Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 20 marca 2021, 10:49

No, tylko temat uszczelek mi nie daje specjalnego spokoju ;) Muszę coś ogarnąć. Mówię o uszczelkach klap czołowych.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Elektroservice » 20 marca 2021, 11:56

A może samoprzylepne uszczelki Tesa Moll profil D?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez kubaxxx » 20 marca 2021, 21:24

Modernizacja oświetlenia warsztatu na led robi wrażenie,sam warsztat również,ale skrzynki sterowania to prawdziwy powrót do przeszłości ;)
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez matit1 » 20 marca 2021, 22:32

Robota elegancka jak zwykle
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 21 marca 2021, 12:38

Elektroservice napisał(a):A może samoprzylepne uszczelki Tesa Moll profil D?


Nie bardzo niestety. Po pierwsze jest biała. Po drugie jest przylepna nie na tej stronie co trzeba. Musiała by być przylepna na tej części półokrągłej, która wtedy wlazła by w klapy. Na razie chyba najlepsze co mam, to wałek z gumy spienionej. Średnio mi to pasuje, ale jak nie ma niczego innego to chyba spróbuję. Muszę podjechać do chłopaków na Engestroma i z nimi pogadać. Może coś się uda wymyślić :) Fajnie by było też zacząć robić uszczelki poszczególnych sekcji z gumy EPDm - co prawda sznur butylowy sprawdza się nad wyraz dobrze, ale wolałbym rozwiązanie oryginalne.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez galad » 21 marca 2021, 17:26

Jak ja lubię rozdzielnie tego typu, profesjonalna robota. Brakuje jeszcze tylko tabliczki ostrzegawczej z czaszką i klimat epoki = 100% Naprawdę szacunek, za ilość pracy jaka w to włożyłeś.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 21 marca 2021, 18:38

Generalnie w tym projekcie wszystko jest pod górkę ;) Aż czasami trudno uwierzyć, ile dziwnych przeciwności trzeba przeskoczyć, żeby tak prosty - jak by się wydawało - projekt pociągnąć dalej do przodu. Nie jest to moja pierwsza rozdzielnica okapturzona typu S w tym konkretnym warsztacie. Mam tam jeszcze trzy inne wcześniejsze, ale tutaj chciałem, żeby faktycznie wszystko było na tip top.

Pierwsza kwestia, to przygotowanie samych skrzynek. Zazwyczaj są na prawdę w opłakanym stanie. Co prawda nie robiłem żadnej relacji przy czyszczeniu, ale chyba kiedyś się pokuszę i to pokażę. To jest najbardziej upierdliwe i czasochłonne zajęcie w tym wszystkim. Nie dość, że trzeba się dosłownie przekuć przez tonę starej farby i ogrom rudej, to jeszcze często te skrzynki trzeba dodatkowo spawać. Tutaj w tym konkretnym przypadku może tego nie widać, ale drzwiczki miały uwalony jeden zawias. Sam sobie go odłupałem. No więc już po całym tym zamieszaniu z czyszczeniem nie było wyjścia tylko to pospawać. I tutaj po raz pierwszy polutowałem to na twardo tigiem spoiwem CuSi3. Widać to trochę na zdjęciach, że podstawa jednego z zawiasów nie jest już tak prosta jak by mogła być :)

Druga kwestia, skrzynki to małe piwo, te jeszcze można jakoś zdobyć. Gorzej jest z akcesoriami. Wiecznie brakuje klapek bocznych, które jak już są to zazwyczaj przewiercone na milion sposobów. Na tych bocznych spawania tak nie widać, ale na czołowych trzeba się mocno postarać żeby nie było śladu. No i znowu czyszczenie, spawanie - itp. To już mam opracowane. Każda moja rozdzielnia ma komplet klapek takich jakie sobie tam wymarzyłem. Kolejna kwestia, to uszczelki między skrzynkami i tutaj już nie ma zmiłuj. Albo używamy tego co jest, a to czasami przychodzi w stanie opłakanym, albo kupujemy gumę z rolki i tniemy ręcznie nowe uszczelki. Tego do tej pory nie chciało mi się zrobić, bo rolka gumy EPDM o grubości 3mm to koszt ponad 1000zł. Zatem trzeba sobie radzić jakoś inaczej. No i tutaj w tym konkretnym przypadku użyłem sznuru butylowego. Sprawdza się jak na razie doskonale.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Trzeba kwestia. Wkłady do rozdzielnic. Jeśli myślisz, że kwestię zewnętrzna jest upierdliwa, to poczekaj na środek. Tam dopiero jest tragedia. Same skrzynki, klapki itp dają jakieś pole do pracy. Panele wewnętrzne niestety nie. Bo zazwyczaj są po prostu zniszczone do tego stopnia, że nie da się ich użyć w takiej postaci. No i co w takim przypadki? Ano nic, trzeba sobie te panele zrobić. W oryginale jest to blacha ocynkowana o grubości 1mm, no to kupiłem kilka arkuszy blachy 1250x2500x1mm i zacząłem te panele robić od podstaw. Tylko w tym przypadku raczej kierowałem już użytecznością a nie całkowitym odwzorowaniem tego, co można oryginalnie w takich skrzynkach znaleźć. Dla tego min instaluję na nich szyny TH35, żeby można było prościej osprzęt zainstalować w środku. Tutaj niestety pojawia się inny problem. Te skrzynki są na współczesne wymogi strasznie ciasne.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, brakuje do tego odpowiednich narzędzi, czy też zwykłych umiejętności. Dość powiedzieć, że trochę czasu zajęło aż te panele zaczęły wychodzić tak sensownie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez MRP200 » 21 marca 2021, 19:43

To fakt. Żeliwo jest niestety kłopotliwym stopem, jeśli chodzi o łączenie metodą spawania. Nawet zakłady ślusarskie często nie podejmują się takich usług. Jak nie jest wymagana jakaś szczególna wytrzmałość takiego połączenia, to lepiej spróbować to polutować na mosiądz albo inny twardy lut.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez Elektroservice » 21 marca 2021, 19:47

Wspomniane przeze mnie uszczelki występują też w wersji brązowej oraz w wersji czarnej :) Są na tyle miękkie, że można by spróbować wkleić taką uszczelkę, moim zdaniem powinna się ładnie ułożyć w rowku i dobrze uszczelnić panel czołowy :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Modernizacja oświetlenia w warsztacie

Postprzez KaszeL » 24 marca 2021, 08:58

Jak by ktoś chciał zobaczyć w jakim stanie są te skrzynki jak do mnie trafiają, to tutaj jest kilka reprezentatywnych fotek.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek

To tylko odnośnie tego, jak to trudno jest czasem odnowić oprawy ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron