Ciekawostki

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Ciekawostki

Postprzez FOX » 22 stycznia 2014, 13:50

W BMKsach bez otworów powinien siedzieć statecznik do układu z rapid startem, wyglądem przypomina podwójny zalewany z dodatkowymi wyprowadzeniami. Do układu dodatkowo wpinało się kondensatory 7-14uF ( nie pamiętam dokładnej wartości ), jak znajdę taki statecznik to wkleję zdjęcia.
Natomiast element znajdujący się w miejscu na zapłonnik to najprawdopodobniej gniazdo z bezpiecznikiem, podobny element jest widoczny w oprawach które znajdują się przykładowo w EN więc tutaj może być inny układ
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 22 stycznia 2014, 20:36

Zapodaj foty tej padniętej, bo chętnie bym ją zobaczył. Swoją drogą ciekawie by było, gdyby tu zastosowano podobne układy, jak w pociągach, w tych oprawach. Chętnie bym zobaczył, jak wygląda koniec życia świetlówki w takiej oprawie.
Szkoda, że nie mam żadnej takiej oprawy w moich zasobach :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez trojmiejski » 22 stycznia 2014, 22:18

Lampka napisał(a):Swoją drogą ciekawie by było, gdyby tu zastosowano podobne układy, jak w pociągach, w tych oprawach

Ostatnio zdobyłem dostęp do książki o budowie EN57 i EW55, rozgryzłem schemat obwodów oświetlenia i w uproszczeniu schemat zasilania oprawy świetlówkowej wygląda tak:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10949
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 23 stycznia 2014, 00:12

Znasz parametry tych elementów w układzie? Rozumiem, że ten czwórnik, to transformator?
To uziemienie wygląda, jak podłączone do świetlówki :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez trojmiejski » 23 stycznia 2014, 00:36

Niestety nie znam parametrów elementów. Schemat w książce opisuje cały układ oświetlenia z regulatorami przetwornicy, stycznika sterującymi itp... Pomijając odgałęzienia, bezpieczniki i styczniki po drodze już z oryginalnego schematu można mówić o bezpośredniości połączenia prądnicy (źródło) z 1/3 świetlówek (pozostałe 2/3 jest jeszcze dodatkowo regulowane innymi stycznikami). Jako, że na razie nie mam możliwości wrzucenia całości schematu to narysowałem fragment dotyczący bezpośrednio świetlówek, w oryginale jedyne oznaczenia to numery porządkowe obwodów i podpis opraw jako element 58, w opisie schematu nie ma wchodzenia w szczegóły na temat samych opraw. Z uziemieniem to chodzi o fakt uziemienia obudowy oprawy.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10949
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ciekawostki

Postprzez FOX » 23 stycznia 2014, 16:20

Kiedyś na forum ktoś wrzucał jakieś informacje dotyczące tych układów lub nawet cały schemat.
Jeżeli siedzi tam jakiś prosty układ elektroniczny lub sam zapłonnik nim zastąpiony na pewno nie jest identyczny jak w oprawach na kolei ponieważ tam występowała inna częstotliwość w sieci
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 23 stycznia 2014, 17:20

I dokonałem jakże ciekawego odkrycia - u mnie na uczelni, gdzie studiuję (Politechnika, Gliwice), na niektórych korytarzach też są te oprawy. Dziś, będąc tam, włączyłem te oprawy i co? Wszystko zastartowało natychmiast :D Zatem okazuje się, że te oprawy, to wcale nie były jakieś rzadkie, czy pojedyncze przypadki, w dodatku prawie codziennie pod nimi przechodziłem.
Muszę pogadać z elektrykami, czy nie mają gdzieś tych opraw, albo czy będą to demontować, chętnie bym przygarnął takową :) Z racji tego ciekawego układu zapłonowego, dla mnie to klasyk oświetleniowy wyższej rangi ;)
Nawet jedna z rur na tym korytarzu - gruba Pila 40w, była zużyta, a po włączeniu zaczęła świecić z efektem prostownikowym.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez famabud » 23 stycznia 2014, 17:21

Sfoć je. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9298
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciekawostki

Postprzez Lampka » 23 stycznia 2014, 17:28

U mnie na uczelni tego jest dużo, szkoda, że wcześniej nie uchwyciłem momentu jak się zapalały :) Jak będę miał najbliższą okazję, to sfocę, te oprawy oświetlają głównie korytarze. Niektóre sztuki w tych ciągach są wymienione na BN, ale są to pojedyncze, być może uzupełniane z jakiegoś powodu. Niektóre ze znajdujących się tam opraw, są też wybrakowane, tzn. nie posiadają gniazd, albo świetlówek. Widziałem też kilka pojedynczych, z zapłonnikami, wystającymi z boku (chyba, że był to ten inny element, nie było dokładnie widać z dołu).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawostki

Postprzez FOX » 23 stycznia 2014, 22:59

wydawało by się że to dość rzadka odmiana BMKS. Te na uczelni w Gliwicach posiadają podobne gniazdo bezpiecznikowe w miejscu na klasyczny zapłonnik?
Ciekaw jestem jaki układ jest w nich zastosowany czy to zwykły rapid start z dodanym bezpiecznikiem czy może coś bardziej rozbudowanego.

na temat samego rapid startu stosowanego w bmks można poczytać tutaj:
viewtopic.php?f=19&t=479&hilit=rapid+start

sam układ pojawiał się również w innych oprawach z lat 70 np w OUKSach, zdjęcia takiej oprawy prezentował Dominik na wątku swojej kolekcji : viewtopic.php?p=159961#p159961
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości