Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 17 października 2020, 23:37

Dobrze Panowie, to ja może nieco naświetlę jak się miewa sytuacja dalej...

Część druga: Kompleksowa modernizacja

Otóż trochę sobie o tym temacie wcześniej myślałem i niestety doszedłem do wniosku, że muszę zrobić kompleksową modernizacją. Inaczej to w ogólnie ma sensu i nie uda mi się osiągnąć założeń. Dlatego w tym momencie odrzuciłem możliwość pozostawienia opraw jakie w tej chwili wiszą na suficie. To rozwiązuje wiele problemów, ale niestety tworzy kolejne nowe. Budżet tej modernizacji ustaliłem z góry na 1000 zł. W takiej kwocie chciałem się zmieścić ze wszystkim. Jeśli uda się sprzedać stare oprawy, będzie można coś dołożyć ale na razie postawiłem taką a nie inną granicę.

Szybkie przejrzenie rynku i okazuje się, że w zasadzie nie będę w stanie kupić gotowych opraw. Te dobre są bardzo drogie, te tanie, są... tanie i kiepskiej jakości. Muszę je zatem zrobić sam. Myślałem też o używanych oprawach do lamp MH małej lub średniej mocy - ale niestety całe to pomieszczenie jest bardzo niskie i nie udało by się ich rozmieścić tak, żeby uzyskać równomierne oświetlenie. Po drugie jednak chciałbym mieć możliwość szybkiego załączenie i wygaszenia poszczególnych sekcji, co z MH nie było by w ogóle możliwe.

MH odpada, świetlówki miałem i się średnio sprawdzają. Dlatego wybór jest jeden, diody LED.

1. Customowe oprawy.

Tutaj oczywiście otwiera się mnogość możliwości i tyleż samo problemów. Z jednej strony mógłbym pomyśleć o zbudowaniu kilku opraw bazujących na didoach COB dużej mocy. Ale niestety takie oprawy miały by podobne problemy jak te na MH. Pomieszczenie jest zbyt niskie i nie udało by się przy ich pomocy dobrze doświetlić tego pomieszczenia. Do tego poziom olśnienia po spojrzeniu w taką diodkę jest ogromny. A to w warsztacie mogło to być zwyczajnie niebezpieczne. Zatem skoro nie diody COB to co? Tąśmy LED. Żeby zmieścić się w budżecie postanowiłem całkowicie pominąć aspekt wizualny. Oprawy mają świecić a nie wyglądać, to drugie nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Całość musiała być składana z łatwo dostępnych elementów, być tania i prosta w budowie. Fajnie by było, jak by była w jakiś sposób modułowa. Postanowiłem zatem, że paski LED będę przyklejał na płaskowniki aluminiowe. Chciałem mieć po dwa paski na jednym płaskowniku, a długość "oprawy" ma być zbliżona do obecnych opraw świetlówkowych. Wybór padł na płaskownik 40x3mm.

W hurtowni zamówiłem 30mb takiego płaskownika, czyli 5 szt 6 m odcinków. Zapłaciłem za to z transportem 187 zł brutto. Jeśli przyjmiemy zerowe straty przy cięciu, to mam materiału na 20 "opraw". Jak łatwo policzyć jeden element kosztuje mnie niecałe 10 zł zaokrąglając do góry. Taśma LED to najdroższy element całej tej układanki. Wcześniej udało mi się znaleźć dostawcę, który był w stanie sprzedać mi rolkę 5m taśmy o mocy 12W/m za 48 zł brutto z transportem. Zamówiłem łącznie 8 sztuk, czyli mam do dyspozycji 40 mb taśmy. Jeśli założymy, że na "oprawę" zużyję 3m (dwa paski po 1,5m każdy) to koszt takiej taśmy to w zaokrągleniu w górę 30 zł na "oprawę". Do tego trzeba jeszcze doliczyć kilka pierdółek, kostki, przewody, jakieś uchwyty. Nie liczę tego za bardzo, ale zakładam, że mieszczę się w dodatkowych 5zł. Razem jak łatwo policzyć mamy 45 zł na oprawę o mocy 36W, która w teorii (120lm/W) daje strumień 4320 lm. Czyli zasadniczo na papierze sporo mniej niż wcześniej dawała pojedyncza świetlówka 58W - 4900 lm, a było ich przecież 20 sztuk. Moc natomiast będzie już sporo niższa, bo jedynie 36W na "oprawę", czyli 62% tego co pobierała pojedyncza świetlówka. Opraw na początek będzie 10 sztuk w sekcji oświetlenia do pracy i 4 sztuki w sekcji oświetlenia zasadniczego.

2. Budujemy cudaki.

W pierwszej kolejności należy przygotować podkłady. Płaskownik jak już wspomniałem występuje w naturze jako odcinek o długości 6m. Trzeba go było pociąć na odcinki, nawiercić i przygotować do montażu kolejnych elementów. Poszczególne etapy robię grupowo. Najpierw tnę wszystko na części, potem trasuję a dopiero na końcu nawiercam.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Dopiero tak przygotowane podkłady zaczynam uzbrajać w osprzęt. Na początek elementy mechaniczne. Kostki, mocowania przewodów. Dopiero na sam koniec taśmy LED i przewody.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W ten sposób w ciągu dosłownie kilku godzin udało mi się przygotować wszystkie 14 "opraw".

3. Pierwsze testy.

Oczywiście na tym etapie nie mogłem sobie odmówić małego testu, jak to w zasadzie świeci. Do testów wybrałem sobie zestaw 4 sztuk opraw oświetlenia zasadniczego. One zostaną umieszczone na środku pomieszczenia i będą pewnie świecić się przez większą część dnia roboczego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek

Na jednej z fotek widać też pomiar prądu pracy tego zestawu. 8,25A x 12V daje nam moc 99W. Czyli połowę tego, co wcześniej świeciło się w grupie oświetlenia zasadniczego. Ten zestaw z założenia nie będzie jednak świecił zasilany przez jeden zasilacz, tylko przez dwa niezależne z jeszcze jedną "oprawą", która znajdzie się w przedsionku warsztatu. Taki podział da mi możliwość zapalenia połowy tego zestawu - po jednym z pasków na oprawę. Tyle powinno wystarczyć na oświetlenie dyżurne, a moc będzie już całkowicie do przyjęcia.

To by było na tyle jeśli chodzi o część drugą tej modernizacji, w części trzeciej powiesimy całość na syficie i pomyślimy jak tym sensownie sterować i zmierzymy jak to jasno świeci. Całkowita moc zainstalowana wyniesie 41A x 12V = 492W. Czyli sporo poniżej połowy tego, co było zainstalowane wcześniej - czy to wystarczy? Zobaczymy....
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Farel03 » 18 października 2020, 10:17

Chcąc oszczędzić możnaby spróbować poszukać opraw na źródła wyładowcze (jako oświetlenie grupy 2 - zasadnicze świecące się cały czas). Sporo osób pozbywa się opraw do MH na olx, więc trzeba szukaj okazji

Ok. Widzę że tą opcję już rozpotrywałeś
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 18 października 2020, 11:27

Tak, jest tego teraz cała masa. Problem w tym, że nie ma odpowiednich źródeł o niskiej mocy. Zakładam, że na takie oświetlenie z grupy drugiej chciałbym dwie lampki o mocy 35W każda. Problem w tym, że nie ma o tych mocach źródeł 6500k z CRI zbliżonym do 90. W ogóle rynek źródeł MH się mocno skurczył. Produkuje się teraz głównie masówkę na wymiany. Najlepsze co można dostać to Osram HCI /NDL ale nawet one nie występują w typoszeregu 35W. Także lipa panie :(
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez slaweklampy » 18 października 2020, 12:10

Czy można by użyć taśm LED na wyższe napięcie np: 24, czy 48V, wtedy zasilacze mogłyby mieć wyższą sprawność?

KaszeL napisał(a):Tak, jest tego teraz cała masa. Problem w tym, że nie ma odpowiednich źródeł o niskiej mocy. Zakładam, że na takie oświetlenie z grupy drugiej chciałbym dwie lampki o mocy 35W każda. Problem w tym, że nie ma o tych mocach źródeł 6500k z CRI zbliżonym do 90. W ogóle rynek źródeł MH się mocno skurczył. Produkuje się teraz głównie masówkę na wymiany. Najlepsze co można dostać to Osram HCI /NDL ale nawet one nie występują w typoszeregu 35W. Także lipa panie :(


Może dlatego że w przypadku źródeł małej mocy trudniej uzyskać odpowiednią prężność par związków w celu uzyskania bardzo dobrego oddawania barw.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Marcin » 18 października 2020, 13:15

Pomimo, że może trochę wg niektórych prowizora, to podejrzewam że dobrze spełni to swoją rolę. Na wypadek awarii paska zawsze można go łatwo wymienić, lecz patrząc na to ile żyją takie paski LEDowe, to myślę że trochę to poświeci - trochę w pojęciu niemało.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 18 października 2020, 14:24

slaweklampy napisał(a):Czy można by użyć taśm LED na wyższe napięcie np: 24, czy 48V, wtedy zasilacze mogłyby mieć wyższą sprawność?


Teoretycznie tak, tylko osiągnięcie sprawności rzędu 95% przy 12V nie sprawia żadnego problemu. Oczywiście wyższe napięcie, to niże prądy i niższe straty na przewodach. Ale niestety dodatkowo droższe taśmy i droższe zasilacze. Coś za coś. Dobry zasilacz 24V 600W podejrzewam, że mógłby kosztować połowę budżetu na modernizację. Natomiast na 12V mam dobry patent, używam serwerowych zasilaczy hot-swap. Kosztują grosze a sprawdzają się doskonale.

Marcin napisał(a):Pomimo, że może trochę wg niektórych prowizora, to podejrzewam że dobrze spełni to swoją rolę. Na wypadek awarii paska zawsze można go łatwo wymienić, lecz patrząc na to ile żyją takie paski LEDowe, to myślę że trochę to poświeci - trochę w pojęciu niemało.


Nie wiesz, że prowizorki żyją najdłużej? Mam te taśmy w pomieszczeniu obok, świecą od roku i na razie ani jedna dioda nie padła. A mam ich pod sufitem przeszło 3500 sztuk ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez famabud » 18 października 2020, 17:08

Jaką barwę i CRI mają te taśmy LED?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 18 października 2020, 17:37

6500k, CRI >80. Ale odczucia użytkowe przy tym oświetleniu są o niebo lepsze niż przy świetlówkach które były wcześniej. Jednak ciągłe widmo robi swoje.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez famabud » 18 października 2020, 18:22

To jest właśnie ciekawe, że pomimo, że zarówno świetlówki 8xx jak i gro LED edisonowskich czy T8 deklarują Ra na poziomie 80 to różnica jakości światła jest mocno zauważalna na korzyść LED ;)
Ostatnio edytowano 18 października 2020, 19:28 przez famabud, łącznie edytowano 1 raz
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 18 października 2020, 18:59

CRI to tylko pewnego rodzaju wskaźnik. Bywały już w historii przypadki, gdzie produkty dostosowywano właśnie do jakiś tam określonych wskaźników - co wcale im użytkowo nie pomagało. Tutaj mamy sytuację odwrotną. Przez to, że LED daje widmo ciągłe - odczucia przy takim świetle mamy dużo lepsze, a sam wskaźnik CRI nie do końca może do scharakteryzować.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości