Ciekawostki

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Ciekawostki

Postprzez Witeku » 28 grudnia 2013, 18:52

Ja tylko przypomnę, że jedna stacja metra w całości jest świetlówkami LED-owymi oświetlona:
viewtopic.php?p=145237#p145237

Jak wypadają testy - więcej tutaj: http://www.rynek-kolejowy.pl/46041/metr ... _led_y.htm
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciekawostki

Postprzez famabud » 28 grudnia 2013, 20:56

Te "LEDowe świetlówki" przede wszystkim świecą nierównomiernie. W TESCO u mnie powymieniali w ladach chłodniczych LF na LEDy Philipsa, to może góra dwie półki są przez nie oświetlone, reszta jest ciemna. :|
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 28 grudnia 2013, 22:46

Ja widziałem w jednym markecie na oświetleniu parkingu, ale tylko w niektórych oprawach, po bokach parikngu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez litak1 » 29 grudnia 2013, 11:57

U nas dawno już testują się te wynalazki, i powiem tak chociaż nie lubię diod led jako oświetlenia. Moc faktycznie połowa poboru przez lampę czyli ok. Ra w pomieszczeniach magazynowych czy warsztatach jest w porządku, chociaż dla mnie trochę dziwne to światło. Wady mocno skupione światło pod lampą bardzo jasno, a z boku już ciemno, ściany ciemne. Ta lampa nie świeci do góry więc sufit bardzo ciemny, czyli połowa mocy połowa światła, No i trwałość ..... oczywiście dwie z 10 świetlówek już się uszkodziły, jedna nie chciała startować po dłuższym odpoczynku (pół godziny po podłączeniu dopiero się zaświeciła... kto pracuje z zasilaczami impulsowymi ten wie jak te wynalazki zachowują się po dłuższej pracy ). Druga świetlówka ... uszkodziła się sekcja kilkunastu diodek, które przestały świecić (czyli częste uszkodzenia diod w lampach ledowych) to wszystko w przeciągu dwóch lat pracy tych lamp, czyli dla świetlówek fluorescencyjnych lepiej to wypada ja się pytam gdzie te dawne 100000 godzin :lol: i zauważcie że producenci coraz bardziej obniżają trwałość swoich lamp ledowych i to nawet wiodące firmy, czyli zaczyna się już prawdziwa praktyka , nie tylko założenia teoretyczne i pseudo badania starzeniowe.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Ciekawostki

Postprzez owies » 31 grudnia 2013, 08:30

Jest u mnie w zakładzie jedna firma która jest taka pro w dziedzinie oszczędności za wszelką cenę, do tego stopnia że na hali produkcyjnej w części strad wstawiono ledowe odpowiedniki rtęciówek (nie pamiętam jaka moc była na oprawie) Fakt faktem, jakoś to świeci ale z odbłyśnika strady nie korzysta w ogóle.
W pomieszczeniach biurowych są jakieś stare belki na 2x T8 36W w których zagościły właśnie Ledowe "świetlówki", co ciekawe nie bywam tam zbyt często ale gdyby nie moje zboczeie do patrzenia w jakim stanie jest oświetlenie to nawet nie zauważyłbym różnicy w ilości światła przed i po wymianie. Barwa 4kk w mlecznej rurce gdzie rozproszenie światła było na tyle dobre że "kwadraciki" diodowe były niedostrzegalne. Nie wiem co to za producent, ale będę obserwował jak się ta zamiana spisuje. Może są wykonane w oparciu o kostki 5630 gdzie ich "skuteczność" jest naprawdę wysoka
Avatar użytkownika
owies
 
Posty: 144
Dołączył(a): 17 grudnia 2013, 18:48

Re: Ciekawostki

Postprzez famabud » 31 grudnia 2013, 09:56

w części strad wstawiono ledowe odpowiedniki rtęciówek (nie pamiętam jaka moc była na oprawie) Fakt faktem, jakoś to świeci ale z odbłyśnika strady nie korzysta w ogóle.

Pozazdrościć. :x
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciekawostki

Postprzez JeD » 18 stycznia 2014, 00:23

:roll:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ciekawostki

Postprzez Elektroservice » 18 stycznia 2014, 00:51

Co tu jest niby ciekawostką ? :) OWF (chyba bez jednej zaślepki) i plafoniera typu P to dość pospolite klasyki :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Ciekawostki

Postprzez JeD » 18 stycznia 2014, 00:52

Elektroservice napisał(a):Co tu jest niby ciekawostką ? :) OWF (chyba bez jednej zaślepki) i plafoniera typu P to dość pospolite klasyki :)


Po co plafoniera przy OWF-ie :P , wysokość pomieszczenia 5m ?
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ciekawostki

Postprzez Elektroservice » 18 stycznia 2014, 00:59

Najprawdopodobniej oświetlenie awaryjne, albo w miejscu tego OWFa też była kiedyś taka plafoniera.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości