Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Luk » 5 lutego 2016, 19:22

Zamiast żarówki to może wystarczyłoby wkręcić do tego SOPSa lampę LED 15W ze strumieniem świetlnym wynoszącym 1521lm. Mało toto grzeje, a świeci porównywalnie jak żarówka o mocy 100W. ;)
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Utilizer » 5 lutego 2016, 19:48

BN z T12 40W 765 da 2500lm 8-) A to piwnica to nie ma się czaić z mocą ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Beton » 5 lutego 2016, 20:32

Whites86 napisał(a):
Beton napisał(a):
Whites86 napisał(a):możesz mi powiedzieć co jest fajnego w sopsie ? :roll:


Jest bezobsługowy, niezawodny i mało wymagający, ot co :P.

i ordynarnie szpetny, w dodatku trzeba w niego wpakować naprawdę mocną żarówke by oświetlenie było "dobre"


Ale idealny do piwnic, gdzie wchodzi się na kilka minut, i wychodzi. Inna sprawa, jak ma się warsztat w piwnicy, wtedy się zgodzę, że potrzebne jest lepsze oświetlenie. Ale już nie przesadzajcie, jak się wchodzi na 2 minuty po konfitury nie trzeba instalować belek świetlówkowych... Które jednak potrafią się zepsuć, starter się lubi spalić. A SOPS wisi sobie kilkadziesiąt lat i nic przy nim nie trzeba robić. Już na ten temat dyskutowaliśmy :P
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Elektroservice » 5 lutego 2016, 21:16

Ja nie uznaje żarowego oświetlenia :mrgreen:
W mojej piwnicy będzie rura T12 8-) W zasadzie to moc zainstalowana się nie zmieni, bo pozostanie 40W tak jak obecnie tyle, że fluorescencyjne a nie żarowe :)
A co do prowizorni to w tej piwnicy takowej nie ma, obawiałem się, że zastanę widoki takie jak u Whitesa a tymczasem tutaj wszystko jest w porządku :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez galad » 5 lutego 2016, 22:50

To tylko piwnica, światło tam potrzebne jest tylko po to aby nie zabić się po ciemku. A taki Sopsik to jednak w piwnicy daje fajny klimat. Jakby tam zamontować jakąś Lenę to wg mnie była by to zbrodnia disignerska.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Whites86 » 6 lutego 2016, 00:51

galad napisał(a):To tylko piwnica, światło tam potrzebne jest tylko po to aby nie zabić się po ciemku. A taki Sopsik to jednak w piwnicy daje fajny klimat. Jakby tam zamontować jakąś Lenę to wg mnie była by to zbrodnia disignerska.

fajny klimat to robią wszelkiego typu oprawy wykonane z aluminium żeliwa lub stali (np. stare duże żeliwne kanałowki z kratką) instalacje poprowadzone czarnymi przewodami na bakielitowych uchwytach, i włączniki obrotowe z epoki, to jest klimat, bez obrazy ale jak czytam o klimacie z odojonym sopsem to nie wiem czy się śmiać czy co :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Elektroservice » 6 lutego 2016, 01:11

Lena to jest po prostu szajs i takiego czegoś bym nawet za darmo nie wziął a o zamontowaniu w swojej piwnicy nawet mowy nie ma :twisted:
Przy oprawie SOPS60 z żarówką 40W jest po prostu ciemno dlatego wrzucę BN140 lub coś na dwie rury i wtedy będzie dobrze :) Bez wymiany SOPSa niewiele mogę zdziałać w kierunku lepszego oświetlenia bo co ja tam wkręcę? Żarówki (w tym halogenowe) odpadają, LEDy też nie będą zbyt jasno świeciły, kompakt też nie da tyle światła ile nawet jedna rura 40W.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez jacekk » 6 lutego 2016, 17:41

Od sopsa to już chyba nawet oprawka na kablu wydaje się bardziej estetyczna i profesjonalna ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez Whites86 » 6 lutego 2016, 17:47

jacekk napisał(a):Od sopsa to już chyba nawet oprawka na kablu wydaje się bardziej estetyczna i profesjonalna ;)

i klimatyczna :P
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie piwnic w budynkach jednorodzinnych

Postprzez jacekk » 6 lutego 2016, 18:11

No to na pewno. Jak już bym miał w takim miejscu mieć żarówkę to walną bym na ścianę starą, porcelanową oprawkę w której żarówka jest wkręcona prostopadle do ściany, lub pod pewnym kątem. Kiedyś to było często spotykane rozwiązanie i wyglądało o wiele lepiej niż taka szklana purchawa która kojarzy mi się tylko i wyłącznie z klopem którego nikt kilka lat nie sprzątał. Nie cierpie takich opraw... Już Lena ze szklanym kloszem i tym śmiesznym aluminiowym talerzykiem-odblaskiem wygląda o niebo lepiej.

Ale i tak rura T12 40W albo 2x T12 20W to jednak znacznie lepsze rozwiązanie.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości