Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 11 października 2020, 10:22

Cześć,

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł modernizacji oświetlenia w części "roboczej" mojego warsztatu. Warsztat, a w zasadzie warsztacik jest niezwykle malutki - główna przestrzeń robocza pomieszczenia to około 4m na 6m - ale potrzebuje w nim dość intensywnego oświetlenia, które szczególnie przydaje się podczas spawania. Maski spawalnicze, nawet te wysokiej klasy w stanie "otwartym" zabierają ogromne ilości światła. Nie muszę chyba mówić jak ważne jest dobre oświetlenie przy precyzyjnej pracy. Zanim przejdę do części zasadniczej pozwolę sobie opisać stan aktualny.

Część pierwsza: Stan zastany i założenia modernizacji.

1. Co tam w świeci.

Jak przejmowałem warsztat, w tym pomieszczeniu głównym oświetleniem były belki świetlówkowe. Łącznie wisiało ich na suficie 7 sztuk, z czego trzy dawno nie świeciły z różnych powodów. Nie muszę chyba mówić, że taki stan był absolutnie nie do przyjęcia. Było ciemno jak w d..ie. Jako, że wtedy nie bardzo miałem czas na zajmowanie się samych światłem - trzeba było zrobić remont całego warsztatu - znalazłem na olx ogłoszenie sprzedaży opraw hermetycznych na świetlówki 58W. Kupiłem w sumie 10 sztuk i to postanowiłem zainstalować na suficie jako oświetlenie główne. Oczywiście w tzw międzyczasie okazało się, że te oprawy były w średnim stanie i ostatecznie jako zasadnicze oświetlenie udało się uruchomić 8 sztuk. Sztuka nr 9, a w zasadzie jej wydmuszka pełni role oświetlenia dorywczego o czym poniżej, a sztuka nr 10 poszła prosto do śmieci, ponieważ składała się z samych uszkodzonych części po naprawie pierwszych 8 sztuk. Już wtedy oświetlenie podzieliłem niejako na sekcje i przez to całość można załączyć jako trzy niezależne grupy.

Pierwszą grupą jest oświetlenie dorywcze, używane niezwykle rzadko tylko jak muszę na chwilę wejść do warsztatu i coś zabrać, a jest na tyle ciemno że trzeba używać oświetlenia. W tej grupie świecą dwie oprawy. Pierwsza jest w korytarzyku wejściowym, druga na środku głównego pomieszczenia. Obie oprawy są z serii co było pod ręką i nijak nie pasują do swojego zadania. Oprawa w korytarzyku to resztki oprawy nr 9 na świetlówki. Nie ma w niej jednak świetlówek, ale w środku jest wyklejona taśmami LED dużej mocy, łączna moc tych taśm to z czego pamiętam ponad 60W. W tej wersji ta oprawa jest zbyt mocna - nie potrzebuje tutaj tyle światła - także musi wylecieć. Druga oprawa, to oprawa przeciwwybuchowa na dwie świetlówki 20W. Bosz, jaka to jest porażka. Nie dość że w zasadzie nie świeci to jeszcze bardzo mocno zwisa z sufitu. Nie jestem w stanie policzyć ile razy przywaliłem w tą oprawę jakimś akurat obrabianym sprzętem. Na domiar złego daje ciepłe światło. Wierzcie mi, że to nie nadaje się to już do niczego innego jak dekoracja. Poniżej przedstawiam kilka fotek opraw z pierwszej grupy.

ObrazekObrazekObrazek

Drugą grupą jest oświetlenie zasadnicze. To jest oświetlenie które świeci się w zasadzie cały czas jak jestem w warsztacie. Idea była taka, żeby było w miarę sensownie jasno, ale z kolei nie żarło zbyt dużo prądu. Ta grupa nie ma swoich dedykowanych opraw oświetleniowych, ale świetlówki dołożone jako trzecia rura do opraw oświetlenia roboczego z grupy trzeciej (opisałem je poniżej). Ma to swoje zalety, ale też wady. Ostatecznie pierwotne założenie udało się osiągnąć tylko częściowo. Jest w miarę jasno, ale nadal zbyt ciemno do sensownej pracy, ale efektywność leży i kwiczy przez takie a nie inne rozłożenie źródeł światła. Ta grupa pobiera około 250W i daje bardzo nierówne oświetlenie pomieszczenia. Na zdjęciach wygląda to tak:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Poniżej przedstawiam także zrzuty ekranu z pomiarów jasności w pomieszczeniu. Pierwszy zrzut to stan bazowy, jak oświetlenie nie świeci w typowy pochmurny dzień. Jak widać, jest dość ciemno - mamy tylko około 66lx. O jakiejkolwiek pracy przy takim natężeniu oświetlenia nie może być nawet mowy. To dlatego oświetlenie z grupy drugiej pracuje tutaj często po 12+ godzin dziennie. Po zapaleniu oświetlenia zasadniczego robi się zdecydowanie lepiej, ale nadal bardzo słabo. Pomiary "między oprawami" pokazują wartości w okolicy 430 lx. Warto przypomnieć, że ta wartość nie spełnia nawet normy wymaganej dla pomieszczenia biurowego. Ostatni pomiar pokazuje wartość bezpośrednio pod oprawą - 625lx. No szału nie ma. Do typowej egzystencji wystarczy, ale praca jest dość uciążliwa.

ObrazekObrazekObrazek

Trzecią grupą jest oświetlenie używane do pracy. Przeznaczeniem tej grupy jest praca precyzyjna wszelkiej maści. Zależało mi, żeby było możliwie tak jasno jak się da, ale z przy okazji miało być w miarę ekonomicznie. W tej grupie świeci jednocześnie 16 świetlówek 58W w 8 oprawach. Po dwie na każdą oprawę. Do tego niezależnie można załączyć także grupę drugą i wtedy w trybie "turbo" na to oświetlenie składa łącznie 20 świetlówek 58W w 8 oprawach. W tym trybie to świetlenie pobiera około 1200W(!) czyli 12kWh w typowym dniu pracy. Założenia projektowe znowu udało się osiągnąć tylko częściowo. Jest jasna, co zaraz pokaże na pomiarach, ale niestety znowu nie jest zbyt równomiernie i na dodatek znowu ta efektywność. Na zdjęciach przedstawia się to następująco:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jeśli chodzi o pomiary to jest "dość" dobrze. Około 1500lx między oprawami, jak włączymy dodatkowo grupę drugą to nawet okolice 1750lx. Bezpośrednio pod oprawą jest 2200lx a w trybie turbo nawet nieco ponad 2500lx. Najjaśniejsze miejsce to przeszło 3000lx.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wydawać by się mogło, że jest zaje..fajnie. Czego on w zasadzie chce i po co to modernizować? Prawda?

Tutaj przechodzimy do najważniejszej sekcji tego wywodu. A więc moje wytłumaczenie dlaczego - moim zdaniem - warto modernizować tak dobre oświetlenie jak to, które przedstawiłem powyżej. Wiem z doświadczenia, że wielu moich kolegów z warsztatami zazdrości mi tego oświetlenia. Mają zdecydowanie gorzej i ja jeszcze chce to poprawiać. Powodów jest zasadniczo kilka, ale nie są one tak oczywiste jak by się wydawało.

2. Powody modernizacji.

Wbrew pozorom, oprawy które opisałem są bardzo źle dobrane do swojego pierwotnego zastosowania. Całość była robiona na szybko, bez głębszego zastanowienia się nad zasadniczymi potrzebami. Teraz po prawie dwóch latach jego eksploatacji mam już tyle wniosków, że należy je po prostu zmodernizować. Postaram się wymienić po kolei co mam przeciwko każdej z tych grup.

- Grupa pierwsza: Oprawa w przedsionku jest wbrew pozorom zbyt mocna. Wejście z ciemnego dworu do tak jasnego przedsionka w warsztatu powoduje dość mocne olśnienie. Nie potrzebuję w tamtym miejscu aż tyle światła. Jak już się do tego światłą przyzwyczaimy to okazuje się, że ta druga oprawa na środku pomieszczenia z kolei świeci jak kotu oczy. Ona jest po prostu za słaba. Na dodatek światło o temperaturze barwowej /530 doprowadza mnie do szewskiej pasji. Nie cierpię takiego światła. Co prawda nie jest to aż taki duży problem, ponieważ to oświetlenie świeci na prawdę bardzo rzadko. Na tyle rzadko, że pewnie nie zdecydował bym się na samą modernizację tylko i wyłącznie tej grupy.

- Grupa druga: Jako oświetlenie ogólne jest za słabe do pracy, ale zbyt energochłonne do takiego świecenia jako oświetlenie główne przez większą część dnia. Jeśli założymy, że świeci dziennie, codziennie przez 12h przez cały rok licząc soboty, to znaczy że rocznie zużywa blisko 1000kWh. Sami powiedzcie czy to jest dużo czy mało - o założeniach finansowych napiszę jeszcze niezależnie. Kolejna sprawa, to fakt że to oświetlenie oświetla w zasadzie głównie cześć centralną pomieszczenia. Natomiast ja pracę wykonuje głównie przy ścianach. Tam mam umiejscowione wszystkie maszyny i stół roboczy. Na dodatek jest niezbyt równomierne. Co prawda nie zrobiłem pomiarów przy ścianach, ale wierzcie mi że jest tam ciemno.

- Grupa trzecia. Oświetlenie robocze to mimo wszystko grupa, która sprawdza się użytkowo najlepiej. Jeśli założymy, że mamy ponad 1500lx w porywach do 3000lx to należy powiedzieć że jest dobrze lub bardzo dobrze. Chciałbym oczywiście poprawić równomierność oświetlenia, wolałbym mieć powiedzmy 1800lx ale równo rozłożone na wszystkich przestrzeniach, niż taki zestaw jak powyżej. Tutaj moje główne zarzuty, to raczej brak możliwość zapalania tych opraw w jakiś grupach. Czasami jest tak, że pracuje tylko na stole roboczym na świetlenie muszę załączyć na całe pomieszczenie. Niestety ta ilość światła niesie ze sobą inny problem. Mianowicie koszt eksploatacji.

Warsztat jest rozliczany za energię w tzw. grupie C - biznesowej. Na dodatek ma dość sporą moc przyłączeniową (32kW) przez co koszt 1 kWh przy moim typowym zużyciu jest dość spory. Koszty dystrybucji i utrzymania odgrywają ogromną rolę. Przy takim zużyciu jakie mam średnio, 1kWh kosztuje mnie około 1zł. Jak łatwo policzyć, używanie oświetlenia z grupy drugiej kosztuje mnie około 1000zł rocznie. Koszt używania oświetlenia z grupy trzeciej trudno mi dokładnie wyznaczyć. Bywają takie tygodnie, że tryb "turbo" świeci się cały tydzień, codziennie przez minimum 10h. Co daje około 72kWh tygodniowo. Oczywiście bywają takie tygodnie w których tego świetlenia nie używam prawie w ogóle. Jeśli założymy, że używam go przez 25% czasu spędzanego w warsztacie to znowu wychodzi nam około 1000kWh/rok co daje kolejny 1000zł rocznie. Łącznie zatem utrzymanie tego oświetlenia kosztuje mnie nawet 2000 zł rocznie, czyli ponad 160zł miesięcznie. Tutaj warto powalczyć :)

3. Założenia projektowe.

No dobra, tyle gadania więc czas chyba przejść do sedna. Na koniec tej części pierwszej przedstawiam wam moje założenia projektowe, co chciałbym osiągnąć modernizacją.

- Po pierwsze, chciałbym zmniejszyć moc zainstalowaną niekoniecznie zmniejszając ilość świata.
- Po drugie, chciałbym poprawić równomierność oświetlenia i dostosować jasności poszczególnych grup.
- Po trzecia, chciałbym mieć możliwość lepszego sterowania grupami oświetlenia - szczególnie dotyczy to oświetlenia grupy trzeciej. Co samo w sobie powinno przyczynić się do ograniczenia zużycia prądu.
- Po czwarte, nie chciałbym - co oczywiste - wydać worka moment na całą tą modernizację :)

Koniec części pierwszej.

Jeśli macie jakieś sugestie co zrobić, jak zrobić, żeby było lepiej to zapraszam do dyskusji. Ja oczywiście mam w głowie już jakiś wstępny plan co zrobić żeby było lepiej. Chętnie jednak posłucham co macie w tej sprawie do powiedzenia. W części drugiej po zebraniu wszystkich wniosków zajmiemy się próbą zaprojektowania nowego oświetlenia tak, żeby spełniało założenia projektowe.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Farel03 » 11 października 2020, 19:11

Jakie dokładnie świetlówki i osprzęt jest w oprawach na rury 58W ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 11 października 2020, 19:32

We wszystkich oprawach są rury Osram SkyWhite /880 o mocy 58W/sztuka. Osprzęt tylko elektronika. W tej chwili nie pamiętam jakiego dokładnie producenta, ale jest mieszanka. Coś z tych stateczników wymieniałem, coś zostało z oryginału. Układ jest połączeń jest taki, że w oprawach z dwoma świetlówkami jest jeden statecznik na obie rury - ale jak jedna gaśnie to druga świeci. W oprawach z trzema świetlówkami jest dodatkowy osobny statecznik dla tej trzeciej świetlówki. Co ciekawe, oprawy były konstrukcyjnie przygotowane do montażu tej kolejnej rury. Nie trzeba było niczego wycinać ani robić jakiś alpejskich kombinacji. Miejsce na oprawki do świetlówek były już wycięte. Ja te oprawy kupowałem używane w mocno atrakcyjnej cenie. Nie pamiętam teraz, ale jakoś 20 czy 30zł sztukę. Tylko rury kupiłem nowe, bo w środku były zainstalowane jakieś kończące się 765 czy inne 640. Oczywiście też z jakiejś okazji, cały karton 25 szt SkyWhite /880 za niecałe 115 zł. Tylko teraz trzeba to oświetlenie zrobić na prawdę dobrze. Co ciekawe, rury kupowałem 30 września 2018r. Także oświetlenie wytrzymało 2 lata - kosztu całkowitego już dokładnie nie pamiętam, ale chyba zamknąłem się w kwocie poniżej 700 zł + robota.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez galad » 13 października 2020, 21:42

Skoro pracujesz głównie przy ścianach, bo tam masz stoły robocze, może warto było by przenieść część opraw nad stoły i zamontować je wzdłuż ścian na suficie. Światło trafiało by prosto na blaty, a część światła odbijało by się od ścian (ściany masz jasne więc albedo ich jest spore) i oświetlało światłem rozproszonym. Oprawy które by zostały na środku sufitu można by przerobić w taki sposób aby w każdej odpalana była zawsze jedna świetlówka zawsze to krok do przodu dla równomierności oświetlenia. Pozostałe świetlówki w oprawie można by włączać w razie potrzeby.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 14 października 2020, 10:20

Tak, to była by jedna z opcji. Ale raczej będę rezygnował ze świetlówek całkowicie. Generalnie mamy na rynku już dostępne dużo lepsze rozwiązania alternatywne - trzeba iść w LEDy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Marcin » 14 października 2020, 10:33

Moim zdaniem najlepiej właśnie byłoby pójść w technologię LED. W nowych rurach wykonanych w tejże technice, zarówno jakość światła jak i jego ilość są całkiem przyzwoite. Przy zastosowaniu takich rurek dobrej jakości, można uzyskać taką samą bądź większą ilość światła, przy niemal 2x niższym zużyciu prądu. Dodatkowo - co do worka pieniędzy - po skończonej modernizacji, pozostałości w postaci stateczników elektronicznych można posprzedawać; zawsze jakaś suma się zwróci.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 14 października 2020, 13:47

Mówisz o modernizacji opraw świetlówkami ledowymi? Też o tym pomyślałem. Takie rozwiązanie ma z mojej perspektywy co najmniej dwie wady. Po pierwsze, zostanie stary rozkład opraw i ich połączeń. Nadal nie będę mógł tym za bardzo sterować, w sensie zapalać sekcjami itp. Oczywiście można również przesunąć oprawy w nowe miejsca i dodatkowo pociągnąć nową instalację. Robi się z tego kawał roboty do wykonania :) Druga sprawa, to niestety te dobrej jakości rury kosztują nie mało. Do tej modernizacji potrzebował bym przynajmniej 20 szt. Zaczynają się robić konkretne koszty, a zysk niepewny. Oczywiście tutaj jest ta opcja sprzedaży stateczników. Pytanie czy ktoś je w ogóle będzie chciał. Ja mam wrażenie, że technologia świetlówek liniowych ma się ku schyłkowi. Raczej nowych instalacji na tym się już nie robi. Tam gdzie trzeba dużo światła przy niskiej cenie eksploatacji - niestety inwestuje się w dedykowane LEDy. Do tej modernizacji trzeba podejść globalnie. W sensie wywalić wszystko i zrobić całość od nowa :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez famabud » 14 października 2020, 15:46

Pytanie też, czy istnieją rury LED, które można ściemniać. Wtedy można by częściowo lub w całości zrezygnować z dzielenia na sekcje i zwiększyć zatem równomierność oświetlenia przy ograniczonej mocy opraw, poprzez płynną lub stopniową regulację strumienia świetlnego.

Jest też opcja ze świetlówkami T5, ale to wiązałoby się raczej z wymianą całych opraw, poza tym te świetlówki mają dużą luminację co powoduje olśnienie. Nie mniej istnieją przecież stateczniki elektroniczne do T5, które pozwalają regulować strumień świetlny
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Marcin » 14 października 2020, 17:44

:arrow: KaszeL Tak - miałem na myśli zastosowanie "zamienników LED", ale nie wziąłem pod uwagę, że chciałeś zmienić układ połączeń. Biorąc te dwie sprawy pod uwagę, najlepszym wyjściem byłoby chyba zakupienie opraw ze źródłem zintegrowanym. To jednak ciągnie za sobą inne problemy, bo zakładając, że chociażby takie coś padnie, to wymiana/naprawa na pewno byłaby bardziej czasochłonna niż wyciągnięcie starej rury i obsadzenie nowej.
Koniec końców nie można brać jednej opcji pod uwagę i trzeba byłoby się zastanowić nad wieloma a później sprawdzić co się bardziej opłaca i co wyjdzie bardziej na plus.

:arrow: famabud podejrzewam, że skoro mamy ściemniane LEDy domowe, to i świetlówki powinny takie być.. no ale głowy nie dam
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Rafson » 15 października 2020, 13:44

Już mogę Ci na starcie powiedzieć, że nie wymienisz świetlówki 1:1 o takiej jasności do Leda. Standardowe świetlówki LED są znacznie słabsze więc tutaj proponowałbym Ci, ze zintegrowanym źródłem światła np coś takiego https://www.smd-led.pl/lampa-hermetyczna-led-limea-gigant-52w-150cm-biala-neutralna-10749 ma 8000 lumenów, a z dwóch świetlówek LED nie osiągniesz 6000, a druga sprawa, że będą one gubić się w oprawie (świetlówki w większości świecą dookólnie, więc trochę tego światła ucieka). Pozostaje Ci zrobienie projektu najlepiej w Dialuxie i odpowiednie rozmieszczenie opraw, w celu osiągnięcia wymaganej jasności :)
Rafson
 
Posty: 2
Dołączył(a): 22 stycznia 2020, 13:05

Następna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron