko po ilosci Amper ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości