Ciekawostki

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Ciekawostki

Postprzez MercuryFenix » 18 stycznia 2014, 01:33

XXXJeDXXXX napisał(a):
Elektroservice napisał(a):Co tu jest niby ciekawostką ? :) OWF (chyba bez jednej zaślepki) i plafoniera typu P to dość pospolite klasyki :)


Po co plafoniera przy OWF-ie :P , wysokość pomieszczenia 5m ?

Ja w warsztacie żarówką dogrzewam sobie barwę świetlówek 6500k :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Ciekawostki

Postprzez JeD » 18 stycznia 2014, 11:35

MercuryFenix napisał(a):
XXXJeDXXXX napisał(a):
Elektroservice napisał(a):Co tu jest niby ciekawostką ? :) OWF (chyba bez jednej zaślepki) i plafoniera typu P to dość pospolite klasyki :)


Po co plafoniera przy OWF-ie :P , wysokość pomieszczenia 5m ?

Ja w warsztacie żarówką dogrzewam sobie barwę świetlówek 6500k :)


Ja nie cierpie 2700k i 6500k obok siebie :P
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ciekawostki

Postprzez MercuryFenix » 18 stycznia 2014, 13:48

Ja nie cierpie 2700k i 6500k obok siebie :P

Ja też, ale nie patrzę w punkt świetlny żarówka tylko dosyca mi światło zimne, ponieważ nie umiem długo wytrzymać w jedynie oświetlonym 6500k. Przywykłem do ciepłych barw, Wiem że większość użytkowników by mnie shejtowała :P Ale ja całe dzieciństwo przesiedziałem w ciepłym świetle (żarówki, kompakty 2700k) i mi został nawyk. ;)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Ciekawostki

Postprzez JeD » 18 stycznia 2014, 13:52

MercuryFenix napisał(a):
Ja nie cierpie 2700k i 6500k obok siebie :P

Ja też, ale nie patrzę w punkt świetlny żarówka tylko dosyca mi światło zimne, ponieważ nie umiem długo wytrzymać w jedynie oświetlonym 6500k. Przywykłem do ciepłych barw, Wiem że większość użytkowników by mnie shejtowała :P Ale ja całe dzieciństwo przesiedziałem w ciepłym świetle (żarówki, kompakty 2700k) i mi został nawyk. ;)


Każdy lubi co lubi, ja przed telewizorem bym nie mógł mieć więcej niż ciepłe, w pokoju 4000k i 6500k, komp 6500k, biurko 4200k, do czytania 4000k, i lampki choinkowe nad biurkiem 2700k, czyli 6500k + 4000k +2700k o słabym natężeniu. Lampka 4200k
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ciekawostki

Postprzez Whites86 » 18 stycznia 2014, 13:53

MercuryFenix napisał(a):
Ja nie cierpie 2700k i 6500k obok siebie :P

Ja też, ale nie patrzę w punkt świetlny żarówka tylko dosyca mi światło zimne, ponieważ nie umiem długo wytrzymać w jedynie oświetlonym 6500k. Przywykłem do ciepłych barw, Wiem że większość użytkowników by mnie shejtowała :P Ale ja całe dzieciństwo przesiedziałem w ciepłym świetle (żarówki, kompakty 2700k) i mi został nawyk. ;)

no widzisz, ja od dziecka też przesiedziałem tylko w ciepłym świetle i to tylko przy żarówkach, nigdy mi ono nie odpowiadało dlatego wkręcałem jak najmocniejsze żarówki bo im mocniejsza ona była tym światło było bielsze, ale i to nie wystarczało, dopiero jak znalazłem świetlówki to zacząłem dążyć do tego by je stosować w domu, dopóki mieszkałem z matką udało mi się ją przekonać do wstawienia rury w kuchni i przedpokoju, od 10 lat mieszkam sam i jedyna żarówka jaka ostała się u mnie w domu jest w lodówce :), a i ostatnio już myślałem żeby zastąpić ją jakims zimnym ledem :)

i na dzień dzisiejszejszy wygląda to tak:
kuchnia BN 1x 40 6500K
pokój 2x40 4000K+6500k / 2 oprawa 4x 20W 2x6500K + 4500K + 6500K razno deluxe
przedpokój BN 1x40 6500K
łazienka 1x20W 6500K ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ciekawostki

Postprzez MercuryFenix » 18 stycznia 2014, 14:02

Whites86 napisał(a):
MercuryFenix napisał(a):
Ja nie cierpie 2700k i 6500k obok siebie :P

Ja też, ale nie patrzę w punkt świetlny żarówka tylko dosyca mi światło zimne, ponieważ nie umiem długo wytrzymać w jedynie oświetlonym 6500k. Przywykłem do ciepłych barw, Wiem że większość użytkowników by mnie shejtowała :P Ale ja całe dzieciństwo przesiedziałem w ciepłym świetle (żarówki, kompakty 2700k) i mi został nawyk. ;)

no widzisz, ja od dziecka też przesiedziałem tylko w ciepłym świetle i to tylko przy żarówkach, nigdy mi ono nie odpowiadało dlatego wkręcałem jak najmocniejsze żarówki bo im mocniejsza ona była tym światło było bielsze, ale i to nie wystarczało, dopiero jak znalazłem świetlówki to zacząłem dążyć do tego by je stosować w domu, dopóki mieszkałem z matką udało mi się ją przekonać do wstawienia rury w kuchni i przedpokoju, od 10 lat mieszkam sam i jedyna żarówka jaka ostała się u mnie w domu jest w lodówce :), a i ostatnio już myślałem żeby zastąpić ją jakims zimnym ledem :)

i na dzień dzisiejszejszy wygląda to tak: kuchnia BN 1x 40 6500K , pokój 2x40 4000K+6500k pokój 2 oprawa 4x 20W 2x6500K + 4500K + 6500K razno deluxe , przedpokój BN 1x40 6500K łazienka 1x20W 6500K ;)

No widzisz, ja takie nawyki mam które zostały mi do teraz, :D
Hehe, u kogoś innego bardziej mi odpowiada światło zimne w domu, ale u siebie... nie jestem do tego przekonany, mieszkam w blokach, które już trochę lat mają, i widziałem w oknie jednej starszej kobiety deskę, na której jest dławik, zapłonnik i oprawki, a na tym sobie wisi świetlówka, widać był kryzys na oprawy, a ta prowizorka wisi do teraz, barwa 6500k.
za to w oknach innej klatki, widziałem te INOXowe słupki ogrodowe przykręcone do sufitu :mrgreen: . Nie wiem, nad biurkiem miałem kiedyś 6500k, a potem 4000k. białe światło odpowiada mi głównie do czytania, do piwnic, schowków GARAŻY szczególnie, no i w fabrykach :) ale to oczywiście tylko mój gust !
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 18 stycznia 2014, 17:41

A ja nie mam szczególnych preferencji do barwy światła - lubię zarówno 2700K, jak i dzienne oraz pośrednie. Bardziej zależy mi, żeby mieć jasno w pokoju, nie rozumiem, jak ktoś może siedzieć przy jednej żarówce na cały pokój (mam oczywiście na myśli główne oświetlenie, a nie doświetlanie miejscowe). Ja mam w pokoju na ścianie pod sufitem rząd opraw, każda dla dwóch rur i są w nich zarówno dzienne, jak i cieplejsze, natomiast na suficie mam kilkanaście kompaktów, głównie o barwie ciepłej. Kompakty na suficie i świetlówki na ścianie są zasilane z osobnych wyłączników, bo byłoby za jasno, gdyby wszystko zaświecić naraz.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez qba » 18 stycznia 2014, 18:37

Ja właściwie przeważnie używałem żarówek i halogenów. Obecnie mam w pokoju 4 kompakty 2700k i 2 żarówki. jak byłem mały, to w pokoju moim i siostry były dwie rury 13 w ukryte pod gzymsem kryjącym rury c.o. i pamiętam, że trafiały się w róznych barwach. raz były ciepłe, potem daylighty, czasem nie działały w ogóle, bo zapewne w sklepie nie było, to podczepało się do gzymsu czarny reflektorek Polam Piła. Potem ojciec przebudował nieco w pokoju i gzyms ten został zlikwidowany, powstało piętrowe łózko, a jedna z opraw świetlówkowych była nad moim, a druga nad siostry. Ja spałem na górze, i wtedy rura miała coś ok 4000k. W nowym mieszkaniu były tylko żarówki. Kompakty w tamtym czasie były strasznie drogie i trudno dostępne. Moja matka nie znosiła żarówek poniżej 60W, więc w domu były raczej te większej mocy. W pokoju na suficie była 150tka w pojedynczym żyrandolu, zanim ojciec zrobił dwuobwodową instalację. "ciemniary" 25 i 40w także się niekiedy trafiały, ale już nie pamiętam ich konkretnego zastosowania, prócz matowych 25tek oświetlających kąt, obok kaloryfera, gdzie przebywały żółwie. Pierwszy kompakt Phillips 2U pojawił się w domu jakoś na przełomie 1994/95r. Trafił do łazienki, poświecił 2 tygodnie i padł, a wtedy jeszcze nie wiedziałem, że kompaktów raczej nie powinno się stosować w łazienkach. Na jego krótki żywot miała wpływ chyba także wilgoć, a nie był zakloszowany, bo klosz od WOSa się nie mieścił. Potem kompakta Osram zakupiłem dopiero w 2001r i przeżył 8 lat. W międzyczasie zacząłem poszukiwac kompaktów o innej barwie niż 2700k. Nie potrafiłem wtedy jeszcze odczytywać barwy, a żaden ze sprzedawców nie miał pojęcia o co mi chodzi, dopiero w jednym sklepie natrafiłem na dzienne kompakty jakiegoś chińskiego producenta i wkręciłem je w domu i matka stwierdziła, że są ciemne i świecą na zielono, zresztą nie pożyły zbyt długo. Tak jak mojej matce nie podobała się barwa dziennych kompaktów, tak rury o barwie dziennej jej odpowiadają i u siebie w byłej pracy rozważała wymianę plafonów z żarówkami 100w na belki z dziennymi rurami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Ciekawostki

Postprzez trojmiejski » 18 stycznia 2014, 18:57

Kojarzę sobie te tanie chińskie dzienne co miały Ra=70 jeśli nie gorsze i miesiąca nie dożywały.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 18 stycznia 2014, 20:19

A kojarzysz, jakiej były firmy?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości