Ciekawostki

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Postprzez Farel03 » 29 listopada 2016, 15:50

No i pewnie zimny zapłon :/
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciekawostki

Postprzez mateusz » 29 listopada 2016, 22:39

Ja obserwuję ostatnio, że czujniki ,,szturmują" wszelakie publiczne pomieszczenia... Klatki schodowe, piwnice, toalety, szatnie... W wielu miejscach ma to sens i na pewno są duże oszczędności, jednakże w części miejsc uważam, że oświetlenie powinno działać na przełączniki. Mam tu na myśli szczególnie pomieszczenia, w których nie ma światła słonecznego jak np. korytarze piwniczne bez okien. czy ciemne toalety. Na szczęście w ciemnym korytarzu piwnicznym w moim bloku nadal są klasyczne SOPSY na przełączniki... Pisałem już kiedyś jak na uczelni w moim mieście w dwuczęściowej toalecie bez okien czujnik był umieszczony tylko w pierwszej części z umywalkami. Często podczas odrobinę dłuższego posiedzenia w drugiej części światło szybko gasło a aby je włączyć trzeba było wrócić się do wejściowej części...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ciekawostki

Postprzez trojmiejski » 29 listopada 2016, 22:44

Tym bardziej to boli gdyż de facto tylko żarówki i LEDy dobrze znoszą częste rozruchy, a czujki podłącza się prawie pod wszystko.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ciekawostki

Postprzez mateusz » 30 listopada 2016, 16:00

Halogeny też jakoś sobie z czujnikami radzą... Kilka lat temu byłem w jednym hotelu w Bratysławie, gdzie cały korytarz oświetlony był poczwórnymi rastrami 18W oczywiście z klasycznym układem zapłonowym... Każda oprawa była na czujniku :roll:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 5 grudnia 2016, 21:18

Politechnika Śląska. Nieużywane i zapomniane (zapewne przez znaczną wysokość nad ziemią) oprawy wyglądające na... BM-25. Wyraźnie krótsze od 40W (co widać, gdy stoi się na schodach), a komora osprzętu i gniazda wyglądają na takie jak w BM. Czyżby to były fabryczne oprawy dla rur 25W, produkowane na napięcie sieciowe? Jeżeli takie fabrycznie produkowano, to może siedzą w nich dedykowane dławiki (których nikt nigdy oficjalnie nie widział...) :)
Nie jestem pewien, czy znajdują się w nich zapłonniki - to "coś" powyżej świetlówki wygląda na podobną zatyczkę, jakie znajdowały się w oprawach z lubelskiej uczelni (tych z układem szybkiego startu, gdzie pracowały nawet rury 36W) - chyba Utilizer je kiedyś pokazywał na forum. Wydawały mi się trochę za chude na zapłonniki.
Fotki pokazałem też w dziale o oświetleniu uczelni wyższych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez OUKS340 » 6 grudnia 2016, 00:28

Na przed ostatnim zdjęciu wygląda to jakby był tam zapłonnik. Tyle,że pomalowany. Popytaj się, może jest tam jakiś konserwator lub elektryk, który opiekuje się oświetleniem. Na dalszych zdjęciach widać, że te oprawy zostały wymienione na OSOm220, więc może przez przypadek te z wymiany walają się gdzieś po półkach. Ja często w ten sposób robię, odpowiednie gadane i prawie z każdym idzie się dogadać ;)
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 7 grudnia 2016, 00:24

Z elektrykami rozmawiałem już zanim zrobiłem te fotki - może uda się coś z tego załatwić. Problem jest jedynie z demontażem ze względu na wysokość.
Te OSOmy są już stare, jeszcze z PRL. W niektórych są wkręcone jeszcze stare Polamy i Tungsramy, tam gdzie oświetlenie rzadko włączano. Ponoć rury 25W są jeszcze w niektórych gablotach w jakiejś większej sali, ale elektryk mówił, że to samoróby. Są w nich Polamy z lat 70tych, bo jedną miał zdemontowaną na wzór.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez galad » 21 grudnia 2016, 11:46

Planowane wyłączenie w rejonie ulicy Brynowskiej w K-ce. Miało trwać ok 4h, wiadomo ruch przedświąteczny i sklepy nie mogą sobie pozwolić na zamknięcie. Supremarket Aldi znalazł rozwiązanie
Obrazek
Przyjechał mobilny generator, ciekawe jak sie oni podłączyli, czy instalacja w tym markecie przewiduje podłączenie zewnętrznego zasilania? Aldi powstał ok 2008 roku.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Ciekawostki

Postprzez Whites86 » 21 grudnia 2016, 17:00

podlączyc się agregatem idzie wszędzie, nie ma znaczenia czy obiekt jest z 2008 czy 1908 roku, jeśli ma rozdzielnice to 5 minut roboty i zasilasz
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ciekawostki

Postprzez Whites86 » 9 lutego 2017, 18:30

http://www.ledlightingstore.net/100lm-p ... p-385.html

nie ukrywam że chciał bym takiego filamenta :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości